Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Registracija į Vilniaus darželius: kas bus toliau

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį turėjusi prasidėti, bet beviltiškai „užlūžusi“ registracija į Vilniaus vaikų darželius – piktavalių išpuolio rezultatas, teigia sostinės valdžia.

Naktį iš sekmadienio į pirmadienį turėjusi prasidėti, bet beviltiškai „užlūžusi“ registracija į Vilniaus vaikų darželius – piktavalių išpuolio rezultatas, teigia sostinės valdžia.

Apie tai pranešta trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

Savivaldybės E. miesto departamento vadovas Jonas Pidkovas teigė, kad įvykdytas kibernetinis išpuolis.

„Aptikome įsilaužimo požymių. (…) Saugumo sumetimais, mes dabar nušalinome nuo IT sistemų savo darbuotojus, taip pat IT kompaniją, kuri prižiūrėjo šią sistemą. Tai yra akivaizdi, tyčinė, planuota ataka. Nes sistemos darbas sutriko 20 min. prieš paleidimą“, – sakė J. Pidkovas. Pasak jo, savivaldybė ketina kreiptis į teisėsaugą.

Savivaldybės Švietimo departamento direktorius Gintaras Petronis pranešė, kad dalis paraiškų, kurias pavyko pateikti sistemos „lūžio“ metu, bus anuliuota. Tokių prašymų buvo 109.

Meras Artūras Zuokas piktinasi išpuoliu ir užsimena, kad tai gali būti politinė diversija.

„Blogio fantazija, deja, yra didesnė negu gėrio. Tikrai mes negalvojome, kad gali būti tokių asmenų, kurie galėjo atlikti intervenciją ir sukelti tiek rūpesčių Vilniaus miesto gyventojams. Neabejoju, kad vis tiek gėris laimės. (…) Labai norėčiau pažiūrėti į akis tiems asmenims, kurie ėmėsi šito veiksmo“, – teigė A. Zuokas, pridurdamas, kad neatmeta galimybės, kad sabotažas įvykdytas kaip dalis savivaldos rinkimų kampanijos.

Meras dar kartą atsiprašo mažųjų vilniečių tėvų. „Patikėkit, ši situacija mums lygiai taip pat nemaloni ir sudėtinga“, – atsiduso A. Zuokas.

Savivaldybė prognozuoja, kad sistema gali būti paleista per maždaug savaitę. Tačiau pabrėžiama, kad tai bus padaryta tik įsitikinus, kad sistema yra saugi. A. Zuokas žada būsimųjų darželinų tėvus informuoti ne mažiau nei 24 valandos prieš registracijos startą.

Savivaldybės duomenimis, kibernetinei atakai pasitelkta programa, kuri „imitavo ataką iš užsienio“. Daugiausiai duomenų srauto buvo „transliuojama“ iš Kinijos.

Aistros dėl gražuolės

Internautai šaiposi iš Vilniaus savivaldybės. Vienas iš taikinių – savivaldybės informacinių technologijų specialistė Ivona Rimša, savo „Facebook“ profilį marginanti pikantiškomis savo pačios nuotraukomis.

Vis dėlto E. miesto departamento vadovas J. Pidkovas tikina, kad I. Rimša su registracija į darželius niekaip nesusijusi.

„Taip, tai yra asmuo, dirbantis puse etato pas mus. Jii dirba tik techninį darbą, su dokumentais“, – sakė jis.

A. Zuoko teigimu, jei bus nustatytos „tyčinės ar netyčinės“ savivaldybės darbuotojų klaidos, jiems už tai teks atsakyti. Meras įsitikinęs – jei kam to ir reikėjo, tai jo konkurentams

A. Zuokas tikina nemanantis, kad kibernetinė ataka – kokios nors užsienio žvalgybos darbas. Politikas kartoja, kad, jeigu kas ir suinteresuotas masišku jaunų tėvų pasipiktinimu, – tai jo konkurentai artėjančiuose rinkimuose.

„Tokį interesą galėjo turėti tiktai politiniai konkurentai. (…) Čia yra didžiausias smūgis man, kaip miesto vadovui, ir kaip kandidatui“, – sakė A. Zuokas. Tiesa, pavardžių meras neįvardija.

DELFI primena, kad Vilniaus savivaldybė atsiprašo mažųjų vilniečių tėvų ir jiems žada savotišką kompensaciją už patirtus nepatogumus. Skelbiama, kad nuo šio rugsėjo darželį pradėsiančių lankyti vaikų tėvai bus atleisti nuo vieno mėnesio ugdymo mokesčio. Savivaldybės skaičiavimais, dėl šios kompensacijos miesto negautos pajamos sudarys apie 100 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.