Naujienų srautas

Lietuvoje2019.03.17 20:38

Pralaimėjimą pripažinęs Zuokas: Remigijau, sveikinu

Modesta Gaučaitė, LRT.lt 2019.03.17 20:38

Sekmadienį vilniečiai sprendė, kas artimiausius ketverius metus vadovaus sostinei. Antrajame ture ginklus surėmė Artūras Zuokas ir Remigijus Šimašius. Į rinkimų štabą atvykęs A. Zuokas tikino, kad tiki savo pergale, tačiau vos po kelių valandų paaiškėjo, kad dar vienai kadencijai mero postą išplėšė R. Šimašius.

Apie 22 val. 30 min. į rinkimų štabą grįžęs A. Zuokas sužinojo, kad suskaičiavus 109 apylinkių balsus jis nuo R. Šimašiaus atsilieka 18 proc. – R. Šimašius buvo surinkęs 58,35 proc., o A. Zuokas 40,51 proc. rinkėjų balsų. Išgirdęs tokius rezultatus A. Zuokas pasakė: „Remigijau, sveikinu.“

Nepaisant tokių rezultatų kolegos A. Zuoką pasitiko skambiais plojimais. 

Paklaustas, ar jau susitaikė su pralaimėjimu, A. Zuokas sakė: „Aš jį priimu.  <...> Dabar, matyt, dar anksti daryti išvadas, bet yra rinkėjų sprendimas, jis neginčijamas ir teisingas. Gaila, kad vilniečiai nepasirinko miesto ėjimo į priekį, o renkasi plaukimo būsena. Aš bet kuriuo atveju dėkingas rinkėjams, kurie mane palaikė.“

Anot jo, šioje rinkimų kampanijoje buvo išsakyta nemažai šmeižto, tad sakė besididžiuojantis tokiu rinkėjų palaikymu. A. Zuokas tikino, kad ir dirbdamas taryboje sieks atstovauti rinkėjams. 

„Na, artėja kiti rinkimai, Europos Parlamento. Darbo prasme ir kur galėčiau būti efektyviausias, tai neabejotinai Vilniaus miestas. Tačiau mūsų partija dalyvaus EP rinkimuose ir palinkėsiu kolegoms sėkmės, paprašysiu tuos žmones, kurie dabar balsavo už mane, palaikyti partijos sąrašą EP rinkimuose. Buvau taryboje ketverius metus. Pabūsiu dar ketverius, o tada gal į prezidentus eisiu“, – kalbėjo pralaimėjimą sostinės mero rinkimuose pripažinęs A. Zuokas.

Pralaimėjęs rinkimus jis stojo ant kėdės ir kreipėsi į partijos kolegas: „Noriu pasveikinti, kad esame antra pagal dydį frakcija Vilniaus miesto taryboje. Iš tikrųjų, pagerinome rezultatus. Aišku, tikėjomes kitokio rezultato. Buvome pasirengę perimti miestą iš tų, kurie jį laikė plaukimo būsenoje. Bet rinkėjai renkasi ir jie yra teisūs.“

Apie 23 val. jau buvo paskelbti 119 apylinkių balsai, atotrūkis tarp konkurentų dar labiau padidėjo. R. Šimašius buvo surinkęs 58,85 proc., o A. Zuokas 39,98 proc. balsų.

Tikėjosi laimėti

Laukti rinkimų rezultatų A. Zuokas nutarė ten pat, kur ir pirmojo turo metu – sostinės centre esančiame bare. Uždarius rinkimų apylinkes čia pradėjo rinktis jo komandos nariai. Visai netoliese esančiame bare su komanda rezultatų laukė ir dabartinis meras Remigijus Šimašius. Atvykusį A. Zuoką kolegos pasitiko plojimais. 

„Koks rezultatas? Negi dabar paimsi ir pasakysi. Rezultatas bus geras. Todėl, kad to reikia Vilniuje. Manau, kad laimėsiu“, – žurnalistams sakė A. Zuokas.

Apie 21 val. 40 min. buvo suskaičiuoti 36 iš 151 apylinkių balsai, 14 proc. pirmavo R. Šimašius. LRT TELEVIZIJOJE A. Zuokas kalbėjo, kad vertinti rezultatus bus galima kai paaiškės bent pusės rinkimų apylinkių, tarp jų ir didžiausių, balsai.

22 val. suskaičiavus 72 iš 151 apylinkių balsus R. Šimašius vis dar buvo išsiveržęs daugiau nei 16 proc. 

Apie R. Šimašių: „Negalvojau, kad jis toks kompleksuotas“

Po pirmojo rinkimų nemažai dėmesio sulaukė kandidatų į sostinės mero postą debatai. Tiksliau tai, kad jų metų A. Zuokas vis tapšnojo R. Šimašiui per petį, o tai pastarąjį labai piktino. Paklaustas apie tai A. Zuokas sakė: „Aš negalvojau, kad jis toks kompleksuotas.“

Tyrimo prašė patys

Sekmadienį buvo sulaikytas A. Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos deleguotas Liudvinavo apylinkės komisijos narys. Apie tai paklaustas kandidatas teigė, kad tyrimas vykdomas jų prašymu. Anot jo, šioje apylinkėje pirmame ture A. Zuoko sąrašas negavo nė vieno balso ir tai sukėlė įtarimą.

„Tai mes parašėme skundą, buvo pradėtas tyrimas, perskaičiavimas. Mums buvo atstatyta 118 balsų. Kiek suprantame, būtent šio tyrimo tolimesnė eiga vyksta. Matyt turėsime daugiau informacijos turėsime artimiausiu metu, bet tyrimas vyksta mūsų prašymu“, – teigė A. Zuokas.

Koaliciją sudarytų su bet kuo

Paklaustas, su kuo, pergalės atveju, sudarytų valdančiąją daugumą Vilniaus miesto taryboje, A. Zuokas sakė, kad šansai geri, nes su daugeliu partijų, turinčių atstovus taryboje, jau kalbėjo: „Koalicija šioje taryboje, kaip niekada, bus lengva sudėlioti, nes ne daug partijų, kurios turi mandatus, be to, dideli skaičiai – mes esame antra pagal dydį frakcija, konservatoriai treti. Tai yra geras branduolys.“

Kalbėdamas apie tai, ar į koaliciją kviestų R. Šimašių, A. Zuokas sakė, kad greičiausiai to nedarytų, bet tarp 17 R. Šimašiaus komandos narių, pasak jo, yra su kuo kalbėtis.

Tikisi, kad žmoną išrinks į EP

Į Vilniaus miesto tarybą buvo išrinkta A. Zuoko žmona Agnė Zuokienė, tačiau neaišku, ar ji dirbs taryboje. Nors, pasak A. Zuoko, kol kas ji nusiteikusi dirbti sostinėje, gali būti, kad ji bus išrinkta į Europos Parlamentą.

„Šiuo metu ji liks, bet tikiuosi, kad ji dalyvaus rinkimuose į EP, noriu, kad ją išrinktų, nes ji tikrai turi žinių, yra europinio mastelio žmogus. Ji būtų labai puiki Lietuvos atstovė EP“, – teigė A. Zuokas.

Jo kandidatų į tarybą sąraše A. Zuokienė buvo įrašyta paskutinė – 102 numeriu. Paklaustas, kodėl taip nutiko, A. Zuokas sakė, kad ji sąrašą palaikė „moraliai“, neturėjo tikslo būti tarybos nare, bet rinkėjai ją pakėlė į pirmąsias sąrašo pozicijas.

Po pirmojo rinkimų turo A. Zuokas kalbėjo, kad antrajame ture sieks surinkti išsibarsčiusius rinkėjų balsus. Kandidatus po pirmojo balsavimo skyrė beveik 15 proc. balsų. R. Šimašius surinko 37,33 proc., o A. Zuokas 22,70 proc. Jo vedamas sąrašas Vilniaus miesto taryboje gavo 10 mandatų. A. Zuoko ir vilniečių koaliciją „Laimingas Vilnius“ aplenkė dabartinio mero komitetas „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“, pelnęs 17 tarybos narių vietų.

Likusius mandatus savivaldybės taryboje vilniečiai išdalino Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams, Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicijai „Krikščioniškų šeimų sąjungai“, Darbo partijai bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai.

Sostinei A. Zuokas vadovavo tris kadencijas – Vilniaus meru buvo išrinktas 2000–2007 bei 2011–2015 metų kadencijoms. Į Vilniaus merus liberalų pirmininkas kandidatavo ir 2015 metais, tačiau pakartotinio balsavimo metu surinko 36,84 procentus balsų nuo visų dalyvavusių rinkėjų ir pralaimėjo dabartiniam sostinės merui Remigijui Šimašiui.

A. Zuokas Vilniaus miesto savivaldybės tarybos nariu buvo 2000-2003, 2007-2008 ir 2011-2019 metais. 2004–2008 ir 2008–2012 metais politikas buvo išrinktas Seimo nariu, tačiau 2009 metais atsisakė Seimo nario mandato ir atsistatydino. 2016 metais A. Zuokas dar kartą kandidatavo Lietuvos Respublikos Seimo rinkimuose, tačiau išrinktas nebuvo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi