Lietuvoje

2015.01.13 13:35

Maskva kritikuoja Lietuvos iniciatyvą dėl kovos su propaganda

BNS2015.01.13 13:35

Rusija sukritikavo Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Danijos ir Estijos raginimus Europos Komisijai (EK) parengti veiksmų planą kovai su Rusijos propagandos kampanija.

Rusija sukritikavo Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Danijos ir Estijos raginimus Europos Komisijai (EK) parengti veiksmų planą kovai su Rusijos propagandos kampanija.

„Rusija visada teigiamai vertino žodžio laisvę, tačiau ES ketinimai įkurti tam tikrą kontrpropagandinį kanalą prieštarauja šiai laisvei“, – žurnalistams sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Aleksejus Meškovas, komentuodamas informaciją apie keturių šalių iniciatyvą. Jį cituoja „Interfax“ naujienų agentūra.

Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Danijos ir Estijos užsienio reikalų ministrai praėjusią savaitę laiške perspėjo, kad „Rusija greitai plečia savo dezinformacijos ir propagandos kampaniją“, kuria siekiama „paramos Rusijos vyriausybės politiniams ir kariniams tikslams“.

ES užsienio politikos vadovei Federicai Mogherini adresuotame laiške, kurio kopiją gavo BNS, ministrai paragino užtikrinti „patikimą ir konkurencingą informacijos alternatyvą rusiškai kalbantiems gyventojams ir tiems, kurie naudojasi Rusijos valstybės kontroliuojama žiniasklaida“.

Jie pasiūlė Rusijos propagandą aptarti per ES ministrų susitikimą metų pradžioje ir pakvietė Europos išorės veiksmų tarnybą parengti veiksmų planą 2015–2016 metams.

Iniciatyvos autorius L. Linkevičius BNS penktadienį sakė, kad ministrai „nesiūlo cenzūrų ar draudimų, bet nori, kad būtų sukurtos sąlygos tikrai nešališkiems, laisviems ir alternatyviems informacijos šaltiniams“.

Jo teigimu, Rusijai skiriant milijardines sumas valstybės kontroliuojamai žiniasklaidai, reikia „susirūpinti visuomenės atsparumu manipuliacijoms“.

„Norėtųsi, kad skirtume daugiau dėmesio ne tik žodžiais, bet ir konkrečiais veiksmais sudaryti sąlygas, kad žmonės gautų alternatyvią, laisvą, objektyvią informaciją. Jokiu būdu ji neturi būti kontroliuojama kitų „teisingų“ valdžių, nes tai irgi nėra laisva informacija“, – kalbėjo ministras.

Laiške Briuseliui siūloma internete sukurti platformą, kurioje būtų pateikiama informacija apie propagandos melą ir manipuliacijas, suteikti paramą iniciatyvoms kurti televizijos kanalus, interneto portalus, radijo stotis ir spaudą rusų kalba, skatinti produkcijos keitimąsi ES viduje, siūlyti produkciją veikiančiai Rusijos žiniasklaidai.

Keturi ministrai taip pat pareiškė, jog ES turi skirti didesnį dėmesį interesų skaidrumui, nešališkai informuoti ir užkirsti kelią nesantaikos kurstymui bei smurto ir karo propagandai. Šiam tikslui ministrai siūlo paskatinti glaudesnį ES žiniasklaidos reguliuotojų bendradarbiavimą.

Paramą planui išsakė ir buvęs Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas.

„Taip, ES šalys turi būti pasirengusios priešintis akivaizdžioms Rusijos dezinformacijos pastangoms. Gera iniciatyva“, – socialiniame tinkle „Twitter“ parašė politikas, pasidalijęs nuoroda į BNS publikaciją.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.