Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Rusijos grėsmė pakeitė lietuvių nuomones

Eglė Samoškaitė, DELFI.lt2015.09.08 13:45

Rusijos agresija prieš Ukrainą Lietuvos piliečiams atskleidė nemalonią tikrovę: priešas – už vartų.

Rusijos agresija prieš Ukrainą Lietuvos piliečiams atskleidė nemalonią tikrovę: priešas – už vartų.

Grėsmės akivaizdoje gyventojai pradėjo labiau remti gynybos finansavimo didinimą, tačiau Lietuvą ginklu gintų 40,7 proc. apklaustųjų, kai 37,2 proc. to nedarytų.

Tokie duomenys paaiškėjo DELFI užsakymu viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovei „Spinter tyrimai“ praėjusių metų gruodžio mėnesį atlikus visuomenės nuomonės apklausą.

Gynybos politikos analitikas Aleksandras Matonis teigia, kad visuomenės požiūris į gynybos finansavimą tikrai džiugina, nes žmonės pagaliau suprato, kad krašto apsauga negali būti palikta geresniems laikams. Tačiau pašnekovas sako šiek tiek nusivylęs gyventojų požiūriu į Lietuvos gynimą ginklu.

„Mane šiek tiek nuvylė, kad mažiau nei pusė gyventojų gintų savo šalį ginklu. Kitaip tariant, taptų tuo mobilizaciniu rezervu, įsilietų į kariuomenę, mobilizuotųsi. Aš maniau, kad šis rodiklis nuo paskutinės apklausos, gerokai išaugs“, – sakė A. Matonis.

DELFI primena, kad praėjusių metų kovo mėnesį pateikus analogišką klausimą paaiškėjo, kad ginklu Lietuvą gintų 41,6 proc. gyventojų, negintų – 35,5 proc.

Lietuvai iškilusi grėsmė

Remiantis apklausa, 54,5 proc. gyventojų įsitikinę, kad Lietuvos nepriklausomybei yra iškilusi reali grėsmė – tik dalis laikosi nuomonės, kad grėsmė iškilo pastaruoju metu, kiti manė, esą problemų šiuo klausimu turėjome visuomet.

Nepaisant paaštrėjusios tarptautinės aplinkos, 31,9 proc. respondentų laikėsi nuostatos, kad grėsmių Lietuvos nepriklausomybei šiuo metu nėra. Dar 13,6 proc. nežinojo, kaip atsakyti.

Panašios tendencijos vyravo ir 2014 m. kovo mėnesį, tik tuomet buvo daugiau neturinčiųjų nuomonės.

Iškilusią grėsmę dažniau įvardijo aukštesnio išsimokslinimo, vyresnio amžiaus respondentai, miestų gyventojai.

Viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ šių metų gruodžio 12-22 dienomis naujienų portalo DELFI užsakymu atliko viešosios nuomonės apklausą. Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu.

Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją. Tyrimo metu buvo apklausti 1002 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose.

Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.