Lietuvoje

2012.12.12 11:09

Opozicija smuikų nesuderino

Žinia apie dviejų Seimo opozicinių jėgų – konservatorių ir liberalų – jungtuves pasirodė perdėta. Saugodamas liberalizmo idėjų grynumą, Liberalų sąjūdis (LS) nusprendė dirbti savarankiškai, rašo „Lietuvos žinios“.

Žinia apie dviejų Seimo opozicinių jėgų – konservatorių ir liberalų – jungtuves pasirodė perdėta. Saugodamas liberalizmo idėjų grynumą, Liberalų sąjūdis (LS) nusprendė dirbti savarankiškai, rašo „Lietuvos žinios“.

Ketvirtadienį, Seime patvirtinus Vyriausybės programą, valdančiajai koalicijai nepriklausančios parlamento frakcijos tradiciškai turėtų paskelbti apie savo ketinimus dirbti opozicijoje. Tikėtasi, kad dvi buvusios valdžios partijos Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) ir LS sukurs opozicinį savo parlamento frakcijų bloką. Tačiau taip nenutiko.

„Mes nesureikšminame formalumų. Ten, kur mūsų ir konservatorių nuostatos panašios, bendradarbiausime. Kita vertus, LS – savarankiška partija, turinti savo kelią“, – motyvuodamas liberalų sprendimą LŽ sakė partijos lyderis ir frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis. Pasak jo, liberalai nemano, kad dabar reikėtų forsuoti susitarimus dėl bendros veiklos. Juolab kad TS-LKD turi Statuto garantuotą galimybę vieni paskirti opozicijos lyderį. „Kaip bus ateityje, matysime“, – sakė LS lyderis.

E.Masiulio teigimu, tiek LS taryba, tiek frakcija sutarė, kad šiandien atstovauti liberaliajai ideologijai Seime turi savarankiška frakcija. „Kadangi mūsų ir konservatorių nuostatos skiriasi, manome, kad koalicinis frakcijų susijungimas gali trukdyti atstovauti mūsų idėjoms“, – sakė E. Masiulis. Jo teigimu, LS nusiteikęs parengti alternatyvią Vyriausybės programą, taip pat savarankiškai sudaryti šešėlinį ministrų kabinetą.

Pasak TS-LKD frakcijos seniūno Jurgio Razmos, dėl koalicijos ir bendro darbo su LS konservatoriai jau apsisprendė: „Mes deklaravome savo pozityvų nusistatymą ir tokiam žingsniui esame atviri.“ Jis prisipažino, kad pritartų opozicijos frakcijų koalicijos subūrimui, sudarant galimybę opozicijos lyderiu pabūti ir LS atstovams.

„Mažesniems dalyviams apsispręsti dėl tokių klausimų būna sudėtingiau, visada atsiranda baimės, kad didesnis narys gali labiau dominuoti“, – situaciją vertino J. Razma. Jo nuomone, jei dabar nepavyktų sutelkti opozicinių jėgų, tą padaryti būtų galima vėliau.

Tiek konservatoriai, tiek liberalai anksčiau prisipažino savo kompanijoje neįsivaizduojantys kitos prie valdančiųjų nepritapusios jėgos – „Drąsos kelio“.

33 narius turinti TS-LKD frakcija pagal Seimo statutą opozicijos lyderį gali skirti ir viena – tam pakanka turimų balsų. Neabejojama, kad juo taps TS-LKD lyderis laikinasis premjeras Andrius Kubilius. LS frakcija turi 10 narių.