Lietuvoje

2015.01.16 20:34

N. Maliukevičius: M. Chodorkovskio pozicija nemaloniai nustebino

Vilniuje penktadienį viešėjusio Michailo Chodorkovskio svarstymai, kad sankcijos nebeturės poveikio ilguoju laikotarpiu, nes ir taip padidino šalies gyventojų paramą Vladimiro Putino režimui, sulaukė aštrios kritikos.

Vilniuje penktadienį viešėjusio Michailo Chodorkovskio svarstymai, kad sankcijos nebeturės poveikio ilguoju laikotarpiu, nes ir taip padidino šalies gyventojų paramą Vladimiro Putino režimui, sulaukė aštrios kritikos.

Politologas Nerijus Maliukevičius teigia, kad M. Chodorkovskio pozicija jį nemaloniai nustebino, nes ji visiškai atitinka V. Putino teiginius, kad sankcijomis Vakarai baudžia Rusijos visuomenę, o ne politinį elitą. Tuo metu Vakarai – JAV ir Europos Sąjunga – kaip tik vengė taikyti plačias sankcijas, nes nenorėjo pakenkti viduriniajam visuomenės sluoksniui.

„Mane nemaloniai nustebino M. Chodorkovskio pozicija, kai jis, interpretuodamas Vakarų, tiksliau Europos Sąjungos, sankcijas, deklaravo, kad, jo manymu, tos sankcijos daro poveikį visai Rusijai ir todėl jas reiktų mažinti, bet didinti sankcijas režimui, tai yra V. Putinui ir jo kompanijai“, – sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, informacinių karų ekspertas.

„Europos Sąjungos sankcijos, bent jau pačios Europos Sąjungos požiūriu, niekada nebuvo traktuojamos kaip sankcijos prieš Rusiją. Tai labai svarbus akcentas. Būtent V. Putinas taip pateikia Vakarų sankcijas: esą tai yra sankcijos prieš visą Rusijos visuomenę, neva visi kentės. Užtvirtindamas tokį mąstymą, V. Putinas apskritai pats dar uždėjo sankcijas prieš Rusijos visuomenę, atribojo ją nuo vakarietiškos produkcijos. Kitas labai svarbus momentas, kad tai deklaruojama tuo metu, kai Europos Sąjungoje vyksta diskusijos, ar reikia tas sankcijas peržiūrėti“, – pridūrė N. Maliukevičius.

Politologo teigimu, M. Chodorkovskio siunčiama žinia bus akivaizdžiai interpretuojama kaip raginimas mažinti sankcijas. Kodėl tuomet M. Chodorkovskis taip elgiasi?

„Aš manau, kad M. Chodorkovskį reikia vertinti kaip politiką, pozicionuojantį save rusiškame politiniame spektre ir perspektyvoje. Aš matyčiau kaip savotišką politinę deklaraciją, skirtą Rusijos visuomenei“, – sakė N. Maliukevičius.

Klausiamas, ar, jo požiūriu, M. Chodorkovskis taip siekia įsiteigti Rusijos visuomenei, N. Maliukevičius atsakė teigiamai.

„Manau, kad tai toks Rusijos auditorijai skirtas pranešimas. Bet man šiek tiek keista, nes jis šiaip ne Rusijoje, jis pakviestas į svečius Lietuvoje, kuri turi gana aiškią konsoliduotą poziciją šituo klausimu. Paprasčiausiai šitos pozicijos akivaizdžiai skiriasi“, – stebėjosi politologas.

„Šitą renginio aikštelę jis panaudojo kaip platformą politinei komunikacijai su Rusijos visuomene“, – reziumavo N. Maliukevičius.

DELFI primena, kad M. Chodorkovskis buvo pakviestas dalyvauti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos ir Rytų Europos studijų centro surengtame Rusijos intelektualų forume, kuris tęsėsi ketvirtadienį ir penktadienį. Penktadienį M. Chodorkovskis skaitė pagrindinį pranešimą.

„Sankcijos suvaidino savo teigiamą vaidmenį. Tačiau ilgalaikis jų poveikis atrodo abejotinas. Sankcijos stipriai sumažino ekonomines V. Putino ir jo režimo galimybes, jos pademonstravo Vakarų vienybę ir ryžtą, kurios Kremliuje nenumatė. (…) Sykiu sankcijos prisidėjo prie Rusijos elito konsolidacijos apie režimą“, – renginyje sakė M. Chodorkovskis.

Pasak jo, sankcijos sukūrė „politinę oro pagalvę“ ir lėmė išaugusį palaikymą V. Putino režimui.

Sulaukęs nepatogių klausimų apie sankcijas M. Chodorkovskis susvyravo ir pradėjo kalbėti, kad V. Putino režimas Vakarų sankcijas pateikia kaip bausmę visai Rusijos visuomenei, todėl esą Vakarai turi susimąstyti, kaip tinkamai paaiškinti jas rusams. Po kritikos bangos jis jau kalbėjo, kad sankcijų švelninimas Maskvoje būtų suprastas kaip Vakarų silpnybė.