Lietuvoje

2012.12.10 08:20

Naujoji Vyriausybė ir griaus, ir statys

Tai, ką valdžioje būdami padarė dešinieji, reikia arba griauti, arba taisyti, nes konservatorių ir liberalų valdžia neįvykdė to, ką žadėjo. Tai, regis, pagrindinė Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės programos mintis.

Tai, ką valdžioje būdami padarė dešinieji, reikia arba griauti, arba taisyti, nes konservatorių ir liberalų valdžia neįvykdė to, ką žadėjo. Tai, regis, pagrindinė Algirdo Butkevičiaus Vyriausybės programos mintis.

Ieškojo priešų?

 Kaip pasirodyti dar geresniems, nei iš tiesų yra? Žinoma, reikia supeikti pirmtakus. Nuo to kairiųjų Vyriausybės programa ir pradedama. Dešinieji esą viską darė blogai. Sakė, kad renovuos daugiabučius – nerenovavo. Žadėjo kelti algas, o nepakėlė. Maža to, dar ir prisiskolino. Tad visa tai, anot kairiųjų, reikia taisyti.

„Vietoj realių darbų – kalbėjimas apie priešus šalies viduje ir užsienyje“, – teigiama 16-iosios Vyriausybės programos įžangoje.

„Pagrindiniai rinkimų įsipareigojimai buvo paminti jau pirmą naujosios Vyriausybės darbo mėnesį ir iki šiandien nepradėti įgyvendinti: vietoj ekonomikos skatinimo – šalies piliečių ir partnerių užsienyje gąsdinimas ir mokesčių didinimas; vietoj darbo, remiantis mokslininkų rekomendacijomis ir viešai diskutuojant, – skubūs, tarptautine patirtimi ir skaičiavimais nepagrįsti, konstruktyvius pasiūlymus ignoruojantys sprendimai“, – dėstoma programoje.

 Kairieji, be kita ko, piktinasi ir užsienio politika. Esą ši prarado „ambicijas“. „Nebuvo nė vieno aukšto rango Rusijos atstovo vizito į Lietuvą. Santykiai su Rusija palaikomi tik žemesniu lygiu“, – prikišama dešiniesiems ir Prezidentei.

„Klaidas“ pataisys

Tad kairieji žada dešiniųjų „klaidas“ pataisyti. Per kiek laiko – neaiškinama. Vyriausybės programoje rašoma, kad turto apmokestinimo progresyvumas bus didinimas. Tiesa, yra ir konkretesnių sumanymų. Antai teigiama: „Taikysime neapmokestinamojo turto dydį (nekilnojamojo turto mokestis fiziniams asmenims priklausys nuo turto vertės, jo paskirties).“

Be to, A. Butkevičiaus Vyriausybė svarstys, ar įvesti bendrą nekilnojamojo turto mokestį. Jis pakeistų ir sujungtų dabartinius nekilnojamojo turto ir žemės mokesčius.

Regis, bus grįžtama ir prie PVM lengvatų. „Įvertinę mokesčių lengvatų socialinį ir ekonominį tikslingumą bei galimas kitas šių tikslų siekimo alternatyvas, taikysime PVM lengvatinį tarifą vaistams, knygoms, laikraščiams ir kitiems periodiniams leidiniams, kai kuriems būtiniausiems maisto produktams, šildymui, keleivių vežimo savivaldybių nustatytais maršrutais paslaugoms, turizmo veikloje naudojamoms viešbučio tipo ir specialaus apgyvendinimo paslaugoms, rašytojo, kompozitoriaus ar kito atlikėjo teikiamoms paslaugoms ir kitai intelektinei veiklai“, – nurodoma programoje.

Didins gimstamumą

Tačiau tai – ne vieninteliai naujosios A. Butkevičiaus Vyriausybės užmojai. Kairieji pasiryžę pasiekti, kad gyventojų skaičius šalyje tik didėtų, kad „šeimos norėtų ir galėtų išlaikyti bei deramai išugdyti kuo daugiau vaikų“. Kokias priemones pasitelkus tai bus daroma, nedetalizuojama.

Kairieji, be kita ko, aiškina kad nemokys šeimų gyventi ir nekariaus „kultūrinio karo su neatitinkančiomis archajiško idealo šeimomis“.

Beje, deklaruoja susitvarkysiantys ir su jau kelis dešimtmečius besitęsiančiomis problemomis. „Išspręsime vardų ir pavardžių rašymo asmens dokumentuose bei gatvių ir vietovių pavadinimų rašymo klausimus, atsižvelgdami į Europos Tarybos Tautinių mažumų apsaugos pagrindų konvenciją“, – rašoma A. Butkevičiaus pateiktoje Vyriausybės programoje.

Paminėtina, kad planų statyti atominę elektrinę programoje neatsisakoma. Pabrėžiama, kad iki 2016-ųjų žadama įvesti eurą, šilumos ūkyje pereiti prie biokuro, masiškai atnaujinti daugiabučius. Maža to, tai atliktų valstybė, o ne gyventojai.