Lietuvoje

2015.01.13 13:45

Seimo kontrolierius: Marijampolės pataisos namuose nuteistieji verčiami šalti

BNS2015.01.13 13:45

Marijampolės pataisos namuose baudžiamojo izoliatoriaus kameros yra be langų net ir žiemą – taip įstaigoje pažeidžiamos žmogaus teisės, antradienį pranešė Seimo kontrolieriaus įstaiga.

Marijampolės pataisos namuose baudžiamojo izoliatoriaus kameros yra be langų net ir žiemą – taip įstaigoje pažeidžiamos žmogaus teisės, antradienį pranešė Seimo kontrolieriaus įstaiga.

Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto pavedimu praėjusį ketvirtadienį apsilankę įkalinimo įstaigoje kontrolieriaus patarėjai taip pat įsitikino, kad įkalinimo įstaigoje laikino sulaikymo kameros apleistos ir netvarkingos, nuteistųjų skundai neregistruojami ir nesaugomi, o dauguma atliekamų kratų yra nefilmuojamos.

Patikrinimas be perspėjimo buvo atliktas gavus nuteistųjų skundų. Kaliniai taip pat tvirtino, kad kai kuriose laikino sulaikymo patalpose nėra langų, kriauklių ir čiaupų, o norint apsiprausti reikia galvą įkišti į klozetą.

Seimo kontrolieriaus patarėjams įstaigos vadovas tvirtino, kad šiltuoju metų laikotarpiu langai išimami, o šaltuoju – įdedami, be to, sudėjus langus nuteistieji juos daužo, todėl jie pakartotinai neįdedami, taip paliekant nuteistuosius šalti.

Tačiau patikrinę įstaigos vadovo įvardytas aplinkybes, Seimo kontrolieriaus patarėjai nerado jas patvirtinančių įrodymų: vadovo įvardytos aplinkybės nebuvo fiksuotos registruose ir kituose dokumentuose, nebuvo įrašų apie įdėtus ir išdaužtus langus, apie skirtas nuobaudas nuteistiesiems dėl turto suniokojimo. Marijampolės pataisos namų vadovas nepateikė jokių kitų dokumentų, pagrindžiančių savo teiginius.

Seimo kontrolieriaus patarėjai taip pat aplankė Sveikatos priežiūros tarnybą, ilgalaikių pasimatymų patalpas, bendravo su nuteistaisiais ir jų artimaisiais, susipažino su įvairiais dokumentais. Patikrinus nuteistųjų skundų ir prašymų, sveikatos paslaugų teikimo žurnalus buvo konstatuota, kad dokumentai tvarkomi netinkamai, o nuteistųjų, esančių laikino sulaikymo patalpose, prašymai nėra registruojami ir saugomi, kai kurie prašymai paliekami nenagrinėti.

Seimo kontrolierius taip pat konstatavo, kad praktiškai nėra įgyvendinama pernai gegužę pateikta rekomendacija dėl atliekamų kratų filmavimo: filmuojama tik itin maža dalis atliekamų kratų (nuo 2014 metų įkalinimo įstaigoje atlikta daugiau nei 1392 kratų, iš jų filmuotos tik 3), o net ir filmuotoje medžiagoje nėra nurodyta filmavimo data, kada krata pradėta ir kada baigta, kokiose patalpose atliekamos kratos, kas vadovauja kratai, kas ją atlieka, koks kratos tikslas. Be to, nėra atliekamų kratų registrų, nėra aišku, koks filmuotos medžiagos saugojimo terminas.

„Įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems turi būti sudarytos sąlygos pasitaisyti. Galimybę pasitaisyti lemia įvairūs veiksniai, tarp jų nuteistųjų laikymo sąlygos, užimtumas ir administracijos požiūris į nuteistuosius. Apsilankius Marijampolės pataisos namuose pastebėta, kad tokios sąlygos nepakankamai užtikrinamos“, – sakė Seimo kontrolierius A. Normantas.

Seimo kontrolieriai įkalinimo įstaigas tikrina vykdydami nacionalinę kankinimų prevenciją laisvės apribojimo vietose pagal Konvencijos prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį, ar baudimą fakultatyvų protokolą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt