Lietuvoje

2012.12.14 10:00

Šešioliktoji Vyriausybė pradeda darbą

Ketvirtadienį Seimas patvirtino socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės programą.

Ketvirtadienį Seimas patvirtino socialdemokrato Algirdo Butkevičiaus vadovaujamos Vyriausybės programą.

Ministras Pirmininkas ir visi kabineto ministrai prisiekė Seime. Prisiekusi šešioliktoji Lietuvos Vyriausybės po nepriklausomybės atkūrimo pradėjo eiti savo pareigas. Tuo pačiu nutrūko laikinai ėjusios pareigas penkioliktosios Vyriausybės, vadovautos konservatoriaus Andriaus Kubiliaus, įgaliojimai.

Už balsavo absoliuti dauguma

Už Vyriausybės programos priėmimą Seimo posėdyje ketvirtadienį balsavo 83 Seimo nariai, prieš buvo 39, susilaikė 9.

Programai patvirtinti pakanka paprastos Seimo posėdyje dalyvaujančių parlamentarų balsų daugumos.

Antradienį ir trečiadienį Vyriausybės programą vertino Seimo komitetai ir frakcijos. Visi parlamento komitetai programai pritarė, ji nesulaukė tik Liberalų sąjūdžio ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijų pritarimo. Trečia valdančiajai daugumai nepriklausanti „Drąsos kelio“ partijos frakcija, balsuojant dėl programos, susilaikė.

Svarstymo Seime metu politikai kalbėjo net eilėmis. Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Jurgis Razma taip kalbėjo apie šios frakcijos trečiadienį įvykusį susitikimą su būsima Vyriausybe: „Premjeras ir kiti Vyriausybės nariai taip ir negebėjo atskleisti, ką reiškia tie abstraktūs pareiškimai, surašyti į programą. Standartinis atsakymas – „sudarysim darbo grupę“. Jis skambėjo taip dažnai, kad net tokias eiles sukūriau: Yra Lietuvoje problemų, ką darysim? Darbo grupę sudarysim.“

Opozicinio Liberalų sąjūdžio vadovas Eligijus Masiulis taip pat kritikavo Vyriausybės programos nekonkretumą ir prieštaringumą. „Programoje matome fokusų elementų arba pažadų su dvigubu dugnu, taip pat vieną kitam prieštaraujančių pažadų“, – kalbėjo jis. „Bet programoje radome ir gerų dalykų – dėl internetinio balsavimo įvedimo, dėl šeimos politikos“, – pridūrė Liberalų sąjūdžio pirmininkas. Tačiau tie geri dalykai neprivertė liberalus persigalvoti ir balsuoti už Vyriausybės programos patvirtinimą.

Kadenciją baigęs premjeras A. Kubilius irgi kritikavo programą. „Šešioliktos Vyriausybės programa buvo rašoma abejingai. Ji rašyta tik todėl, kad reikėjo kažką parašyti. Bet ne iš širdies ir neturint jokių realių planų. Surinkti visi gražūs žodžiai, bet nenubrėžta, kaip jie bus konkrečiai įgyvendinti“, – kalbėjo konservatorių lyderis.

Valdantieji parėmė

Valdančiosios partijos pranešė apie paramą Vyriausybei. „Džiaugiamės, kad pažadėta nuo Naujųjų metų minimalią algą pakelti iki 1000 litų. Galbūt ne tiek, kiek norėtųsi, bet kompromisinis sprendimas šiuo klausimu rastas. Džiaugiamės, kad paskirtasis premjeras pažadėjo, kad per ateinančius ketverius metus minimali alga padidės ne iki 1509 litų, kaip mes žadėjome per rinkimus, bet iki 1700 litų. Tai visiškai atitinka mūsų programą“, – kalbėjo Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas.

Socialdemokratų frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė pabrėžė, kad naujam ministrų kabinetui teks imtis kovoti su ekonominės krizės pasekmėmis. „Buvusi Vyriausybė Lietuvos iš krizės vis dėlto neišvedė, nors ir deklaravo tai daranti. Todėl šio tikslo  teks siekti naujai Vyriausybei“, – sakė politikė.

Apibendrindamas A. Butkevičius padėkojo tiek valdantiesiems už paramą, tiek opozicijai už kritinius žodžius, tačiau pareiškė tikįs, kad Vyriausybei pavyks per ketverius metus įgyvendinti savo programą.

Kai kurių pažadų nebeliko

Pagrindiniu siekiu centro kairės Vyriausybė skelbia ėjimą gerovės valstybės kūrimo keliu, mažinant socialinę atskirtį ir įgyvendinant mokesčių pertvarką, kurios esmę nurodo kaip „tolygesnį mokestinės naštos pasiskirstymą tarp darbo ir kapitalo, didesnį pajamų ir turto apmokestinimo progresyvumą, vien socialiai reikšmingų ir tikslingų mokestinių lengvatų taikymą“.

Tarp neatidėliotinų naujo Ministrų kabineto prioritetų įrašytas darbą baigiančios Vyriausybės pradėtas suskystintų gamtinių dujų terminalo projektas Klaipėdoje, nėra ir kategoriško „ne“ Visagino atominės elektrinės projektui, kurio buvo numatyta atsisakyti atsižvelgiant į patariamojo referendumo rezultatus ankstesniame programos projekto variante.

Vyriausybės programoje pabrėžiama, kad įvertinant referendumo dėl naujos atominės elektrinės statybos rezultatus bus peržiūrima Nacionalinės energetikos strategija, kurioje bus įvertinamos „ir atominės energetikos perspektyvos“.

Kai kurių priešrinkiminių pažadų programoje nebeliko – pavyzdžiui, nebekalbama apie progresinių mokesčių įvedimą, nepanaikinama „Sodra“, visas pensijas ir socialines išmokas pervedant į valstybės biudžetą.

Valdančiąją daugumą po 2012 metų spalį vykusių Seimo rinkimų sudarė Lietuvos socialdemokratų, Darbo, „Tvarkos ir teisingumo“ partijos bei Lietuvos lenkų rinkimų akcija. Šios partijos parlamente šiuo metu turi 85 atstovus.