Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Ministras: uragano nusiaubtam pajūriui sutvarkyti gali prireikti pusės milijono eurų

BNS 2015.09.08 13:45

Uraganinio vėjo nusiaubtą pajūrį ketvirtadienį apžiūrėjęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas sako, kad audros padariniams sutvarkyti gali prireikti apie 500 tūkst. eurų.

Uraganinio vėjo nusiaubtą pajūrį ketvirtadienį apžiūrėjęs aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas sako, kad audros padariniams sutvarkyti gali prireikti apie 500 tūkst. eurų.

„Palangos meras sako, kad apie 200 tūkst. eurų reikėtų krantams ir visai infrastruktūrai, plius Klaipėda, plius turime Kuršių neriją – tai susidarys suma gal apie pusę milijono eurų. Bet tai nereiškia, kad mes per šiuos metus viską turime padaryti“, – telefonu iš pajūrio BNS pasakojo ministras.

Jis pabrėžė, kad dar bus sprendžiama, kokių priemonių imtis, kad ateityje audros smėlio išplautų kuo mažiau.

„Kai kur matyti, ko nereikia daryti, kai kur pynimai mūsų – tos žabatvorės – nepadėjo, bet pildymas smėliu kai kur buvo labai efektyvus. Tad vienur geriau žabatvorės, kitur geriau papildymas, kitur galbūt reikia galvoti su mokslininkais pasitarus – gal akmenis panaudoti, bangomūšą sudaryti, valant uostą atlieka nemažai akmenų. Bet aš nenoriu fantazuoti, čia bus specialistų žodis“, – teigė ministras.

Pasak K.Trečioko, paplūdimiai bus tvarkomi ir valstybės, ir Europos Sąjungos, ir savivaldybių lėšomis.

Jis tvirtino pasakojo pajūryje pamatęs geresnę situaciją nei tikėjosi, nors tikslius nuostolius dar trukdo įvertinti pakilęs jūros vanduo.

Mokslininkų duomenimis, prarasto smėlio į krantą grįžta nuo 25–50 procentų.

„Šiek tiek įsivaizdavau prastesnę situaciją (...). Yra ne tik kopos apgadintos, bet ir infrastruktūra, takai, laipteliai sulaužyti, bet, aš manau, kad sezono pradžiai, kada poilsiautojai ir turistai lankysis paplūdimiuose, tikrai bus, kur ateiti ir pailsėti“, – žadėjo ministras.

Nuo savaitgalį pajūryje siautusio uragano „Feliksas“ labiausiai nukentėjo I Melnragės krantai. Palangoje, į šiaurę nuo tilto, bangos pasiekė pajūrio apsauginį kopagūbrį ir apardė jį bei jo papėdę, suformuodamos stačius skardžius. Visame „Olandų kepurės“ ruože aukštos bangos nuardė po 2-5 metrus papėdės atskiruose skardžio ruožuose.

Audra padarė nuostolių ir Kuršių nerijos nacionaliniam parkui. Labiausiai nukentėjo pietinis pusiasalio kranto ruožas nuo Alksnynės iki Smiltynės ir ypač Kopgalis. Bangos daugiau paardė pajūrio apsauginį kopagūbrį atskiruose šiaurinės Nidos, Preilos ir Pervalkos rekreacinių zonų dalyse. Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovės Aušros Feser žodžiais, Kuršių nerijoje iš viso nuplauta ar apgadinta 19,5 tūkst. kvadratinių metrų pakrantės.

Stiprūs vėjai žalos padarė ir miškams. Pirminiais Generalinės miškų urėdijos duomenimis, šalies miškuose išversta apie 30–40 tūkst. kubinių metrų medienos. Bene labiausiai nukentėjo Tauragės urėdijos miškai. Nuostolius skaičiuoja ir Šilutės, Kretingos, Raseinių, Prienų, Marijampolės ir kt. urėdijų miškininkai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.