Lietuvoje

2012.12.12 22:55

Pataisas, atveriančias R. Paksui kelią į Seimą, rengs nauja komisija

Naujasis Seimas imasi vieno iš valdančiosios koalicijos lyderių – Rolando Pakso – galimybės kandidatuoti į parlamentarus. Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė, kad reikalingas Konstitucijos pataisas turėtų parengti speciali Konstitucijos keitimo komisija, kuri dar net nesudaryta. Pats R. Paksas vadina tai nesuprantamu vilkinimu.

Naujasis Seimas imasi vieno iš valdančiosios koalicijos lyderių – Rolando Pakso – galimybės kandidatuoti į parlamentarus. Teisės ir teisėtvarkos komitetas nusprendė, kad reikalingas Konstitucijos pataisas turėtų parengti speciali Konstitucijos keitimo komisija, kuri dar net nesudaryta. Pats R. Paksas vadina tai nesuprantamu vilkinimu.

R. Paksas Prezidento pareigų neteko prieš aštuonerius metus per apkaltą dėl priesaikos sulaužymo ir šiurkštaus Konstitucijos pažeidimo už tai, kad išimties tvarka savo finansiniam rėmėjui Jurijui Borisovui suteikė Lietuvos pilietybę. Tuomet Konstitucinis Teismas nusprendė, kad jis niekada nebegalės eiti pareigų, kuriose būtina prisiekti valstybei – tapti prezidentu, Seimo ar Vyriausybės nariu.

Tačiau prieš metus Strasbūro Žmogaus Teisių Teismas nusprendė, kad draudimas dalyvauti Seimo rinkimuose, galiojantis iki gyvos galvos, – neproporcingas ir pažeidžia žmogaus teises. O Konstitucinis Teismas paskelbė, kad norint leisti R. Paksui dalyvauti Seimo rinkimuose būtina keisti Konstituciją.

„Mes pasiūlėme naujai sudaromai Konstitucijos komisijai, kad imtųsi šito klausimo“, – sakė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas.

Konstitucinių pataisų komisija dar nesudaryta. Kai ji parengs įstatymų projektus, juos vėl svarstys Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Vėliau, kad pataisos būtų priimtos, už jas turės balsuoti ne mažiau nei 94 parlamentarai du kartus su trijų mėnesių pertrauka.

„Aš asmeniškai vertu neigiamai ir vertinu tai, kaip vilkinimą ir nenorą pasakyti, kad juoda yra juoda, o balta yra balta. Kai šiandien vėl yra stumdoma iš komiteto į komisiją, kuri dar net nesuformuota, aš suprantu tai, kaip politinį vilkinimą, kurio tikslas man nesuprantamas“, – komentavo R. Paksas.

Pastebėjus, kad tai daro jo politiniai partneriai, R. Paksas sakė: „Tikiuosi, kad gal tai darbą pradedančios koalicijos nesusitarimas“.

Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai sako dar nesutarę dėl terminų, kiek laiko po apkaltos drausti politikui vėl siekti aukštų pareigų.

„Aš siūliau 8 metus. Tai iš tiesų yra pakankamai nemažai. Dar pridėjus tą dalį kadencijos, per kurią pašalinama, tai yra pakankamas laiko tarpas žmonėm pamatyti, kas įvyko, galbūt pačiam pašalintam politikui šiek tiek apmąstyti. Tačiau tada Seimo salėje buvo pritarta būtent tam variantui, kad pašalino ir per kitus rinkimus galima pretenduoti“, – kalbėjo Seimo Tėvynės sąjungos frakcijos narys Stasys Šedbaras.

„Jei prisiminsime 2004 m., tai buvo Prezidento įstatymo pataisa, kad ne anksčiau nei po 5 metų [gali kandidatuoti]. Seimas priimdamas įstatymą kadencijos pabaigoj pasakė, kad tai turėtų būti 4 metai. Darbo grupė, kurią sudarė A. Kubiliaus Vyriausybė, siūlė 10 metų. Tai reikėtų apsispręsti tarp šitų skaičių – ar vienos kadencijos, ar dviejų kadencijų pertrauka“, – sakė J. Sabatauskas.

Konstitucijos pataisos gali būti aktualios ir per apkaltą pašalintam parlamentarui Linui Karaliui. Pataisytoje Konstitucijoje numatytas terminas, anot teisininkų, galiotų nuo apkaltos.