Lietuvoje

2019.03.18 09:30

Guoga: keisti partijas normalu, vertybės nebūtinai turi sutapti, jei tikslas – Lietuva

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Savaitė“, LRT.lt2019.03.18 09:30

Merai šį savaitgalį, reikia tikėtis, bus išrinkti visuose miestuose, ir vieni rinkimai bus pasibaigę. Artėja prezidento ir gegužės 26-ąją Europos parlamento rinkimai. Juose ištisas margumynas: nuo Seimo narių – Gediminas Kirkilas, Aušra Maldeikienė, dabartinių europarlamentarų – Viktoras Uspaskichas, Valdemaras Tomaševskis, iki Vytauto Šustausko. Apie tai, kad sieks antros kadencijos, bet jau kitos partijos sąraše – buvo liberalų, dabar Centro partijos – pranešė ir Antanas Guoga.

– Esate sakęs, berods, praėjusių metų vasarą, kad greičiausiai baigsite savo politinę karjerą ir užleiskite vietą jaunajai kartai. Tai dabar taip išeitų, kad ta jaunoji karta nepateisino jūsų pasitikėjimo ir todėl jūs ryžotės dar kovoti dėl vienos kadencijos?

– Iš tikrųjų, kai pažiūrėjau sąrašą tų žmonių, kurie kandidatuoja, tai aš tos jaunos kartos nelabai matau. Tikrai norėtųsi, kad geresni žmonės už mane galėtų būti ambasadoriais, mūsų, lietuvių, ambasadoriais Europos Sąjungoje, ir tikrai suprastų pasaulį, mokėtų derėtis. Tikrai jų trūksta, reikia susirūpinti, nes politikoje trūksta naujų žmonių ir proveržio. Ir, taip, norisi dar atstovauti Lietuvos žmonėms. Tai, aš manau, kad žmonės ateis būtent už mane balsuoti ir taip pat, aišku, dalis už Centro partiją.

Savaitė

– Jūs jau esate sąrašo viršuje, pats pirmas, ir dabar jūs jau už tai sumokate. Kaip sakė pats Naglis Puteikis, 10 tūkstančių, taip?

– Aš sumoku užstatą, nes yra taip sunku, N. Puteikis atidavęs visą savo sveikatą, visus savo pinigus politikai, kad galėtų kovoti dėl paprastų žmonių ir net paėmęs paskolų. Jis neturi tiesiog tų 10 tūkst. užstatui, kad partija galėtų dalyvauti. Tad aš tą užstatą padengiau. Ir tai yra normalu, nes aš vedu sąrašą ir padengiau tą užstatą, kuris man bus grąžinamas, jeigu mes surinksime 3 procentus.

– Jūs tikitės, kad surinksite?

– Mes laimėsime rinkimus. Aš manau, kad tikrai yra dalis rinkėjų, kurie yra nusivylę valstiečiais, nes tas atotrūkis tarp rajonų ir miestų tik didėja, paprasti žmonės tik skursta ir idėjų iš tikrųjų nėra. Mes matome paramą tik stambiems ūkininkams ir advokatams. Ir man atrodo, kad reikia dar vieno balso, kitokios vizijos plačiajai visuomenei, kuri tikrai varganai gyvena.

– Kai jūs sakote „laimėsime rinkimus“, tai jūs norite pasakyti, kad jūs manote, jog Centro partija Europos Parlamento rinkimuose iškovos daugiausia mandatų?

– Daugiausia procentų. Aš manau, kad Centro partija gali būti visų žmonių pasirinkimas, ir mes galime tikrai atstovauti visiems Lietuvos žmonėms Europos Sąjungoje tinkamiausiai.

– Žiūrėkite, bet tol, kol jūs atėjote iki Centro partijos, buvo ir kitų partijų. Po liberalų, pirmiausia, buvo tarsi tokia gana apčiuopiama draugystė su konservatoriais, ypač su Žygimantu Pavilioniu. Jūs dažnai buvote matomas, eksponavote tą draugystę. Jūs netgi sakėte balsuosite už juos per praėjusius Seimo rinkimus.

– Klausimas būtent buvo, už ką aš balsuosiu, ir tada aš sakiau, kad balsuosiu už konservatorius. Mes, žmonės, juk keičiame nuomonę, už ką balsuojame, visi Lietuvos žmonės. Tai aš tada patikėjau konservatoriais ir aš balsavau už konservatorius. Ateityje kaip pilietis balsuosiu kitaip, o kaip politikas manau, kad normalu turėti savo nuomonę ir, jeigu tavęs klausia, pasakyti, už ką balsuosiu.

– Tai yra normalu keisti tą, už kurį balsuoji, keisti partijas, pažiūras šiek tiek, nes skiriasi jos?

– Aš manau taip, nes tu balsuoji už žmogų, žinote, tų partijų šiais laikais yra labai daug, žmonės tikrai pasimeta. Čia nėra taip jau blogai, svarbu, ką tu darai ir ką tu padarei dėl Lietuvos žmonių.

– Tai tada jūs, taip išeitų, nusivylėte ir konservatoriais, jeigu jau po to jus buvo galima pamatyti pas „valstiečius“? Jūs buvote ir jų sąskrydžiuose, ir susitikinėjote su jų atskirais lyderiais. Netgi buvo tokia kalba, kad jūs galite Valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąraše kandidatuoti į Vilniaus mero postą.

– Iš tikrųjų buvo siūlymų ir pareiškimų iš abiejų partijų, kad stočiau ir t. t., taip pat iš konservatorių skyrių. Ir taip pat su Ramūnu kalbėjomės, su Sauliumi (Skverneliu – LRT.lt) kalbėjome, bet mano nuostata ir Sauliui buvo, ar mes... Pavyzdžiui, šildymo kainų kėlimas – galėjome nekelti kainų ir aš jam siūliau priemones, kaip to nedaryti.

