Naujienų srautas

Lietuvoje2015.01.19 14:24

Pavasario sesijoje bus siūloma vėl tirti galimą CŽV kalėjimą Lietuvoje

ELTA 2015.01.19 14:24

Prasidėjus Seimo pavasario sesijai, parlamentui bus siūloma sudaryti laikinąją tyrimo komisiją galutinai ištirti ir įvertinti kaltinimus Lietuvai dalyvavus CŽV kalinių perdavimo ir slapto kalinimo operacijose.

Prasidėjus Seimo pavasario sesijai, parlamentui bus siūloma sudaryti laikinąją tyrimo komisiją galutinai ištirti ir įvertinti kaltinimus Lietuvai dalyvavus CŽV kalinių perdavimo ir slapto kalinimo operacijose.

Pasak Seimo nario „tvarkiečio“ Valdo Vasiliausko, tokį nutarimo projektą, kuris įregistruotas pernai gruodį, parėmė 57 įvairioms frakcijoms priklausančių parlamentarų grupė.

„Tai yra labai daug, aš manau, kad visi esame suinteresuoti išgelbėti Lietuvos valstybės tarptautinį prestižą, nes tikrai mes liekame sala.10 metų Lietuvoje nėra skaidrumo, 10 metų gyvename pusiau tiesa, pusiau melu“,– pirmadienį spaudos konferencijoje Seime sakė V. Vasiliauskas

Mišrios Seimo narių grupės narys prof. Povilas Gylys mano, kad mes turime įgyti aukštesnį teisinį statusą, kad mūsų nelaikytų teisinio dempingo šalimi.

„Jeigu mes vėl įkišime kaip stručiai savo galvas į smėlį, tai tą galvą kažkas vis tiek ištrauks. Priminsiu, kad Europos Komisija (EK) labai aiškiai pasakė, kad tie, kurie yra prisidėję prie šitos istorijos, susijusios su kankinimu, turi būti nubausti. Manau, tirti yra ką. Kažkas prekiavo suverenitetu, matome labai prieštaringų politikų pareiškimų. Mes galime apsimetinėti, kad čia nieko nebuvo, bet nuo to apsimėtinėjimo niekam nebus geriau, geriau pūlinį išspausti nedelsiant. Tada valstybė bus sveikesnė, mes solidžiau atrodysime Europoje ir mažiau bus nesusipratimų santykiuose su mums svarbiomis šalimis“,– svarstė prof. P. Gylys.

Seimo frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ seniūnas Petras Gražulis ir Seimo vicepirmininkas „tvarkietis“ Kęstas Komskis irgi kvietė kuo greičiau pradėti ir pabaigti tyrimą, kuriuo metu būtų išsiaiškinta, kas kaltas ir kas turi prisiimti atsakomybę už dešimties metų senumo įvykius.

Komisiją siūloma sudaryti iš dvylikos Seimo narių pagal Seimo frakcijų proporcinio atstovavimo principą.

Ją siūloma sudaryti reaguojant į Jungtinių Amerikos Valstijų Senato Žvalgybos komiteto ataskaitą dėl Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) sulaikytų asmenų ir kalinimo programos, pabrėžiant šios ataskaitos svarbą demokratijai ir tarptautinės bendruomenės kovai už žmogaus teises.

Seimui siūloma atsižvelgti į neseniai paaiškėjusias tyrimo aplinkybes ir Amerikos žiniasklaidos paskelbtus faktus, kurie tik patvirtina įtarimus, kad Lietuvoje Jungtinių Amerikos Valstijų Centrinės žvalgybos valdybos kalėjimai iš tiesų buvo.

2010 m. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas buvo atlikęs tyrimą dėl galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje.

Primindami apie tai, komisijos sudarymo iniciatoriai pastebi, kad Europos Parlamentas ragina Lietuvą tęsti tyrimą, jei paaiškėtų nauja informacija, nes yra likę daug neatsakytų klausimų, susijusių su CŽV operacijomis Lietuvoje.

Jeigu Seimas pritartų, komisija turėtų atsakyti į aštuonis klausimus. Tarp jų yra klausimas ir apie tai, kokius įstatymus reikia keisti, kaip peržiūrėti parlamentinę slaptųjų agentūrų kontrolę, kad tokie tarptautinės bendruomenės įtarimai ir kaltinimai Lietuvai nepasikartotų, kad šalyje daugiau nebebūtų slaptųjų kalėjimų?

Siūloma nustatyti, kad komisija pateiktų Seimui išvadas ir pasiūlymus iki 2015 m. birželio 3 d.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi