Lietuvoje

2015.09.08 13:45

EP ras, kas platino „Red Dalia“: kas galėjo surengti išpuolį?

Vytautė Šmaižytė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Europos Parlamentas nusprendė išsiaiškinti, kas gruodžio mėnesį europarlamentarams į pašto dėžutes slapčia išplatino Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės iškreiptą biografiją pateikiančią knygą „Red Dalia“.

Europos Parlamentas nusprendė išsiaiškinti, kas gruodžio mėnesį europarlamentarams į pašto dėžutes slapčia išplatino Lietuvos prezidentės Dalios Grybauskaitės iškreiptą biografiją pateikiančią knygą „Red Dalia“.

Vakar posėdžiavusi EP Kvestorių kolegija nusprendė atlikti tokį tyrimą, kadangi per 700 knygų į parlamentarų pašto dėžutes buvo išdėliota, nepaprašius administracijos leidimo, kuris yra privalomas norint pateikti bet kokią medžiagą EP nariams. Tyrimas pradėtas EP nario Antano Guogos prašymu.

Žurnalistės Rūtos Janutienės knyga „Raudonoji Dalia“ buvo išversta į anglų kalbą ir išdalinta, įtariama, visiems EP nariams. Akcijos organizatoriai kol kas nėra žinomi.

„Man svarbu, kad EP vadovybė atkreipė dėmesį į mano prašymą atlikti tyrimą ir išsiaiškinti šitos „akcijos“ organizatorius. Juk po skvernu virš septynių šimtų knygų bet kas užsukęs iš gatvės negali įnešti. Šiuo metu peržiūrimi kamerų įrašai, todėl tikiuosi greito atsakymo, kas išplatino Prezidentę juodinančią knygą“, – sakė A. Guoga.

Manoma, kad knygos į EP pastatą greičiausiai galėjo būti atgabentos anksti ryte arba vėlai vakare parlamentaro automobiliu, kuris nėra tikrinamas apsaugos, į vidinį garažą.

EP taip pat jau yra gautas oficialus R. Janutienės skundas dėl intelektinės nuosavybės vagystės.

Knyga EP buvo išplatinta netrukus po to, kai D. Grybauskaitė Rusiją pavadino „teroristine valstybe“.

„Stipri Dalios Grybauskaitės pozicija, kurią palaikau, erzina prorusiškus veikėjus. Jau ne kartą sakiau, kad Europos Parlamente nemažai situacijos Ukrainoje nesuprantančių ar atvirai Rusijai padlaižiaujančių bei prieš mūsų šalį veikiančių politikų. Visa ši „akcija“, knygų leidyba ir platinimas kainuoja, ir kainuoja daug. Būtų gerai, kad žmonės Lietuvoje sužinotų, kas už tai sumokėjo ir pabijojo registruoti siuntinius ar viešai išdalinti knygą europarlamentarams“, – kalbėjo A. Guoga.

EP narių pašto dėžutės nėra rakinamos. Tad šiuo metu imta svarstyti, kiek kainuotų visose jose sumontuoti spynas. Taip pat Kvestorių kolegija kartu su EP administracinių skyrių vadovais aptarė praktines problemas, kilsiančias dėl parlamentarų, kurių pames raktus nuo savo pašto dėžučių.
Knyga „Red Dalia“ nebuvo įdėta į voką ir adresuota konkrečiam asmeniui – tiesiog įkišta į dėžutę be jokios pakuotės.

„Jūs visiškai mane pritrenkėte. Niekam nedaviau leidimo versti šitą knygą. Svarsčiau galimybę versti ją į anglų kalbą, tačiau jos atsisakiau, nes tai yra labai brangu“, – iš DELFI sužinojusi apie knygos išplatinimą stebėjosi R.Janutienė, kuriai priklauso šios knygos autorinės teisės.

Kvestorių kolegija – Europos Parlamento organas, atsakingas už tiesiogiai su Parlamento nariais susijusius administracinius ir finansinius klausimus bei jų darbo sąlygas. Kvestorių yra šeši jie yra ir Biuro nariai. Europos Parlamentas renka kvestorius išrinkęs Pirmininką ir 14 jo pavaduotojų.

www.DELFI.lt
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.