Lietuvoje

2019.03.17 20:46

Rinkimai vėl tapo iššūkiu neįgaliesiems: patekti į kai kurias apylinkes – misija neįmanoma

Turintiems judėjimo negalią vis dar neįmanoma patekti į visas rinkimų apylinkes. Su regos negalia biuletenyje neįmanoma savarankiškai pažymėti norimo kandidato. O turintiems psichikos negalią – informacija apie kandidatus nėra pateikiama lengvai skaitomai ir suprantamai.

Vyriausiosios rinkimų komisijos vadovė teigia, kad vis labiau atsižvelgiama į neįgaliųjų interesus, o daugiau kaip pusė apylinkių pritaikytos neįgaliesiems balsuoti.

Rinkimuose balsuoti su visais ir kaip visi turintiems negalią - neįmanoma misija.

„Aš pati vos užlipu dar vaikščiojanti, tai ką čia kalbėti. Čia nufilmuoti reikia ir parodyti“, – sakė į rinkimus atėjusi moteris.

„Sveikas žmogus, tai čia ne problema, bet, aišku, neįgaliesiems čia nepritaikyta, aiškiai matosi čia“, – sekmadienį pasakojo rinkėja.

Apylinkės sekretorius pripažįsta, neįgaliesiems balsuoti ši vieta nėra pritaikyta.

„Mes vis gi mokyklų konstrukcijų nereformuosim taip, kad jos kiekviena absoliučiai mokykla ir kiekviena apylinkė būtų pritaikyta. Tai šiuo atveju, jeigu žmogus žino, kad konkrečioje apylinkėje, kuriai jis priklauso pagal registracijos adresą turi atvykti balsuoti yra nepritaikyta, tai tokiu atveju jis gali nuvykti į apylinkę, artimesnė apylinkė, kuri galbūt yra pritaikyta neįgaliesiems balsuoti. Kiekvieno asmens yra paklausiama, ar tikrai nenorės, kad pas jį atvyktų ir būtų prabalsuota namuose. Tai šiuo atveju žmonės tikrai pasirenka“, – sakė Vilniaus 111-osios rinkimų apylinkės sekretorius.

Kitoje Vilniaus apylinkėje antrąkart balsuojančiai aštuoniolikmetei Aušrai iki balsadėžės nusigauti padeda mama. Be jos pagalbos visų pirma būtų neįmanoma įveikti šaligatvio bortelio šalia automobilių aikštelės.

Ši rinkimų apylinkė kiek svetingesnė neįgaliesiems. Jiems specialiai paženklinta balsavimo kabina - platesnė. Stalelis biuleteniui pasidėti - įrengtas žemiau. 

Aušros mama sako, kad sutrikusio intelekto ar turintiems psichikos negalią rinkėjams trūksta lengvai skaitomos ir suprantamai pateikiamos informacijos apie kandidatus.

„Ką daro kitos šalys, tai pati rinkiminės programos partijų, kandidatų jos pateikiamos tokiu vadinasi lengvai skaitomas formatas. tai jo populiarumas yra, 70 procentų rinkėjų tokį formatą naudotų, nes jis būtų paprastas suprasti, labai aiškus ir gana trumpas“, – sako Negalios organizacijų forumo administracijos direktorė.

Vyriausioji rinkimų komisija, savivaldybių asociacija ir negalios organizacijų forumas pasirašė memorandumą, kad ne mažiau kaip pusė visų rinkimų apylinkių būtų pritaikytos balsuoti rinkėjams turintiems negalia.

Pasak VRK vadovės, per šiuos rinkimus neįgaliesiems balsuoti pritaikyta per 60 procentų rinkimų apylinkių.