Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Paminėtos savanorių pajėgų įkūrimo metinės

Šeštadienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje buvo paminėtos 24-osios Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo metinės.

Šeštadienį Nepriklausomybės aikštėje Vilniuje buvo paminėtos 24-osios Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) įkūrimo metinės.

Ta proga vyko šventinis renginys ir iškilminga karių rikiuotė.

Renginyje dalyvavo visų šešių KASP rinktinių kariai, tradiciškai buvo apdovanota geriausia savanorių pajėgų kuopa, parodžiusi geriausius kovinio rengimo, karių savanorių lankomumo rezultatus. Jai buvo įteiktas geriausios kuopos apdovanojimas – XIV amžiaus kalavijas. Renginio metu taip pat buvo pagerbti ir apdovanoti geriausi metų karių savanorių darbdaviai.

Pasak Aukščiausiosios Tarybos–Atkuriamojo Seimo Pirmininko, tuo metu žmones į priekį vedė tikėjimas ir noras gyventi laisvoje valstybėje.

„Iš dalies jos kūrėsi savaime, iš dalies – Sąjūdžio organizacijos pagrindu, nes Sąjūdis telkė žmones, kvietė juos į pasipriešinimo, gynybos demonstracijas. Sąjūdis buvo veiksminga, organizuojanti jėga, o, savaime suprantama, ne mažesnė jėga buvo pačių žmonių širdyse. Buvo įsitikinimas, kad mes visi jaučiame pareigą nesitraukti, kai mūsų valstybei gresia pavojus“, – sako prof. Vytautas Landsbergis.

Lietuvos kariuomenės vadas teigia, kad dabar jaučiamas emocinis pakilimas, susijęs su įvykiais Ukrainoje.

„Dabar yra tam tikras emocinis pakilimas, susijęs su Ukrainos įvykiais, ir ateina tiek savanorių, kad mes visų net negalime priimti. Šiuo metu yra tam tikras pagyvėjimas. Aišku, yra rutina, kasdienybė ir visi kiti dalykai, bet tokie pakilimo laikotarpiai ateina tada, kai iškyla realus pavojus tavo šaliai, ir tada jauni žmonės išreiškia norą prisidėti prie šalies gynybos“, – tikina gen. mjr. Vytautas Žukas.

Trimis patrankos šūviais iškilmingoje ceremonijoje Nepriklausomybės aikštėje šiandien pagerbta Lietuvos valstybė, kariuomenė ir savanoriai. Pasak jaunų savanorių, čia jie atėję, nes jaučia pareigą.
„Nuo paauglystės esu šaulė ir vaikystėje labiau domėjausi ginklais, mašinytėmis, su lėlytėm nežaidžiau. Traukia tie sunkumai, ginklai. [Jei Lietuvai iškiltų pavojus], eičiau [ginti] – nekiltų klausimų“, – tvirtina savanorė Jolita Vitkauskaitė.

1991 metų sausio 17 dieną, po Sovietų Sąjungos bandymo ginkluota jėga nuversti teisėtą Lietuvos Vyriausybę, Aukščiausioji Taryba priėmė įstatymą dėl Savanoriškosios krašto apsaugos tarnybos įkūrimo. Tarnybos įkūrimas įteisino savanorių veiklą ir į valstybės gynimą oficialiai įtraukė visuomenę, kuri teisėtai galėjo ginti savo beatsikuriančią valstybę. Juridiškai legalizuotos jau veikiančios savanorių formuotės, pradėjusios kurtis 1990 metais. Savanorių  pajėgoms buvo sudarytos prielaidos paskirti vadovybę, formuoti dalinius.

Šiuo metu Krašto apsaugos savanorių pajėgose tarnauja daugiau nei 4 tūkst. karių savanorių, jie rengiami Lietuvos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, tarptautinėms operacijoms, taip pat teikti pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms.

L. Graužinienė pasveikino karius savanorius

Lietuvos kariuomenės Krašto apsaugos savanorių pajėgų įkūrimo 24-ųjų metinių minėjimo šventiniame renginyje Nepriklausomybės aikštėje prie Seimo rūmų parlamento vadovė Loreta Graužinienė priėmė iškilmingą karių rikiuotę.

Sveikindama karius savanorius, Seimo Pirmininkė pažymėjo, kad tik sąmoninga visuomenė gali būti pilietiška, o vienas iš kilniausių  piliečio apsisprendimų yra laisva valia pasirinkti tarnystę Tėvynei.

„Šiandien Krašto savanorių pajėgos pagrįstai didžiuojasi motyvuotais, Tėvynės meile ir pareiga vedinais kariais savanoriais. Didžiausios pagarbos bei palaikymo vertas jūsų atsidavimas, rengiantis Lietuvos Respublikos sausumos teritorijos karinei apsaugai ir gynybai, jūsų dalyvavimas tarptautinėse misijose, jūsų indėlis įvairiuose bendruomeniniuose ir socialiniuose projektuose. Kasdieniame gyvenime jūs taip pat vykdote svarbią misiją – esate pavyzdys Lietuvos žmonėms, ypač jaunimui – savo mintimis, siekiais ir darbais,“ –  teigė parlamento vadovė.

Šventinės rikiuotės ceremonijoje dalyvavo Kariuomenės pajėgų vadovybė ir dalinių vadai, Estijos savanorių pajėgų (Kaitseliit) vadas brigados generolas Meelisas Kiili, Latvijos savanorių pajėgų (Zemessardze) vadas pulkininkas Leonids Kalninš, visų šešių KASP rinktinių kariai, Lietuvos laisvės kovų dalyviai, visuomeninių organizacijų atstovai ir kiti garbingi svečiai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.