Pavyzdžiui, mano pozicija dėl maisto kainų, kad reikia mažinti PVM, nes kitaip nesumažinsime kainų. Didžioji Britanija ir labai daug kitų valstybių turi mažesnį PVM maistui. Lietuva privalėtų turėti mažesnį PVM maistui, mažesnes maisto kainas, mažesnes dujų kainas ir derėtis su Europos Sąjunga, kaip gautų subsidijas, taip pat pensijų subsidijas. Ir aš to nematau. Dabar yra problema, kas derasi, nes, tarkim, premjeras turėtų atstovauti mums taryboje (Europos Vadovų Taryboje), atstovauja prezidentė šiandien. Kas bus, kai bus naujas prezidentas? Mes neturime vieningos, stiprios nuomonės ir stiprių politikų, kurie galėtų kovoti dėl Lietuvos.

– Tai jūs manote, kad prezidentė nesugeba to daryti tinkamai?

– Aš manau, kad kol kas nesugeba, kol kas aš tų temų nematau keliamų. Prezidentė sugeba kovoti su Rusija, ir aš matau tą signalą visą laiką, bet mes galėtume kitaip pateikti tą klausimą. Pavyzdžiui, kodėl čia negalėtų būti padaliniai Europos kariuomenių, saugoti mūsų sieną ir nenuimti nuo mūsų biudžeto išlaidų? Mums iš tikrųjų reikia saugumo, bet reikia vėl vieningos sistemos, kad Europos Sąjunga turėtų kariuomenę ir kad ji būtų tarp mūsų sienų, jie mus saugotų. Tai mums suteiktų labai daug drąsos ir saugumo.

– Ar jūsų nuomonės dėl bendrų ginkluotųjų pajėgų, bendros kariuomenės Europos Sąjungos, sutampa su Centro partija, su Nagliu Puteikiu?

– Aš manau, kad sutaps.

– Tai jūs dar nesate apie tai kalbėję?

– Apie tai nesame kalbėję, bet aš tikrai jaučiu, aš turiu tikrai gerą ryšį su Nagliu. Nebūtinai tos vertybės yra visų mūsų politikų tos pačios, bet jeigu yra bendras tikslas – klestinti Lietuva, tai kartu mes tai galime pasiekti.

– Su skirtingomis vertybėmis svarbu tikslas – Lietuva?

– Taip, ar nėra klestinti Lietuva visų mūsų, kas dalyvauja politikoje, tikslas? Aš tikrai tik dėl to ten dalyvauju ir jeigu yra priemonė ir žmonės, su kuriais gali dalyvauti, tai tu dalyvauk dėl to. Ir visi gali dalyvauti. Aš kalbuosi su visomis partijomis, nes noriu gero Lietuvos žmonėms. Tad normalu, kad aš važiuoju pas premjerą, važiuoju pas Seimo pirmininką, ir ačiū, kad jie priima. Bendrauju su ministrai, tokiais kaip ministras Virginijus Sinkevičius, man labai patinka ir kiti ministrai, tikrai yra labai geri, labai kompetentingi. Mes tikrai turime labai daug gerų ministrų.

Bet iš tikrųjų kartais dar trūksta tos drąsos jiems padaryti visas reformas, kurių reikia Lietuvos žmonėms, šiandien to nematau. Tad mano ėjimas su Centro partija – padėti Centro partijai ir laimėti Seimo rinkimus ir pakeisti, padaryti didžiulį proveržį Lietuvos valstybei ir Lietuvos žmonėms.

– Jūs norite pasakyti, kad, jeigu jūs dabar su Centro partija, kaip sakote, laimėsite rinkimus, bet jeigu nelaimėtumėte, tai jūs liksite su šia partija iki pat Seimo rinkimų, tokie jūsų planai?

– Tikrai planuoju likti su ta partija iki Seimo rinkimų, jeigu laimėsiu, tai tikrai neatmetu varianto, kad galėčiau dalyvauti ir Seimo rinkimuose, aš prie tų mandatų, prie posto nesu prisirišęs.

– Jūs galbūt ketinate tapti ir Centro partijos nariu?

– Aš neatmetu to, jeigu partija norės, kad aš būčiau nariu, aš neatmetu. O ko čia gėdytis?

– Kai jūs turėjote problemų su liberalais, jūs sakėte, kad jau būdamas liberalų partijos nariu jautėte, jog viduje kažkas yra supuvę, kažkas yra ne taip. Tai dabar jūs turbūt žinote apie tą bylą, kad atsirado žmonės, kurie neva niekada nesiprašė į tą partiją ir vyksta kažkoks tyrimas, ar tai jums nieko nesako, ar jums tai nėra problema? Nebus taip, kad paskui vėl sakysite, jaučiau, kad kažkas ne taip?

– Ne, aš iš tikrųjų nieko tokio nejaučiu, su liberalais problemų neturėjau, aš turėjau principingą nuomonę, atstovėjau, man klijavo etiketes ir kalė. Centro partijoje aš turėsiu taip pat savo nuomonę ir norėsiu, kad ta partija augtų.

– Ir dabar jau poligrafo neprireiks, manote?

– Gali prireikti, iš tikrųjų. Tai nėra labai keista idėja, mano idėja dėl poligrafo daugelyje partijų ir politinėje sistemoje yra naudojama, tai čia nėra kažkas labai keisto. Gal Lietuvoje mes nebuvome tam pasiruošę, bet žinokite, kad ir aš pats esu labai geras poligrafas, ir galėsiu žinoti ir atskirti.

– Ką gi, linkiu jums sėkmės. Ačiū jums.