Lietuvoje

2019.03.15 23:16

Paskelbta partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto byla

Edvardas Špokas, Loreta Mačiulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.15 23:16

Moksleiviai ir jaunieji šauliai Šimkaičių girioje rado naują partizanų bunkerį. Pasak ekspedicijai vadovavusio istoriko Vykinto Vaitkevičiaus, tai yra simbolinė dovana prieš 110 metų gimusiam partizanų vadui Jonui Žemaičio-Vytautui. Taip pat paviešinta ir su sovietais kovojusios Lietuvos prezidento KGB sudaryta jo byla. Istorikai J. Žemaitį vadina pasipriešinimo kovos idėjų generatoriumi ir simboliu.

Daugiau nei 5 tūkst. lapų J. Žemaičio-Vytauto byla, laikinai eksponuojama nacionaliniame muziejuje, ją galima rasti ir internete.

Ypatingojo archyvo darbuotoja Edita Škirkaitė J. Žemaitį vadina pasipriešinimo sovietų okupacijai simboliu. Tarpukario Lietuvos karininkas, nuo 1944 m. aktyviai prisijungė prie laisvės kovų.

„Jo veiklos, pasiryžimo, atsidavimo idėjai rezultatas buvo vieningos partizanų struktūros sukūrimas. Visa jo partizaninė veikla ir veda į tai, kad jis buvo idėjų generatorius, pagrindinis vykdytojas ir organizatorius“, – pasakojo E. Škirkaitė.

Tad ir jo byla – ypatinga. Joje – Laisvės Kovos Sąjūdžio deklaracija. 1953 m. suimtas, J. Žemaitis-Vytautas, vienintelis iš Lietuvos partizanų, tardyti buvo išvežtas į Maskvą, bylos duomenimis, jį tardė ir pats Lavrentijus Berija. Tačiau, pasak E. Škirkaitės, duomenų, kad Lietuvos prezidentu pripažintas J. Žemaitis būtų kankinamas, nėra. Juolab, kai buvo sulaikytas, jo sveikata buvo prasta – tik pradėjo atsigauti po mikroinsulto.

„Buvo kitas tikslas – pasinaudojant J. Žemaičiu-Vytautu paimti antisovietinio pasipriešinimo sąjūdžio kontrolę į savo rankas. Tačiau sovietams tai nepavyko. Iš pradžių pasakojęs apie partizanų veiklą ir organizaciją, vėliau J. Žemaitis nutilo. Man įdomus lūžis, kai jis sutiko papasakoti ir kodėl atsisakė kalbėti. Byloje atsakymo neradau“, – sakė E. Škirkaitė.

Byloje užrašyti J. Žemaičio-Vytauto žodžiai: „Sovietų valdžia – mano šalies ir mano asmeninis priešas“. O prieš mirties nuosprendį jis sakė: „Aš vis tiek laikau, kad kova, kurią aš vedžiau 9 metus, turės savo rezultatus“.

Ir turi po kone 70 metų. Pagarbą partizanams būrys moksleivių ir jaunųjų šaulių atiduoda ten, kur J. Žemaitis-Vytautas buvo sovieto saugumo buvo sulaikytas – Šimkaičių girioje, Jurbarko rajone. Jo slėptuvę po 7 dienų tardymo ir, kaip manoma, kankinimų parodė Vytauto bendražygis Juozas Palubeckis-Simas. 

„J. Žemaitis ruošėsi išeiti kitą dieną, ne gegužės 30 d. Jie nespėjo per vieną dieną išeiti“, – pasakojo E. Škirkaitė.

Netoli to lemtingojo bunkerio, istoriko V. Vaitkevičiaus vadovaujami moksleiviai sako atradę naują partizanų slėptuvę.

V. Vaitkevičiaus teigimu, tai geriausia dovana minint 110-ąjį partizanų vado gimtadienį.

Panorama
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11