Naujienų srautas

Lietuvoje2015.01.12 14:06

Sausio 13-osios byla teismą turėtų pasiekti vasarą

Šių metų vasarą Sausio 13-osios byla, kurioje nustatyti 69 įtariamieji, turėtų pasiekti teismą, tvirtina Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė. Dar dėl 10 įtariamųjų ikiteisminis tyrimas tęsiamas.

Šių metų vasarą Sausio 13-osios byla, kurioje nustatyti 69 įtariamieji, turėtų pasiekti teismą, tvirtina Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vedėja Elena Martinonienė. Dar dėl 10 įtariamųjų ikiteisminis tyrimas tęsiamas.

„Manome, kad mums pavyks šią bylą į teismą perduoti vasarą. Šiuo metu, kaip sakiau, teisę susipažinti su bylos medžiaga turi visi proceso dalyviai: per 700 nukentėjusiųjų, 69 įtariamieji ir jų gynėjai. Tai – didelis žmonių skaičius. Tikimės, kad suplanuotas susipažinimo procesas vyks sklandžiai“, – sako E. Martinonienė.

– Kokios apimties medžiaga nagrinėjama byloje? Juk Sausio 13-osios byla įvardijama didžiausia pagal apimtį Lietuvos teismų istorijoje.

– Tai yra pati didžiausia apimtimi ir išskirtinė savo turiniu byla. Ikiteisminis tyrimas buvo paskelbtas 69 įtariamųjų atžvilgiu praėjusių metų lapkričio viduryje. Šiuo metu vyksta proceso dalyvių susipažinimas su 700 tomų byla. Viename tome paprastai būna keli šimtai dokumentų puslapių.

Tai iš tiesų yra neįtikėtino masto byla. Atsižvelgiant į tai ir bylos apimtį, proceso dalyvių skaičių ir tai, kad bylą labai svarbu išsaugoti ne tik kaip teisinius dokumentus, bet ir kaip istorinius, ši byla buvo nuskenuota. Specialiai įrengtas kompiuterinis serveris. Duomenys patalpinti jame. Proceso dalyviai šiuo metu pagal sudarytą grafiką susipažįsta su šia byla.

– Kodėl įtariamaisiais įvardyti būtent 69 asmenys? Anksčiau buvo skelbta, kad jais pripažinti 79 įtariamieji.

– 69-ių įtariamųjų atžvilgiu baigėme ikiteisminį tyrimą. Kitų įtariamųjų atžvilgiu tyrimas tęsiamas. Taip pat tyrimas tęsiamas ir įtariamojo, praėjusių metų vasarą sulaikyto Italijoje ir neperduoto Lietuvai, atžvilgiu.

– Dalis bylos dokumentų buvo restauruojami Lietuvos valstybės centriniame archyve, o medžiaga skenuojama ir skaitmenizuojama. Ar ši suskaitmeninta Sausio 13-osios bylos medžiaga bus prieinama ir visuomenei?

– Kada nors, kai teismas priims galutinį sprendimą šioje byloje, su bylos medžiaga bus galima susipažinti taip, kaip nustato Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodeksas – gavus teismo leidimą. Galima sakyti, kad taip, ji taps prieinama visuomenei.

– Ar galima būtų prognozuoti, kada tai galėtų būti?

– Tai prognozuoti labai sunku. Galiu pasakyti, kad šiuo metu, atsižvelgiant į tai, kaip vyksta susipažinimo procesas, kokie yra prokurorų planai, bylą į teismą ketinama perduoti šių metų vasarą. Kada baigsis teismo procesas – ne mūsų galioje ir valioje prognozuoti.

– Jeigu byla vasarą pasieks teismą, kas vyks toliau?

– Tuomet prasidės teisminis nagrinėjimas.

– Bet iki to laiko, kaip Jūs sakote, labai sunku pasakyti, ar tai įvyks vasarą. Kas dar gali pasikeisti?

– Manome, kad mums pavyks šią bylą į teismą perduoti vasarą. Šiuo metu teisę susipažinti su bylos medžiaga turi visi proceso dalyviai: per 700 nukentėjusiųjų, 69 įtariamieji ir jų gynėjai. Tai – didelis žmonių skaičius. Tikimės, kad suplanuotas susipažinimo procesas vyks sklandžiai.

Jeigu viskas vyks taip, kaip planuota, bylą turėtume perduoti vasarą. Jeigu įvyks kokie nors nenumatyti, nuo prokurorų nepriklausantys, įvykiai, bus pateikti prašymai, įvyks kitos nenumatytos aplinkybės, terminai kis. Mes ketiname tai padaryti šių metų vasarą.

– Žinoma, kad dauguma įtariamųjų nuo baudžiamojo persekiojimo yra pasislėpę užsienyje. Jiems išduoti Europos arešto orderiai, tačiau žinome visokių, švelniai tariant, keistų situacijų, kai žmonės buvo sulaikyti užsienio valstybėse, o vėliau – paleisti. Ar kokiu nors būdu teisingumas juos pasieks?

– Kai teisiami asmenys, kaltinami tokiais nusikaltimais, kurie šiuo atveju įtariami, t. y. karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmogiškumui, senatis nėra taikoma. Be to, ikiteisminis procesas gali būti baigtas, ir teisminis procesas gali įvykti įtariamiesiems jame tiesiogiai nedalyvaujant. Tai turbūt ir yra atsakymas į jūsų klausimą – mes manome, kad teisingumas bus įvykdytas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi