Naujienų srautas

Lietuvoje2015.01.18 14:20

Paprasti gelbėjimosi būdai nuo šąlančių galūnių

Sušildyti nuolat šąlančias kojas ir rankas gali keli paprasti metodai: mitybos pakeitimas, vaistažolių arbatos ar tiesiog kasdienis fizinis krūvis. Tokius gydymo būdus vardija sveikos gyvensenos žinovė Nijolė Degutienė. Jos teigimu, galūnės gali šalti dėl žemo spaudimo, rūkymo ar įvairių kitų priežasčių.

Sušildyti nuolat šąlančias kojas ir rankas gali keli paprasti metodai: mitybos pakeitimas, vaistažolių arbatos ar tiesiog kasdienis fizinis krūvis. Tokius gydymo būdus vardija sveikos gyvensenos žinovė Nijolė Degutienė. Jos teigimu, galūnės gali šalti dėl žemo spaudimo, rūkymo ar įvairių kitų priežasčių.

„Jeigu jūsų kraujo spaudimas žemas, galūnės šals. Todėl reikėtų pagerti žoles, kurios kelia spaudimą, pavyzdžiui, trikertę žvaginę. Jos reikia gerti du puodelius per dieną. Amalas irgi kelia spaudimą.

Kraujagyslės taip pat labai susitraukia, jeigu esate streso būsenoje, nervinatės, esate tokioje būklėje, kai visą laiką neramu. Jums tokiu atveju gali šalti rankos ir kojos, nors valgysite viską, kas priklauso“, – sako N. Degutienė.

– Kodėl šąla galūnės?

– Galūnės šąla, kai mūsų kraujagyslės siauros arba susiaurėjusios. Tai – dažniausia priežastis. Žinoma, yra ir kitokių priežasčių. Tada gydo gydytojas.

Maistas ir mitybos subalansavimas – pirmas darbas, kurį galite padaryti. Svarbiausia taisyklė – 60 proc. lėkštės turinio turi būti gyva ląstelė. Tada jūsų kraujagyslės gaus daug mikroelementų, vitaminų, vitamino C, stiprės ir valysis.

Yra daug augalų, kurie valo kraujagysles. Galima pasidaryti sveikatos tyrę: smulkintuve sutriname stiklinę spanguolių, česnako galvą, truputį imbiero, vieną citriną su luobele ir vieną–tris šaukštus medaus. Kiekvieną rytą prieš valgį suvalgome vieną šaukštą tokios tyrės. Nepaprastai skanu. Česnako iš viso nesijaučia. Tai – vienintelis būdas suvalgyti žalio česnako, jo nejaučiant.

Atšalus orui, tyrė taip pat duoda gerą efektą. Vaikai neserga ir neperšąla, jeigu ją valgo kiekvieną dieną. Tyrę galima laikyti dvi savaites.

– Ką dar turėtume vartoti? Minėjote, kad kraujagysles, liaudiškai kalbant, reikėtų „prašveisti“. Kas galėtų padėti tai daryti?

– Gamtoje yra daug augalų, kurie ir plečia, ir valo kraujagysles. Galima naudoti kiaulpienių šaknų, medetkų ir ugniažolių arbatas. Visi žinome pavasarį ir iki pat vėlyvo rudens pakrūmėse augančią veroniką, jos mėlyni žiedukai, kurie virpa ir krinta nuo augalėlio. Augalėlis labai nedidelis, bet turi savybę plėsti ir valyti kraujagysles. Gerkite du puodelius per dieną vaistinės veronikos dvi–tris savaites ir tai duos regimą rezultatą.

Kraujagyslių kalkėjimą mažina dirvinis asiūklis ir amalas. Kartu su asiūkliu geriama vaistinė veronika ne tik valo kraujagysles, bet ir pagerina atminties būklę. Amalas – augalas, pagerinantis spaudimą, o spaudimas ir yra kraujagyslių būklė. Amalas jį ir kelia, ir mažina, nes valo kraujagysles.

Svarbiausias dalykas, kurį turime apie jį žinoti, – augalas ruošiamas šaltai. Amalą sumalame kavamale. Vakare užpilame vandens ir ryte pašildome. Geriame tris puodelis per dieną prie kiekvieno valgio tokiu būdu: pusę puodelio prieš valgymą ir pusę puodelio po.

Dar kraujagysles valo dilgėlė, kraujažolė ir tos vaistažolės, kurios tinka galvos smegenų kraujagyslėms plėsti – žiemė šliaužiančioji ir ginkmedis. Jeigu kantriai vartosite žoleles dvi–tris savaites, o po to padarysite pertrauką, pajusite poveikį. Jeigu gersite tik vieną savaitę, manau, nelabai pajusite poveikį.

Jeigu jūsų kraujo spaudimas žemas, galūnės šals. Todėl reikėtų pagerti žoles, kurios kelia spaudimą, pavyzdžiui, trikertė žvaginė. Jos reikia gerti du puodelius per dieną. Amalas irgi kelia spaudimą.

Kraujagyslės taip pat labai susitraukia, jeigu esate streso būsenoje, nervinatės, esate tokioje būklėje, kai visą laiką neramu. Jums gali šalti rankos ir kojos, nors valgysite viską, kas priklauso.

Dar viena iš svarbiausių priežasčių – rūkymas. Jis siaurina kapiliarus, nuo kurių priklauso rankų ir kojų šalimas. Alkoholis irgi siaurina kraujagysles, ypač tai galima pajusti po ilgesnio alkoholio vartojimo.

– Pokalbio pradžioje sakėte, kad reikia keisti mitybą. Kokių produktų atsisakyti, o kas turėtų dominuoti lėkštėje?

– Geriausiai kraujagysles veikia daug mikroelementų, vitaminų, vitamino C ir antioksidantų turintis maistas. Tai – visos žalios daržovės, žali vaisiai, patiekalai, pagaminti iš neperdirbtų produktų. Jūsų sveikata ims gerėti, rankos ir kojos nustos šalti.

– Ar liaudyje naudojami metodai, pavyzdžiui, krienas arba vaistažolių vonelės, irgi padėtų aktyvinti kraujotaką?

– Pačios paprasčiausios vonelės: Negyvosios jūros, paprastos jūros ar Himalajų druskos, garstyčių miltelių, sumaltų aštriųjų raudonųjų pipirėlių – veikia labai stipriai. Net siūloma į kojinę įsidėti raudonosios paprikos miltelių, nes ji tik prisiliesdama veikia kraujotaką ir plečia kraujagysles.

Dar yra kitos priemonės: galima vakarais prieš miegą ir rytais trinti galūnes aliejumi. Į 20 ml sezamų ar kito aliejaus įlašiname iš viso 15 lašų cinamono, imbiero, juodųjų ar kajeno pipirų eterinio aliejaus. Šiuo mišiniu reikia ištrinti kojas. Aliejai plečia kapiliarus. O pats svarbiausias dalykas – kasdieninis fizinis krūvis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi