Lietuvoje

2019.03.16 21:30

Politikų ir partijų tinklalapiuose – saugumo spragos

Britų tyrėjai įvertino Lietuvos politikų ir partijų tinklalapių saugumo būklę – ji verčia susirūpinti. Savo ruožtu Nacionalinis kibernetinio saugumo centras dar prieš savivaldos rinkimus įspėjo partijas, kad jų tinklalapiai nėra saugūs. Tačiau rekomendacijomis pasinaudojo ne visos partijos. Bent 4 jų taip ir neužkamšė spragų. O Seimo narys Algirdas Sysas laukia, kol jo asmeninį tinklalapį atkurs specialistai – žala padaryta po kibernetinės atakos.

Seimo narys Algirdas Sysas tikina tapęs kibernetinės atakos auka. Kelias dienas patekti į asmeninę parlamentaro svetainę esą neįmanoma. A. Sysas sako, kad tinklalapyje skelbė darbotvarkę, pasisakymus, o dabar laukia, kol administruojanti įmonė atkurs puslapį.

„Aš gavau pranešimą iš aptarnaujančios įmonės, kad mano tinklalapis uždarytas. Dėl to, kad jį atakavo ten virusais ar dar kažkuo. Buvo nurodyti 4-5 domenai, failai, kurie atėję“, – pasakojo Seimo Socialdemokratų frakcijos narys A. Sysas.

„Comparitech“ kompanijos paviešintais duomenimis, Lietuvos politikų ir partijų tinklalapiai turi daugybę kibernetinio saugumo spragų. Pagal trūkumus Lietuva lenkia vos 5 iš 37 tyrime dalyvavusių valstybių.

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovų teigimu, jų tinklalapio administratorius perspėja apie reikalingus atnaujinimus, todėl į grėsmes žvelgiama rimtai, nors esą daugiausia puslapis naudojamas pranešimams viešinti. Saugumas sustiprintas papildomai pernai rudenį rengiant pirminius prezidento rinkimus, tačiau veiksmų tąsyk ėmėsi patys. Rekomendacijų iš Kibernetinio saugumo centro esą nesulaukė.

„Stengiamės, kad mūsų puslapis būtų saugus ir į bet kokias rekomendacijas, jeigu mes jas gautumėm, tikrai atsižvelgtume. Tuo labiau, kad patys imamės iniciatyvos, dirbame su įmone, ir kiek ji pateikia mums rekomendacijų, kad turėtume apsaugoti vieną ar kitą dalyką, mes visada sureaguojame ir tai susitvarkome kuo greičiau“, – kalbėjo TS-LKD vykdomoji sekretorė Aistė Gedvilienė.

 „Comparitech“ duomenimis, mažiausiai spragų tarp partijų ir partijos narių tinklalapių turi Valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Pagrindiniame puslapyje, kaip ir kitų partijų atveju, daugiausia publikuojamos naujienos, susijusios su partine veikla.

Vis dėlto, Ekonomikos ir inovacijų ministro Virginijaus Sinkevičiaus teigimu, saugumui užtikrinti tiek partijos, tiek politikai skiria per mažai dėmesio.

„Beveik kiekvienos partijos, jeigu kalbėtume apie portalus, skiriama dėmesio per mažai. Tai nėra vienas iš prioritetų, bet akivaizdu, kad, kuo toliau, matant kibernetinių grėsmių ataskaitą, jų vis tik daugėja, ir partijų portalai taip pat gali būti potencialūs taikiniai“, – teigė V. Sinkevičius.

Nacionalinis kibernetinio saugumo centras dar prieš rinkimus įspėjo partijas. Esą rastos 22 kritinės saugumo spragos, kuriomis pasinaudojus būtų galima nesudėtingai patekti į svetaines ir pridaryti žalos. Tačiau, pasak centro vadovo Ryčio Rainio, net ir dabar bent 4 partijos neatsižvelgė į rekomendacijas, kurios buvo patiektos lyg ant lėkštutės, o toks abejingumas stebina.

„Žingsniai, kuriuos reikia padaryti, yra labai aiškūs ir nesudėtingi. Iš techninės pusės reikia tam tikras investicijas padaryti ne pinigines, o tik žmogiškųjų resursų. Keletą valandų atnaujinimus tam tikrus techninius padaryti, pakelti saugumą ir nepalikti tų spragų“, – sakė R. Rainys.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto teigimu, didžiausias dėmesys skiriamas apsaugoti kritinę infrastruktūrą – energetikos sektorių, valstybines institucijas, ligonines. Tačiau skaičiuojama, kad Lietuvoje tiek viešojo, tiek privataus sektoriaus maždaug pusė tinklalapių turi saugumo spragų.

Panorama