Lietuvoje

2015.01.13 16:55

Paveldosaugininkai atidėjo sprendimą dėl Vilniaus Žaliojo tilto skulptūrų

BNS 2015.01.13 16:55

Kultūros paveldo departamente antradienį posėdžiavusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba pavedė specialistams įvertinti sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų menines savybes.

Kultūros paveldo departamente (KPD) antradienį posėdžiavusi Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba pavedė specialistams įvertinti sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų menines savybes.

Taip sprendimas dėl Žaliojo tilto skulptūrų išbraukimo iš Kultūros vertybių registro nukeltas bent iki kito tarybos posėdžio.

KPD direktorė Diana Varnaitė paveldosaugininkų sprendimą vadino „trypčiojimu vietoje“.

„Aš manau, kad tai yra tam tikras trypčiojimas vietoje, nesiryžtant priimti sprendimo, nes, kaip aš minėjau tarybos posėdžio metu, kultūros ministras aiškiai pasakė, kokie objektai turi būti Kultūros vertybių registre, kokie ne. Ir nuo to, kad atidėti tam tikrą laiką papildomiems dokumentams parengti, nemanau, kad tai pats geriausias sprendimas“, – žurnalistams po tarybos posėdžio sakė D. Varnaitė.

D. Varnaitės teigimu, sprendžiant Žaliojo tilto skulptūrų klausimą nuo politikos atsiriboti neįmanoma.

„Kai kurių vertinimo tarybos narių buvo paminėta, kad mes norime atsiriboti nuo politikos, nuo aplinkos. Bet turime puikiai suprasti, kad šie paminklai, skulptūros, simbolizuoja ne tik praeitį, bet ir tai, kas vyksta šianden. (...) O svarstymo metu susidarė įspūdis, kad kai kurie žmonės tų dalykų nemato“, – sakė departamento direktorė.

Kultūros paveldo centras išvadas dėl žada per porą savaičių

Kultūros paveldo centro direktorius Virgilijus Kačinskas išvadas dėl sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų žada pateikti porą porą savaičių.

Tai V. Kačinskas sakė po to, kai jo vadovaujamos institucijos specialistams antradienį pavesta įvertinti skulptūrų menines savybes. Išvados bus svarbios sprendžiant, ar skulptūros gali būti nukeltos nuo tilto.

„Man atrodo pavyks greitai, kadangi viskas yra ant nosies, niekur važiuoti nereikia, reikia tik surasti menotyrininkų, kurių žinios atitiks tai, ką jie vertins. Parengti dokumentus mums užtruks turbūt porą savaičių, mums daugiau laiko KPD direktorė D. Varnaitė ir neduos“, – BNS antradienį sakė V. Kačinskas.

Centro direktorius mano, kad Žaliojo tilto skulptūros turėtų būti išbrauktas iš Kultūros paveldo registro, tačiau siūlo jas ant Žaliojo tilto palikti, prieš tai sukūrus instaliaciją, kuri „truputį pasišaipytų ir iš skulptūrų, ir iš to laikotarpio“.

Naujos taisyklės atrišo rankas naujiems sprendimams

Kultūros ministras Šarūnas Birutis pernai pasirašė įsakymą, kuriuo sprendžiant dėl teisinės apsaugos nurodoma nevertinti objektų, kuriuose esama sovietinių ar nacistinių simbolių – SSRS ar nacistinės Vokietijos vėliava, herbas, svastika, SS ženklas, kūjis ir pjautuvas, penkiakampė žvaigždė ir pan. Taip pat okupacine simbolika pripažįstami nacionalistų, SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdai, organizacijų ar į juos panašūs simboliai.

Šios naujos taisyklės leidžia vertinimo tarybai priimti sprendimus dėl minėtų objektų teisinės apsaugos panaikinimo.

Remiantis ministro įsakymu, gruodį Kaune veikianti vertinimo taryba nusprendė panaikinti teisinę apsaugą ant Vytauto Didžiojo (Aleksoto) tilto esantiems sovietiniams simboliams, tačiau pasiūlė fiziškai jų nenaikinti, o uždengti arba išvežti į Grūto parką.

Taip buvo sukurtas precedentas, kuris gali būti svarbus sprendžiant ir sovietinių Žaliojo tilto skulptūrų Vilniuje likimą.

Vilniaus savivaldybė anksčiau yra skelbusi net kelis konkursus dėl skulptūrų restauravimo, tačiau norinčiųjų tai padaryti nenukėlus jų nuo tilto neatsirado. Šiuo metu savivaldybė nėra paskelbusi naujo konkurso, nors KPD yra leidęs skulptūras restauravimui nuimti.

Keturios skulptūrų grupės, vaizduojančios kareivius, darbininkus, valstiečius ir studentus, ant Žaliojo tilto pastatytos 1952 metais.

Kritikai sako, kad skulptūros yra sovietinės propagandos dalis ir žeidžia žmones, kovojusius už Lietuvos išsivadavimą iš sovietų okupacijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.