Lietuvoje

2019.03.19 09:00

Prezidentės patarėjas: valdantiesiems užčiaupti prezidentės nepavyks

ELTA 2019.03.19 09:00

Prezidentės patarėjas Mindaugas Lingė sako, kad valdančiųjų lyderių reakcija į sekmadienį vykusių rinkimu metu Dalios Grybauskaitės išsakytą kritiką premjerui Sauliui Skverneliui yra bandymas „užčiaupti“ šalies vadovę. Pasak jo, to padaryti valdantiesiems nepavyks.

„Valdančiųjų reakcija rodo, kad yra bandoma nutildyti prezidentę ir pasiekti, kad ji nekritikuotų, nematytų valdančiųjų klaidų ir apie tai viešai nekalbėtų. Tačiau prezidentės užčiaupti tikrai nepavyks, dėl to nereikėtų nei svajoti, nei turėti kažkokių iliuzijų“, – „Žinių radijui“ sakė M. Lingė.

Į valdančiųjų replikas, kad prezidentė negalėjo kritikuoti S. Skvernelio savivaldos rinkimų metu, M. Lingė atsakydamas pabrėžė, kad svarbu ne aplinkybės, kokiomis pasakoma kritika, bet tai, dėl ko ji yra reiškiama.

„Svarbu ne tai, kokiomis aplinkybėmis kažkas yra pasakoma, svarbiausia yra dėl kokių priežasčių atsiranda tie kritikuotini veiksmai. Prezidentė kalbėjo apie einančio pareigas ministro pirmininko pasisakymus ir jo vykdomą politiką“, – pabrėžė M. Lingė.

Jis pakartojo sekmadienį prezidentės išsakytą teiginį, kad premjeras, siųsdamas Baltarusijai su Prezidentūra nesuderintą pasiūlymą dėl Astravo atominės elektrinės, elgėsi ne taip, kaip numato Konstitucija.

„Premjeras siuntė laišką kaip premjeras ir prezidentė įvertino tai kaip premjero žingsnį. Tai yra vienas svarbus momentas, antras svarbus momentas – viskas, kas yra už sienos, tai jau yra užsienio politikos dalis“, – sakė M. Lingė. Jis pabrėžė, kad Konstitucijoje labai aiškiai pasakyta, kas priima sprendimus užsienio politikoje.

„Konstitucijos 84 straipsnis nurodo, kad prezidentas sprendžia pagrindinius užsienio politikos klausimus ir kartu su vyriausybe vykdo užsienio politiką“, – teigė jis.

Galiausiai prezidentės patarėjas, komentuodamas kritikos susilaukusius premjero teiginius ir viešojoje erdvėje sklandančią opiniją, kad į šalies vadovus pretenduojančiam S. Skverneliui sunku suderinti prezidentinę kampaniją su darbu vyriausybėje, palinkėjo S. Skverneliui pasiimti ilgesnes atostogas.

„Jei premjerui kyla problemų atskirti savo asmenį kaip kandidato ir kaip ministro pirmininko, tikrai yra galimybė pasinaudoti įstatymo suteiktomis galimybėmis ir išeiti ilgesnių atostogų“, – sakė jis.

Sekmadienį rinkimų į merus antrajame ture balsavusi prezidentė sukritikavo premjerą dėl pasisakymo apie Latviją bei anksčiau vykusio vizito į Izraelį. Pasak šalies vadovės, reikia didelių sugebėjimų, kad darytum tokią tarptautinę gėdą, kokią daro premjeras.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis aštriai sureagavo į prezidentės kritiką. Pasak jo, prezidentės išsakyta kritika premjerui S. Skverneliui yra bandymas paveikti politinį procesą. R. Karbauskis pabrėžė, kad dėl prezidentės sekmadienį išsakytų teiginių net svarstė kreiptis ir į Vyriausiąją rinkimų komisiją.

Kaip skelbė portalas LRT.lt, penktadienį Lazdijuose viešėjęs į prezidento postą kandidatuojantis ministras pirmininkas S. Skvernelis pareiškė, kad latviai lietuviams yra ne broliai, o konkurentai ekonomikos srityje.

„Latviai, estai, atrodo, visiškai būtų mūsų broliai, bet taip nėra. Jeigu kalbėtume apie tą pačią Latviją, tai yra vienas iš mūsų didžiausių ekonomikos plotmėj konkurentų“, – tuomet kalbėjo premjeras.

Pats S. Skvernelis vėliau savo „Facebook“ paskyroje teigė, kad nacionalinio transliuotojo internetiniame portale pateikta citata yra netiksli, nors kartu ir tvirtino, kad su Latvija ekonomikos srityje yra konkurentai.

ELTA primena, kad viešos kritikos ir Palestinos notos vyriausybės vadovas susilaukė dėl savo vizito į Izraelį. Palestina pasipiktino tuo, kad S. Skvernelio vizito Izraelyje metu jis taip ir neapsilankė Palestinoje, taip pat, kad S. Skvernelį vizito Rytų Jeruzalėje metu lydėjo Izraelio ambasadorius. Pasak Palestinos, taip Lietuva pažeidė tarptautinės teisės normas ir bendrą Europos Sąjungos politiką.