Lietuvoje

2019.03.18 22:45

Žiebiasi diskusija, ar reikėtų įteisinti galimybę išbarstyti artimųjų pelenus ne kapinėse

Pajūryje, prie Olando kepurės skardžio, vasarį radus vos ne ant tako išbarstytus kremuoto žmogaus palaikus, žiebiasi diskusija, ar reikėtų įteisinti galimybę išbarstyti artimųjų pelenus ne kapinėse, o kitose vietose. Pajūrio regioniniame parke tai buvęs toli gražu ne pirmas atvejis, buriuotojai taip pat kasmet sulaukia ne vieno prašymo pelenų išbarstymo ceremoniją surengti atviroje jūroje. Tačiau vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje sako, kad tokia neteisėta veikla negali būti toleruojama – laikas bent išsiaiškinti, kokia visuomenės dalis palaikytų tokį laidojimo būdą.

Pagal dabar galiojančius įstatymus, kremuotų mirusiųjų palaikus galima laidoti tradicinėse kapavietėse arba kolumbariumuose. Pelenus būtų galima išbarstyti kapinėse specialiai tam įrengtose vietose. Deja, Klaipėdos kapinėse tokios vietos nėra.

Vieta kolumbariume kainuoja apie 1 tūkst. eurų. Todėl žmonės, kuriems tai per brangu, arba siekiantys įgyvendinti paskutinę velionio valią, pelenus barsto nelegaliai. Tam dažnai renkasi pajūrį, tuo piktindami ten ateinančius poilsiauti.

Bene populiariausia vieta mirusiųjų pelenams išbarstyti – Pajūrio regioniniame parke esantis Olando kepurės skardis. Parko atstovas pasakoja tuščių urnų kapsulių radęs ne kartą. Pasak jo, prie pat tako gausiai lankomoje vietoje išpilti žmogaus pelenai peržengia bet kokias padorumo ribas. Skirti vietą nuošalesniame miškelyje esą būtų prasminga, bet tik ne pajūryje.

„Tonomis nepilama, tai ta problema mažiausiai kam ir rūpėtų, bet egzistuoja etika, estetika ir kultūra. Būtinai tokias veiklas sutraukti į pajūrį, kurio tenka maždaug 3 cm vienam gyventojui – nematyčiau jokios būtinybės daryti būtent ten, kur to pajūrio ir taip visiems trūksta“, – kalbėjo Pajūrio regioninio parko ekologas Erlandas Paplauskis.

Buriuotojai pasakoja, kad norinčiųjų surengti atsisveikinimo ceremoniją jūroje netrūksta. Legendinės jachtos „Lietuva“ kapitonas Osvaldas Kudzevičius sako, vien jis sulaukiantis 5–7 prašymų kasmet.

„Pas mus aišku yra keista, kad nėra tokio dalyko – būtų ten toliau jūroje nurodyta kažkur koordinatės, kur būtų galima tai padaryti. Manau, kad žmonės atviriau tai darytų, ne patyliukais, nes vis tiek tai daro. Viskas būtų civilizuočiau, sakykime taip“, – pasakojo O. Kudzevičius.

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Daiva Kerekeš teigia, kad bet kokia nelegali veikla negali būti toleruojama. Jei mirusiųjų pelenai barstomi vos ne kur papuola, būtina bent išsiaiškinti, kokia visuomenės dalis palaikytų tokį laidojimo būdą.

„Jeigu žiūrėsim dabar galiojančius teisės aktus, net ir barstymui turi būti gautas leidimas. Jeigu yra poreikis, jeigu matom, kad yra tokių nelegalių atvejų, tai tada reikėtų dėti pastangas, kad tie atvejai taptų legalūs, jeigu yra toks poreikis“, – teigė D. Kerekeš.

Procesas neabejotinai būtų ilgas – reikėtų keisti Žmonių palaikų laidojimo įstatymą, įvykdyti visas teritorijų planavimo procedūras.

Plačiau apie tai – Astos Kažukauskienės reportaže.

Panorama