Lietuvoje

2019.03.18 00:01

Daliai sveikatos priežiūros specialistų norima įvesti licencijas, šie atkerta – brangtų paslaugos

Irma Janauskaitė, Jūratė Anilionytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.18 00:01

Akreditavimo tarnyba siūlo įvesti licencijas visiems sveikatos priežiūros specialistams, kurie dirbdami, anot tarnybos, liečiasi prie žmogaus, pvz., greitosios pagalbos paramedikai, masažuotojai.

Licencijuota veikla esą garantuotų, kad paslaugas teikia tik tie, kurie gali tą daryti kokybiškai. Specialistus vienijančios organizacijos licencijoms pritaria, bet sako, kad privalomiems seminarams ir mokymuisi išleisti pinigai tikriausiai nuguls į paslaugų kainą.

Pirmoji pagalba. Ją teikti čia mokomi paramedikai - kaip gaivinti, ką skubiai daryti, kai žmogus traumuotas, sunkios būklės.

Paramedikų asociacijos vadovas sako - tai darbas, kurį reikia dirbti be pertraukų, kitaip žinios užsimiršta. Lieka teorijos likučiai, bet praktikoje imi abejoti, ar gerai viską darai.

„Faktas tas – jeigu jie nedirbs metus, jaučia metus labai jau gerai pasakiau, šiaip po pusmečio jau įgūdžius po trupučio praradinėjam. Tai vat, jeigu jie tai neatnaujins, tai visai pasimirš ir turės tik diplomą“, – sako Paramedikų asociacijos prezidentas Rytis Malašauskas.

Panorama (su vertimu į gestų k.)

Akreditavimo tarnyba paramedikams ir visiems kitiems, kas priskirti prie sveikatos priežiūros specialistų - tai yra dalyvauja diagnostikos ir gydymo procese, - siūlo nuo kitų metų įvesti licencijas. Jų reikėtų masažuotojams, kineziterapeutams, slaugytojų padėjėjams, dietistams, optometrininkams, medicinos psichologams.

„Šiandieną yra taip, kad dalis specialistų turi licencijas. Kai kurie dalis turi spaudo numerius, dar kiti registruojami, o kiti aplamai gauna pažymėjimą, jie dirba ir jokios registracijos arba kontrolės jų darbo atžvilgiu nebelieka. Taigi, jeigu esi sveikatos priežiūros specialistas, visiems sąlygos turėtų būti vienodos“, – teigia Nora Ribokienė, Akreditavimo tarnybos direktorė.

Tarnybos teigimu, nuolat tokias paslaugas teikiančio žmogaus ir to, kuris pradeda dirbti po ilgos pertraukos, lygis skiriasi. Licencija esą garantuos tinkamą kokybę. Bus privalu įrodyti, kad per 5-erius metus, 3-ejus tikrai dirbai. Be to, bus privaloma kelti kvalifikaciją, tobulintis ir tai irgi įrodyti.

Paramedikų ir masažuotojų asociacijos licencijų įvedimui pritaria. Sako, tikrai reikia tvarkos. Tačiau neatmeta, kad bus veiksmo ir vien dėl varnelės dokumentuose. Pvz., masažuotojai, anot jų asociacijos, dirba pagal įvairias sistemas ir kelti kvalifikaciją Lietuvoje net nėra kur - važiuojama svetur. Bet įvedus tokią prievolę, teks tą be reikalo daryti ir leisti pinigus.

„Eidamas į kursus, o mes žinom, kad jie šiais laikais nėra tokie pigūs, žmogus skaičiuoja, juo labiau, jeigu jis turi savo įmonę. Tai mes žinom, kiek jam visokių mokesčių ir visko reikia sumokėti. Ir viena iš grėsmių yra, kad brangs tada paslaugos“, – sako Masažuotojų asociacijos valdybos pirmininkė Auksė Bakanienė.

Plačiau – reportaže.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.