Lietuvoje

2015.01.07 15:34

TT būstinėje ir VRM – naujos kratos

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnai, tęsdami ikiteisminį tyrimą dėl galimai organizuotos grupės vykdytos prekybos poveikiu stambiu mastu, atliko tolesnei tyrimo eigai reikšmingų dokumentų poėmį politinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, o padedant Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybei, ir šioje ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose, rašoma pranešime spaudai.

Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Vilniaus valdybos pareigūnai, tęsdami ikiteisminį tyrimą dėl galimai organizuotos grupės vykdytos prekybos poveikiu stambiu mastu, atliko tolesnei tyrimo eigai reikšmingų dokumentų poėmį politinės partijos „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, o padedant Vidaus reikalų ministerijos (VRM) vadovybei, ir šioje ministerijoje bei jai pavaldžiose įstaigose, rašoma pranešime spaudai.

Kratos ir dokumentų poėmiai taip pat atlikti dešimtyje įmonių.

Iš viso trečiadienį atlikta apie 40 kratų ir dokumentų poėmių bendrovėse ir 11 su galimai nusikalstama veika susijusių asmenų gyvenamosiose ir darbo vietose.

STT pareigūnai kartu su ikiteisminį tyrimą kontroliuojančiais prokurorais aiškinasi šios ministerijos 2013–2014 m. daugiau kaip 27 mln. litų (daugiau nei 7,8 mln. eurų) vertės viešojo pirkimo konkurso organizavimo aplinkybes.

Įtariama, kad įmonių, laimėjusių šį pirkimą, vadovai iš anksto sutarė su tam tikrais asmenimis, kad laimėjimo atveju vėliau už tai bus atsilyginama. Šiuo metu surinkti duomenys leidžia įtarti, kad įmonės už suteiktas neteisėtas paslaugas atsilygindavo – sumokėdavo politinei partijai, su kuria yra susiję minėti asmenys, už kitų bendrovių ir privačių asmenų suteiktas paslaugas.

STT pareigūnų sulaukė ir verslininkai, ir VRM valdininkai

STT direktorius Saulius Urbanavičius DELFI teigė, jog po papildomų veiksmų imtasi tiek anksčiau neminėtų įmonių, tiek asmenų atžvilgiu.

„Ir tas, ir tas. Daugiau įmonių atstovai ir VRM arba padalinių, arba pavaldžių įstaigų atstovai“, – apie asmenis, kurių atžvilgiu imtasi papildomų priemonių, sakė S. Urbanavičius.

Pasak jo, naujų „tvarkiečių“ įtariamųjų sąraše neatsirado. Esą STT akiratyje atsidūrę VRM tarnautojai – ne politinio pasitikėjimo pareigūnai.

STT vadovo teigimu, tyrimą stengiamasi vykdyti kuo operatyviau, tačiau yra vienas rimtas kliuvinys – Seimo narys Rimas Antanas Ručys negali būti apklaustas, nes tebeturi teisinę neliečiamybę. Anksčiau, kviečiamas į apklausą kaip specialusis liudytojas, politikas atsisakė duoti parodymus.

Speciali Seimo komisija jau ėmėsi R. A. Ručio neliečiamybės klausimo, bet jai darbą pavesta atlikti iki kovo vidurio – tikėtina, kad mažiausiai tiek laiko „tvarkietis“ teisėsaugai bus nepasiekiamas.

„Tai tyrimo neatsiejama dalis“, – apie parlamentaro apklausą sakė S. Urbanavičius.

„Tvarkiečių“ skandalas prasidėjo po to, kai STT atliko kratas partijos ir galimai nešvariuose viešuosiuose pirkimuose veikusių įmonių patalpose.

Ankstesnėje tyrimo stadijoje įtariamaisiais įvardinti penki asmenys: prodiuseris Rolandas Skaisgirys, buvęs vidaus reikalų viceministras Algimantas Juocevičius, buvęs ministro Dailio Alfonso Barakausko patarėjas Ervinas Raistenskis ir du verslininkai – R. Skaisgirio bičiulis įmonės „Pradas Media“ vadovas Justinas Garliauskas bei bendrovės „NT Service“ vadovas Peisachas Kačerginskis.

