Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

P. Vaitiekūnas: Seime dar nuskambės oficialus Rusijos atsiprašymas už okupaciją

15min.lt 2015.09.08 13:45

Sausakimšoje istorinėje Seimo Kovo 11-osios Akto salėje antradienį vyksta iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas.

Sausakimšoje istorinėje Seimo Kovo 11-osios Akto salėje antradienį vyksta iškilmingas Laisvės gynėjų dienos minėjimas.

Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė sakydama kalbą iškilmingame minėjime teigė, kad ši diena Lietuvos valstybės istorija tokia pat svarbi, kaip Vasario 16-oji ir Kovo ą11-oji.

„Paskelbta Lietuvos nepriklausomybė, atkurta Lietuvos nepriklausomybė, apginta Lietuvos nepriklausomybė“, – sakė Seimo pirmininkė.

Pasak jos, bet Sausio 13-osios nakties nebūtume tokie, esame. „Tai laisvė, prieš kurią beginklė net mirtis“, – kalbėjo L. Graužinienė.

Anot jos, ta naktis Lietuvos istorijos puslapiuose viena tamsiausių, bet kartu – viena didingiausių. „Tą naktį visi ėjome dainuoti laisvę, jei reikės, net iki paskutinio atodūsio“, – sakė ji, teigdama, kad tą naktį budėjusių žmonių drąsa įkvepia iki šiol.

P. Vaitiekūnas: „Rusija dar atsiprašys“

P. Vaitekūnas, V. Skaraičio (BFL) nuotr.

Signataras ir buvęs ambasadorius Ukrainoje per iškilmingą posėdį kalbėjo apie laisvę. Pasak jo, prieš 25 metus prasidėjęs Lietuvos laisvės žygis iškart pareikalavo aukų, bet P. Vaitiekūnas.

„Ši diena man įgauna naujų atspalvių. Ji primena man apie ryžtą, kurio reikėjo, reikia ir reikės. Ji primena, kad už laisvę kovojame kasdien, kad už laisvę kovojame krauju. Kad ji nedovanojama. Ji – diplomas, ne pažymėjimas. O jei dovanojama, tai nevertinama“, – graudinosi P. Vaitiekūnas.

Jis tvirtino, kad laisvė nėra abstrakti sąvoka. „Ją galime pačiupinėti. Tai – energetinė nepriklausomybė, tai – mūsų narystė ES, NATO, tai – euras“, – sakė jis.

P. Vaitiekūnas tvirtino, kad iki šiol yra daug žmonių, kurie norėtų Lietuvos laisvę sutrypti, tačiau Lietuva jau yra Europos civilizacijos dalis ir tiki, kad kiekvienas žmogus yra geras.

„Deja, yra daug žmonių su tuo nesutinkančių, ir norinčių čia atnešti savo supratimą apie laisvę“, – kalbėjo P.  Vaitiekūnas.

Jis teigė, kad taip yra dėl rusams  per propagandą į galvas pilamų šiukšlių, šiukšlyno ekonomikos, skurdo. Tuo tarpu Lietuvai, pasak P. Vaitiekūno, dabar svarbu yra tai, kaip stabdoma Vladimiro Putino politika, ir kaip padedama Ukrainai. „Mes atiduodame šiandien skolą, kurią paėmėme prieš 24 metus“, – tvirtino P. Vaitiekūnas.

Signataras tvirtino, kad jokiu būdu nepasisako prieš rusų tautą ir net tiki, kad ateityje Rusija pati taps Europos civilizacijos dalimi.

„Aš tikiu, kad ir šioje salėje ateityje nuskambės oficialus Rusijos atsiprašymas už sovietinę Lietuvos okupaciją. Neabejoju tuo“, – sakė P. Vaitiekūnas.

Vyskupas: „Tuomet vienijo malda“

Vilkaviškio vyskupas Rimantas Norvilas, budėjęs prie parlamento 1991-aisiais, teigė, kad Sausio 13-ąją buvo gyvas ne tik pasiryžimas, drąsa, bet ir nerimas.

„Visam laikui įsirėžė vienos moters šauksmas: „Marija, gelbėk Lietuvą“, – atsiminimais dalijosi vyskupas. Anot jo, tuomet visi suprato, kad gali pasitikėti tik Dievu ir melstis.

R. Norvilas tvirtino, kad prisimindami praeitį negalime atsieti jos nuo Lietuvos dabarties ir ateities. Todėl jis ragino atskirti, kas stiprina Lietuvą. „Ši diena primena, kad ne tik kasdienė patogi egzistencija svarbi šalies gerovei“, – sakė jis.

Laima Liucija Andrikienė: „Nepaspringome“

Signatarė Laima Liucija Andrikienė kalbėdama Seime prisiminė, kaip Lietuvoje viešėjęs Sovietų Sąjungos vadovas Michailas Gorbačiovas linkėjo Lietuvai paspringti nepriklausomybe.

„Atsimenate, kaip jis sakė: „Paspringsite jūs savo nepriklausomybe“. Nepaspringome. Ištvėrėme“,  – sakė L. L. Andrikienė.

Tačiau, anot jos, kova dėl laisvės dar toli gražu nebaigta. Ji apgailestavo, kad Lietuvos lyderiai po Maidano šimtinės nužudymo neišėjo į gatves.

„Ne. Mūsų politiniai lyderiai tuo metu dalyvavo lenktynėse dėl reitingų ir kritikavo Europą ir JAV, kad jos nieko nedaro“, – sakė signatarė, siūlydama paklausti savęs, ar Lietuva viską padarė dėl Ukrainos.

„Ukrainiečių Sausio 13-oji labai užsitęsė beveik metus. Bet tikiu, kad Ukraina bus viena ir nepadalinta, ES ir NATO narė“, – kalbą baigė L. L. Andrikienė.

Laisvės premiją įteikė A. Michnikui

Per šį posėdį Lenkijos disidentui, dienraščio „Gazeta Wyborcza“ vyriausiajam redaktoriui Adamui Michnikui įteikta Laisvės premija.

Po iškilmingo minėjimo vidurdienį Nepriklausomybės aikštėje vyks Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija, po to Antakalnio memoriale bus pagerbti kovotojai, tragiškai žuvę už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi