Lietuvoje

2019.03.18 10:12

Politologas: savivaldybių rinkimuose pergalę iškovojo ryškesnės asmenybės

Domantė Platūkytė, LRT.lt2019.03.18 10:12

Šiuose rinkimuose pergalę iškovojo ryškios asmenybės ir asmenybėmis grindžiama politika, pirmadienį spaudos konferencijos metu sako politologas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Anot R. Vilpišausko, Lietuvoje dažnai matoma asmenybių svarba, ypač nacionalinio masto rinkimuose, pavyzdžiui, prezidento, tačiau, pabrėžia politologas, savivaldybių tarybų ir mero rinkimuose asmenybės taip pat turėjo didelės reikšmės.

„Kelčiau hipotezę, kad ryškių asmenybių dalyvavimas prisidėjo prie gana didelio rinkėjų aktyvumo“, – kalba R. Vilpišauskas.

Politologo teigimu, didelės įtakos turėjo ir visuomeniniai rinkimų komitetai – jo manymu, nuo pat 1990-ųjų Lietuvoje veikiančios partijos yra toli nuo idealo, kuris aprašomas vadovėliuose, todėl pasitikėjimas jomis nėra didelis.

TSPMI direktorius taip pat kalba, kad daug merų perrinkti – jie šiame poste dirbs jau ne pirmą kadenciją. Anot R. Vilpišausko, dabartiniai merai turi daugiau išteklių, todėl jiems lengviau kandidatuoti.

Politologas taip pat svarsto, kodėl Vilniaus mero rinkimuose laimėjo Remigijus Šimašius. Anot jo, Artūro Zuoko šūkis, kad sostinei reikia permainų, skamba gana paradoksaliai.

„Žmonės rinkosi pagal tai, kurio kandidato atotrūkis tarp kalbų ir darbų atrodė mažesnis“, – kalba R. Vilpišauskas.

Politologo teigimu, lūkesčius šiuose rinkimuose viršijo socialdemokratai ir Liberalų sąjūdis, tačiau, sako jis, abiejų partijų laukia dideli iššūkiai – liberalai susidurs su konkurencija Vilniuje ir Klaipėdoje, o socialdemokratai laimėjo nedaug vietų didžiųjų miestų tarybose.

Pasak R. Vilpišausko, socialdemokratų pergalė šiuose rinkimuose yra trumpalaikė – nors partija laimėjo daug merų pozicijų, tačiau, sako R. Vilpišauskas, tai yra iš praeities ateinantis socialdemokratų įdirbis, kurio dar po ketverių metų Seimo rinkimuose gali nebeužtekti.

„Negalima projektuoti savivaldos rinkimų rezultatų į nacionalinį lygmenį, nes rinkėjai gali kiek kitaip priimti sprendimus. Vis dėlto asmenybių svarba nacionaliniuose rinkimuose taip pat didelė“, – kalba R. Vilpišauskas.

Anot TSPMI vadovo, socialdemokratų ir socialdarbiečių skilimas gali reikšti partijos nykimą, tačiau, teigia jis, tokią hipotezę turėtų patvirtinti nacionaliniai rinkimai.

„Spėju, kad socialdarbiečiai taip pat aktyviai diskutuos, ar nevertėtų grįžti ir prisijungti prie socialdemokratų partijos, ar nevertėtų daryti kitokius ėjimus, kad turėtų daugiau šansų patekti į kitais metais renkamą Seimą“, – sako R. Vilpišauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.