Šiame tyrime su specialiojo liudytojo statusu apklaustas ir eksministras D. A. Barakauskas. Šis statusas – per žingsnį nuo tapimo įtariamuoju. Dar vienas peilio ašmenimis vaikštantis „tvarkietis“ – Seimo narys R. A. Ručys, kurio kabinete atlikta krata, bet tolesnių veiksmų teisėsauga negali imtis dėl politiko turimo teisinio imuniteto. Seimas prieš šventes sudarė komisiją dėl R. A. Ručio neliečiamybės panaikinimo, tačiau jos darbui nustatytas ilgas terminas – iki kovo mėnesio vidurio. Opozicijos bandymai sutrumpinti komisijos darbo laiką buvo nesėkmingi.

Lietuvos Respublikos baudžiamajame kodekse nustatyta prekyba poveikiu (226 straipsnis) – tai nusikalstama veika, kai asmuo už kyšį, pasinaudodamas savo įtaka, pažada paveikti valstybės ar savivaldybės instituciją, įstaigą ar organizaciją, valstybės tarnautoją ar jam prilygintą asmenį.

Pagal šį straipsnį baudžiamojon atsakomybėn traukiamas tiek kyšį duodantis, tiek kyšį imantis asmuo. Be to, nusikalstamu veikimu laikomas ne tik faktinis kyšio perdavimas ar priėmimas, bet ir provokavimas, reikalavimas, susitarimas, pasiūlymas, pažadėjimas duoti ar priimti kyšį.

Baudžiamajame kodekse nustatyta, kad tas, kas pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti arba davė didesnės negu 9 420 eurų vertės kyšį, baudžiamas laisvės atėmimu iki septynerių metų.

Tas, kas pažadėjo ar susitarė priimti arba reikalavo ar provokavo duoti, arba priėmė didesnės negu 9 420 eurų vertės kyšį, baudžiamas laisvės atėmimu nuo dvejų iki aštuonerių metų.

Už prekybą poveikiu baudžiamoji atsakomybė nustatyta ir juridiniam asmeniui.

STT Vilniaus valdybos atliekamą ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jį kontroliuoja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokurorai.

A. Petkus teigia nesuprantantis, kodėl STT prireikė pakartotinių dokumentų poėmių

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ atsakingasis sekretorius Almantas Petkus sako nesuprantantis, kodėl Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) trečiadienį prireikė papildomų dokumentų partijos būstinėje ir kitose vietose.

Jis BNS tvirtino, kad STT agentai trečiadienį iš partijos būstinės išsinešė šešis segtuvus su 2013–2014 metų partijos dokumentais – sąskaitomis bei sutartimis su tiekėjais.

„Taip, poėmiai buvo – atėjo agentai į būstinę ir pasiėmė kai kuriuos buhalterinius dokumentus, kuriuos jiems atrodė, kad reikėjo pasiimti. (...) Keistai tai vertinu, nes nieko, ko negalėjo pasiimti (per ankstesnę kratą) neėmė, nieko kažko ypatingo neieškojo. Visos galimybės buvo suteiktos kratos metu pasiimti – nežinau, kodėl tada neėmė agentai“, – sakė A. Petkus.

Pasak jo, būstinėje trečiadienį buvo atlikta ne krata, o „dokumentų poėmis“. Jis teigė neturintis informacijos, kas yra STT minimi asmenys, kurių gyvenamosiose ir darbo vietose trečiadienį atliktos kratos, taip pat ar jie yra partijos nariai.

Kaip trečiadienį pranešė STT, pareigūnai atliko kratas partijos „Tvarka ir teisingumas“ būstinėje, Vidaus reikalų ministerijoje. BNS duomenimis, dokumentai paimti iš ministerijos Elektroninės valdžios politikos skyriaus, kuris rengia sąlygas viešųjų pirkimų konkursams.

Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis trečiadienį Vyriausybėje žurnalistams sakė, kad naujos kratos susijusios su jau atliekamu ikiteisminiu tyrimu.

„Iš buvusios patirties galiu komentuoti – jeigu ikiteisminio tyrimo apimtis plečiasi, ji tvirtinama naujais procesiniais veiksmais, vadinasi, tyrėjai yra surinkę pakankamai duomenų arba turi įtarimų, kad buvo padarytos platesnės nusikalstamos veikos“, – tvirtino ministras.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.