Lietuvoje

2019.03.16 18:30

Politikai užsimojo keisti savivaldos rinkimų tvarką

Nesibaigus vieniems rinkimams, politikai jau nori keisti ateinančius. „Valstiečių“ atstovai siūlo dalį savivaldybių tarybų narių rinkti vienmandatėse apylinkėse, kaip į Seimą. Anot jų, tada didmiesčių gyventojai realiai turėtų savo atstovus. Teisininkai kritikuoja tokį siūlymą kaip prieštaraujantį Konstitucijai.

Savivaldos rinkimų karštinė. Prieš porą savaičių paaiškėjus, kas pateks į savivaldybių tarybas, politikai užsimojo keisti rinkimų tvarką.

Pagal politikų pasiūlymą, didmiesčių gyventojai balsuotų ne tik už savo miestų, bet rinktų ir rajonų atstovus, pavyzdžiui, Žirmūnų, Užupio, Antakalnio ar kitų.

Tarybų nariai būtų renkami kaip į Seimą – dalis daugiamandatėje, dalis – vienmandatėse apygardose. Pasiūlymą teikia „valstiečiai“ Virginijus Sinkevičius ir Tomas Tomilinas. Esą įvedus naują tvarką pagerėtų atstovavimas rinkėjams.

„Vilniuje yra 50 Tarybos narių, bet nė vienas vilnietis neišvardintų 2-3. Nei Antakalniui, nei Šeškinei neatstovauja niekas, visi jie atstovauja partijoms. Tai nėra blogai, bet manau, kad pusė turėtų būti renkami mikrorajonuose. Ten kur galėtų prisidėti prie problemų sprendimo“, – sakė Seimo LVŽS frakcijos narys T. Tomilinas.

Tokia tvarka galiotų ne visur. Tik didžiuosiuose miestuose, kur gyventojų daugiau nei 100 tūkst. Šiuo metu į sąrašą patektų Vilnius, Kaunas, Klaipėda ir vos ne vos – Šiauliai – čia naujausiais duomenimis buvo kiek daugiau nei 100 tūkst. gyventojų. Taigi iš Šiaulių išvykus 120 žmonių, tvarką vėl reiktų keisti.

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkas Stasys Šedbaras sako, kad tvarka neseniai jau keista įvedant tiesioginius merų rinkimus, dar vienas pokytis būtų kenksmingas.

„Tokie chaotiški siūlymai, kur rasti kriterijus, vieni bus vienoki, kitur – dviejų rūšių. Suprantu, kai visoje valstybėje, čia dabar kažkokiais kriterijais atskirose savivaldybėse atskiri nariai, kaip formuotųsi koalicijos, kaip vyktų darbas“, – kalbėjo S. Šedbaras.

Konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius sako, kad politikų siūlymas prasilenkia su Konstitucija. Mat skirtingose šalies vietose kitaip rinkti savivaldos negalima.

„Rinkėjų balsai įgytų kitą svorį, būtų pažeistas lygiateisiškumo principas. Savivaldos tarybų sistema negali priklausyti nuo gyventojų skaičiaus teritorijoje. Visos tarybos turi būti renkamos pagal tokią pačia universalią sistemą, Šis pasiūlymas gali būti vertinamas kaip prieštaraujantis Konstitucijai“, – teigė V. Sinkevičius.

Politikų siūloma tvarka, ko gero, pasunkintų darbą ir rinkimų prievaizdams. Šiemet visus tarybos narius renkant daugiamandatėje apygardoje, buvo kone 14 tūkst. kandidatų į 1,5 tūkst. vietų.