Lietuvoje

2015.01.14 22:03

D. Tuskas: prisijungusi prie euro zonos Lietuva taps saugesnė ir stabilesnė

BNS, LRT.lt2015.01.14 22:03

Lietuvos prisijungimas prie euro zonos suteiks mūsų šaliai daugiau saugumo bei stabilumo, sako Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas.

Lietuvos prisijungimas prie euro zonos suteiks mūsų šaliai daugiau saugumo bei stabilumo, sako Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Tai istorinis momentas jūsų šaliai ir kartu svarbus momentas ir euro zonai. Tai demonstruoja euro zonos patikimumą ir patrauklumą. Prisijungimas prie euro zonos jūsų valstybei suteiks daug naudos. Tai suteiks daugiau saugumo ir stabilumo, padės pritraukti daugiau investicijų ir paskatins ekonomikos augimą“, – trečiadienį spaudos konferencijoje kalbėjo D. Tuskas.

Jo teigimu, šiandien euro zona yra kur kas tvirtesnė ir stabilesnė nei prieš kelis metus, tačiau ateityje dar laukia nemažai darbų siekiant dar labiau sutvirtinti pinigų sąjungą.

„Kitas žingsnis yra tobulinti euro zonos valstybių ekonominių politikų koordinavimą. Siekiant galutinai atsikratyti krizės padarinių, mums reikia daugiau investicijų, struktūrinių reformų ir didesnio viešojo finansavimo“, – kalbėjo D. Tuskas.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė, kad dvidešimt penkti atkurtos nepriklausomybės metai mūsų valstybei įsivedus eurą ir pasiekus stojant į Europos Sąjungą užsibrėžtus tikslus tapo ypač reikšmingi.

„Euras – tai mūsų galimybė, atsakomybė ir laisvė augti bei tobulėti. Šiandien lietuviškas Vytis siunčia žinią, kad Lietuva yra pasirengusi ginti ir saugoti europines vertybes, kaip tai darėme nuo pat mūsų valstybingumo pradžios“, – susirinkusiems sakė šalies vadovė.

Premjeras Algirdas Butkevičius pasidžiaugė sėkmingu šalies perėjimu prie naujos valiutos ir teigė, kad euras padės Lietuvai tapti modernia europietiška valstybe.

„Džiaugiuosi, kad mūsų Vyriausybė sėkmingai įgyvendino seniai užsibrėžtą tikslą. Nors mūsų dar laukia nauji iššūkiai ir svarbūs darbai. Esu tikras, kad euras suteiks mums galimybes augti ir būti modernia europietiška valstybe“, – spaudos konferencijoje kalbėjo premjeras Algirdas Butkevičius.

Į euro įvedimui pažymėti skirtą renginį atvykęs Europos Komisijos (EK) pirmininko pavaduotojas Valdis Dombrovskis pažymėjo, kad Lietuvos prisijungimas prie euro zonos sustiprins ir visą Baltijos regioną.

„Tai svarbus Lietuvai ir kartu visai euro zonai. Tai demonstruoja, kad euro zona yra stabili, tvirta, atvira ir patraukli naujoms narėms“, – sakė V. Dombrovskis.

Lietuva nuo sausio 1-osios tapo 19-ąja euro zonos nare.

ES turi laikytis tvirtos ir nuoseklios strategijos dėl Rusijos

Siekdama konflikto Ukrainoje sprendimo, Europos Sąjunga (ES) turi laikytis tvirtos ir nuoseklios strategijos Rusijos atžvilgiu, trečiadienį Vilniuje pareiškė Europos Vadovų Tarybos (EVT) pirmininkas Donaldas Tuskas.

„Nerasime ilgalaiko sprendimo Ukrainai be tvirtos, nuoseklios ir vieningos Europos strategijos Rusijos atžvilgiu“, – žurnalistams sakė D.Tuskas po susitikimo su Lietuvos prezidente Dalia Grybauskaite.

D. Tuskas savo pasisakyme konkrečiai sankcijų neminėjo, bet priminė, kad gruodį ES lyderiai sutarė laikytis dabartinės politikos, o santykius su Maskva ketina vėl svarstyti kovo mėnesį.

Kovą baigia galioti prieš metus įvestos sankcijos grupei asmenų, kurių turtas įšaldytas ir kuriems draudžiama atvykti į ES dėl Krymo aneksijos. Ekonominės sankcijos, kurios pritaikytos dėl Rusijos intervencijos Rytų Ukrainoje, baigs galioti liepą.

Sankcijoms pratęsti pasibaigus terminui, kaip ir joms sušvelninti iki termino pabaigos, reikalinga visų ES valstybių narių parama.

Per trumpą pasisakymą žiniasklaidai, po kurio žurnalistams nebuvo suteikta galimybė užduoti klausimų, D. Tuskas teigė suprantantis, kad Lietuva „jaučia Rusijos politikos ir veiksmų pasekmes labiau nei daugelis kitų“.

„ES politika Rytų atžvilgiu nėra politika prieš Rusiją. Tai politika paremti mūsų rytines kaimynes, padėti joms tapti moderniomis, klestinčiomis, demokratinėmis visuomenėmis. Šiandien tai taip pat reiškia politiką gerbti (valstybių) sienas ir taiką Europoje“, – kalbėjo D. Tuskas.

D. Tuskas taip pat sakė, kad Europa turi daryti daugiau, kovodama su terorizmu, kuriuo vėl ypač susirūpinta po išpuolių Paryžiuje. Jis pakartojo raginimą ES šalims keistis duomenimis apie lėktuvų keleivius ir priminė, kad šie klausimai bus aptarti artimiausiame ES lyderių susitikime kovo mėnesį.

Buvęs Lenkijos premjeras D. Tuskas Europos Vadovų Tarybai, kurioje posėdžiauja valstybių ir vyriausybių vadovai, pirmininkauja nuo pernai gruodžio. Į Vilnių jis atvyko dalyvauti Lietuvos įstojimo į euro zoną renginiuose.

Europos atsakas į kylančius iššūkius turi būti vieningas

D. Grybauskaitė susitiko su Lietuvoje viešinčiu D. Tusku. Susitikime vadovai aptarė aktualius Lietuvai ir visai ES klausimus. Pasak šalies vadovės, EVT tenka ypatingas vaidmuo telkiant visas ES šalis vieningam darbui ir atsakui į kylančius geopolitinius bei ekonominius iššūkius, rašoma Prezidentūros pranešime žiniasklaidai.

„Šiandien Europa susiduria su vis naujais iššūkiais, kurie reikalauja visų ES šalių susitelkimo ir vieningo atsako. Todėl turime drauge ieškoti sprendimų, kaip užtikrinti taiką ir ekonominę gerovę mūsų žmonėms“, – sakė Prezidentė.

Vadovai aptarė situaciją Ukrainoje. Prezidentė pabrėžė, kad ES turi tęsti konkrečią paramą Ukrainos reformoms, o artimiausiu metu būtina surengti Ukrainos donorų konferenciją.

Susitikime taip pat kalbėta apie ES ekonomikos augimo ir konkurencingumo didinimo priemones. Svarbu įgyvendinti Europos Komisijos investicijų skatinimo planą, kuris padės pritraukti apie 315 mlrd. eurų privačių investicijų į strateginius ES projektus.

Šalies vadovė pabrėžė, jog prie ES konkurencingumo didinimo prisidės ir Energetinės sąjungos kūrimas. Būtina visiškai išnaudoti efektyviai veikiančios ES vidaus energetikos rinkos teikiamus privalumus, vystyti energetikos jungtis, didinti ES energetinį saugumą. Visų šių priemonių įgyvendinimas suteiks ES daugiau svertų derantis su išorės energetinių išteklių tiekėjais.

Premjeras su EVT Pirmininku aptarė Europai aktualius klausimus

Lietuvoje vykstant oficialiam euro įvedimo renginiui, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius aktualiausiems – Ekonominės ir pinigų sąjungos, energetikos, Rusijos ir Ukrainos bei Rytų partnerystės – klausimams aptarti susitiko su buvusiu Lenkijos premjeru, dabartiniu Europos Vadovų Tarybos Pirmininku D. Tusku, rašoma premjero spaudos tarnybos pranešime žiniasklaidai.

A. Butkevičius susitikime teigė, jog tikisi, kad žingsnis į euro klubą Lietuvai bus naudingas ir ekonomine, ir politine prasme. „Tikimės ekonominio ir finansinio saugumo, didesnio atsparumo išorės grėsmėms, didesnių investicijų“, – sakė premjeras.

Vyriausybės vadovas teigė, jog šiuo metu Lietuvai ir visai euro zonai viena aktualiausių Europos Vadovų Tarybos diskusinių temų – tai Ekonominės ir pinigų sąjungos reforma.

„Siūloma, kad reforma būtų tiesiogiai siejama su socialiniu teisingumu, tad labai svarbu įvertinti, koks bus poveikis. Visos šalys privalo laikytis įsipareigojimų“, – sakė Vyriausybės vadovas, pabrėždamas, kad Ekonominės ir pinigų sąjungos reforma turėtų užtikrinti euro valiutos stabilumą ir stiprinti euro zonos valstybių narių ekonomiką.

Ministras Pirmininkas taip pat pabrėžė, jog Lietuva remia ES pastangas dėl vieningos energetikos rinkos kūrimo. „Visos šalys privalo įgyvendinti Trečiąjį energetikos paketą, užbaigti jungčių projektus, nedelsiant įgyvendinti esminius projektus ir iniciatyvas, taip užtikrinant energetinį saugumą“, – kalbėjo premjeras.  

Kalbėdamas apie situaciją Rytų Ukrainoje, Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad galimybės sušvelninti toną kalbant su Rusija turėtų būti svarstomos tuomet, kai bus padaryti žingsniai, numatyti Minsko susitarime.

Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas teigė, kad ES turi laikytis vieningos ir tvirtos politikos Rusijos atžvilgiu. Jis taip pat išreiškė savo draugiškumą Lietuvai ir pasveikino mūsų šalį įstojus į euro zoną.

Susitikime Ministras Pirmininkas A. Butkevičius ir Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas D. Tuskas taip pat aptarė vieną Lietuvai svarbiausių Latvijos pirmininkavo ES Tarybai prioritetų – Rytų partnerystę. Premjero manymu, 2015 metai kelia ne mažesnius iššūkius ES Rytų partnerystės politikai nei praėjusieji ar 2013-ieji, kai ES Tarybai pirmininkavo Lietuva. Premjeras pažymėjo, jog Rytų partnerystės viršūnių susitikimas Rygoje turi būti labai ambicingas – privalu užbaigti reikiamas asociacijos susitarimų ratifikavimo procedūras.

Atvyko į Lietuvą

Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Donaldas Tuskas trečiadienį atvyko į Vilnių pasveikinti Lietuvą tapus euro zonos nare.

„Atvykau į Vilnių pasveikinti Lietuvą tapus mūsų euro zonos šeimos dalimi. Gera diena Lietuvai ir Europai“, – socialiniame tinkle „Twitter“ lietuvių ir anglų kalbomis parašė D. Tuskas.

Vėliau trečiadienį D. Tuskas Vilniuje susitiks su prezidente Dalia Grybauskaite ir premjeru Algirdu Butkevičiumi.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt