Lietuvoje

2019.03.18 23:47

Be finansavimo liko per 60 vaikų dienos centrų

Loreta Mačiulienė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.18 23:47

Nevyriausybinės organizacijos sako nuolat susiduriančios su nepastovaus finansavimo problema. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė vaikų dienos centrų sąrašą, kuriems nerado finansavimo. Esą tam bus ieškoma papildomų lėšų, beveik 900 tūkst. eurų, iki tol centrai turės išgyventi patys. Tokia padėtis pasak nevyriausybininkų, metų metais nesikeičia, finansavimo tvarka stumia į neviltį, o valstybė iki šiol neturi strategijos, kaip padėti skurstančiose šeimose gyvenantiems vaikams.

Palemono vaikų dienos centrą lanko per 20 vaikų. Čia jie pavalgo, paruošia pamokas, užsiima kitokiomis veiklomis, ypatingais atvejais gali ir pernakvoti.

Ministerijos skelbiamame sąraše, kurie dienos centrai negavo finansavimo, palemoniškių nėra. Šis centras – tarp laimingųjų, kuriems skirtos lėšos. Šis bei tas kliuvo ir iš Kauno savivaldybės. Tačiau jo vadovė nedžiūgauja – skirtų pinigų  neužteks.

„Mėnesiui 17 eurų vienam vaikui, ir vaikas turi būtinai būti deklaruotas Kauno miesto savivaldybėje, va čia problema. Žinom, kad Lietuva kraustosi ir būna, kad atsikelia čia, o deklaruoti kur kitur. ir tai jau susidaro problemos, kai pagal viešuosius pirkimus tiesiog neduoda“, – pasakojo Palemono vaikų dienos centro vadovė sesuo Irutė Dovydaitytė.

Kauno savivaldybės atstovė tikina, kad lėšų dienos centrams kasmet  skiriama vis daugiau.

„Aš norėčiau pradėti nuo tų 17 eurų, tai yra tik viena iš paslaugų rūšių, kurią perka savivaldybė. Yra kitas pirkimas vaikams ir šeimoms, kurios patiria socialinės rizikos veiksnius, nes ten yra didesnės sumos skirtos“, – sakė Kauno savivaldybės Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Jolanta Baltaduonytė.

Pasak dienos centrų finansavimą tyrinėjusių mokslininkų, tokių paslaugų, kokias teikia dienos centrai, trūksta, finansavimas mažas, jo tvarka stumia į neviltį, o valstybė iki šiol neturi strategijos kaip padėti skurstančiose šeimose gyvenantiems vaikams.

„Reikalavimų daug, galimybių mažai, tiek viešieji pirkimai, tiek konkursinis finansavimas kuria konkurenciją, deklaruoja, kad skaidrumą, bet tas skaidrumas turiu savo nuomonę, žodžiu, yra didelė biurokratinė našta. Kada poreikis 10 kartų didesnis, tai jūs man pasakykit, kokia konkurencija, kai nėra darbininkų, per mažai paslaugų teikėjų ir jie vienas su kitu turi konkuruoti“, – kalbėjo VDU profesorė Ilona Tamutienė.

Kai kurios savivaldybės dienos centrams iš viso neskiria pinigų.

„Ieškom būdų, kaip net ir mūsų turimas lėšas, tuos 4 mln. eurų, atiduoti savivaldai, bet jos turėtų įsipareigoti pridėdamos dalį lėšų užtikrinti, kad tie dienos centrai, kurie jau veikia, kad jie tęstinai teiktų pagalbą ir finansavimą gautų ne nuo kovo, balandžio kas nutinka per konkursinį finansavimą, bet nuo sausio pirmų dienų“, – teigė socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis.

Tačiau, pasak nevyriausybininkų, dauguma savivaldybių į vaikų dienos centrus žiūri skeptiškai, o jeigu joms bus perduotas finansavimas, tai centrai esą tiesiog žlugtų.

Paraiškas dėl finansavimo pateikė 377 dienos centrai, finansavimą gavo – 282. Per 60 organizacijų, kol ministerija suras beveik 900 tūkst. eurų, liko be pinigų.

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.