Lietuvoje

2012.12.11 13:17

D. Grybauskaitė: spręsti europietiškai – reiškia spręsti taikiai

ELTA 2012.12.11 13:17

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Europos šalių lyderiais ir Europos Sąjungos vadovais dalyvavo Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje Osle.    

Prezidentė Dalia Grybauskaitė kartu su Europos šalių lyderiais ir Europos Sąjungos vadovais dalyvavo Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje Osle. 1,5 mln. eurų vertės apdovanojimas Oslo rotušėje įteiktas Europos Komisijos (EK) pirmininkui Jose Manueliui Barroso, ES Vadovų Tarybos pirmininkui Hermanui Van Rompuy ir Europos Parlamento (EP) pirmininkui Martinui Schulzui.

Ši prestižinė premija šiemet skirta Europos Sąjungai (ES) už daugiau nei pusę amžiaus trunkančią taiką, susitaikymą, demokratiją ir pagarbą žmogaus teisėms.

„Po karų gimusi unikali ir vienintelė pasaulyje ES valstybių bendrija išmokė skirtingas tautas tolerancijos, pasitikėjimo, savitarpio pagalbos ir vienybės. Ginklus pakeitė derybos, o taika tapo ilgamete realybe. Spręsti problemą europietiškai šiandien reiškia spręsti ją taikiai. Lietuvos žmonės, taikiai apgynę šalies nepriklausomybę, jau aštuonerius metus prisideda prie geresnės Europos kūrimo. Todėl ši premija – ir kiekvieno lietuvio pastangų įvertinimas“, – sakė Nobelio taikos premijos teikimo ceremonijoje Osle dalyvaujanti Prezidentė.

Lietuvos vadovės teigimu, per aštuonerius narystės ES metus Lietuva taip pat tapo europietiška valstybe ir įgijo tarptautinės bendruomenės pasitikėjimą. Kitąmet Lietuvai bus patikėtas pirmininkavimas ES Tarybai. Tai, pasak Prezidentės, ne tik didelė atsakomybė už Europos ateitį, bet ir dar viena galimybė parodyti pasauliui, kad Lietuva – demokratiška, europietiškas vertybes puoselėjanti šalis.

Po apdovanojimo ceremonijos Prezidentė D. Grybauskaitė kartu su Europos valstybių lyderiais, tarp jų Prancūzijos Prezidentu Francois Hollandas, Vengrijos Prezidentu Janosas Aderis, Rumunijos Prezidentu Traianas Basescu, Vokietijos Kanclere Angela Merkel, Latvijos Ministru Pirmininku Valdžiu Dombrovskiu, Lenkijos Ministru Pirmininku Donaldu Tusku, taip pat su Danijos, Suomijos, Belgijos, Airijos, Austrijos ir kitų šalių premjerais bei ES vadovais dalyvaus Norvegijos Ministro Pirmininko Jenso Stoltenbergo kviestiniuose pietuose. Jų metu planuojama aptarti padėtį Europoje bei Lietuvos ir ES ateičiai svarbius sprendimus.                           

H. Van Rompuy:  „Taika galėjo ateiti į Europą ir be ES, bet ji nebūtų buvusi ilga“

Stabilumas ir ilga taika nebūtų atėję į Europą, jeigu nebūtų buvusi įkurta Europos valstybių sąjunga. Tai pirmadienį pareiškė Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy, ES vardu priimdamas Nobelio taikos premijos laureato aukso medalį ir diplomą iš Norvegijos Nobelio komiteto pirmininko Thorbjoeron Jaglando rankų.

„Karas toks pat senas kaip ir pati Europa. Mūsų žemyną raižo kalavijų ir iečių, tranšėjų ir tankų palikti randai, – pažymėjo ET pirmininkas. – Aš pats gimiau Belgijoje po Antrojo pasaulinio karo ir augau klausydamasis senelės pasakojimų apie Didįjį karą. 1940 metais mano tėvui, kuriam buvo tik 17 metų, buvo liepta išsikasti sau kapą. Jis per stebuklą išvengė mirties, todėl aš dabar stoviu priešais jus. Žinoma, taika galėjo ateiti į Europą ir be ES, bet ji niekada nebūtų buvusi tvirta ir ilga. Tai būtų buvusios tik trapios paliaubos prieš naują audrą“.

Buvęs Norvegijos premjeras ir dabartinis ET generalinis sekretorius T. Jaglandas ceremonijos svečiams priminė, kad Europos Sąjungai ši didelė garbė suteikta už „karo žemyno“ pavertimą „taikos žemynu“, Europos tautų sutelkimą ir demokratinių procesų suaktyvinimą daugelyje šalių.

Šiomis dienomis į Oslą atvykusią ES delegaciją sudaro 51 žmogus. Daugiau kaip 20 iš jų - ES šalių lyderiai, valstybių ir vyriausybių vadovai. Monumentalioje miesto rotušėje Nobelio taikos premija buvo įteikta H. van Rompuy, Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso ir Europos Parlamento pirmininkui Martinui Schulzui.

Šiais metais premijos piniginė išraiška – 8 milijonai Švedijos kronų (930 tūkstančių eurų). ES vadovybė nusprendė pridėti prie šios sumos dar 1 milijoną 70 tūkstančių eurų ir skirtis šias lėšas vaikams, tapusiems karinių konfliktų aukomis.