Lietuvoje

2019.03.18 23:00

Sveiki atvykę į suaugusių pasaulį: 18-mečiams – galvos skausmas dėl turto deklaravimo

2000-aisiais gimę jaunuoliai šiemet ne tik galėjo pirmą kartą balsuoti rinkimuose, bet ir privalės deklaruoti turimą turtą, grynuosius ir iki pilnametystės gautas brangias dovanas.

Ekonomistai sako - valstybės institucijos, žiūrėdamos, kiek šalyje yra turtingų 18-mečių, didina biurokratiją, nes dažnai verčia dubliuoti informaciją. Teisininkų teigimu, nurodyti dideli turtai ir stambios sumos neabejotinai iškels klausimų, ar toks gėris - tikrai iš tėvų ir senelių, ir ar šie visa tai užgyveno teisėtai. 

Martyno Mažvydo bibliotekos lobiai abiturientui Rolandui gerai pažįstami. Vaikinas čia, sako, užsuka dažnai. Bet dabar visos mintys - apie artėjančius egzaminus ir tai, ką veikti po jų. Rolandas planuoja iškart po mokyklos pakeliauti, kad suprastų, kas jam artimiausia.

„Linkstu, manau, į menus. Planuoju kažką gal su kinu studijuoti“, – kalbėjo jaunuolis.

Menas menu, bet visi, gimę 2000-siais, šiemet privalo susimąstyti apie tai, ką jau turi užgyvenę.  Rolandas ir jo vienmečiai privalo deklaruoti visą turtą, kurio vertė perkopia 1500-us eurų: tai yra pinigus užsienio banke, paskolintas ir pasiskolintas lėšas, ir, žinoma, nekilnojamąjį turtą, net jei šis nebaigtas statyti, bei mašiną

„Turi būti deklaruota neregistruotasis turtas. Tarkim, jeigu 18-etis turi namą nuosavybėje arba automobilį, tai yra registruotas turtas. Jo deklaruoti tokios prievolės jam ir nėra. Tačiau, jeigu jis turi grynų pinigų ne banke, jeigu turi vertybes meno kūrinius, brangenybes ir pan.,tokią informaciją VMI jam privalu pateikti“, – VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė.

Ekonomistė Rūta Vainienė sako - nors, pildant turto deklaraciją, registruose jau esančio dovanų gauto buto, namo ar mašinos nurodyti nereikia, tą tenka įrašyti, pildant pajamų deklaraciją. Kitaip - jau vyresnių nei 18-ečiai patirtis rodo - teks ją tikslinti.

„Vieną kartą pamiršo, nu, neįrašė, kad jis gavo ten tą dovaną iš mamos. Ir atmetė deklaraciją, turėjo tikslinti, ta prasme, gautos dovanos kaip neapmokestinamos pajamos yra. Net ir registruotas turtas, jo, atskiras puslapis. Tai tik tiek, kad VMI tai mato iš kelių šaltinių. Jie tarsi gaudo žmogų, ar tu labai čia gerą atmintį turi. Nu, tikrai neturėtų to būti“, – kalbėjo ekonomistė.

Pajamų deklaraciją 2000-aisiais gimę jaunuoliai turi pildyti, jeigu gautų dovanų vertė, pvz., pinigai iš tėvų, viršija 2500 eurų. Advokato teigimu, siekiama atsekti turtų kilmę, mat neretas atvejis, kai vos pilnamečiais tapę jaunuoliai jau valdo neva savo apartamentus šiltuose kraštuose arba, kai dovanų gauta neva iš žmogaus, kuris netrukus po to mirė. 

„Jeigu tas, kaip ir minėjau, didelės sumos yra ir sumos viršija 10, 20, 30 tūkst., mokesčių administratorius išvedinės pajamų ir išlaidų santykį - ar apskritai nepilnametis turėjo tiek pinigų sukaupęs iš savo veiklos. Juk jisai iki 18 m., tarkime, nedirbo. Jeigu ta pati močiutė paliko jam tuos pinigus, tai eis link močiutės“, – sakė advokatas Šarūnas Rameikis.

Įveikti dar vieną, įsiliejimą į suaugusiųjų pasaulį žymintį, laiptelį Rolandas ir jo vienmečiai galės nuo poryt. Mokesčių inspekcija žada trečiadienį paskelbti pajamų ir turto deklaravimo startą. Tądien žadamos ir paruoštos preliminarios deklaracijos. Pateikti tikslias privalu iki gegužės 2-osios.

Pernai 18-ečių deklaruoto turto vertė buvo 3 milijonai eurų, lėšos bankuose ir grynaisiais sudarė pusantro milijono. Jaunuoliai taip pat nurodė gavę paskolų - irgi beveik pusantro milijono eurų. 

Plačiau – reportaže.

Panorama