Naujienų srautas

Lietuvoje2012.12.10 08:10

V. Uspaskicho gynybos strategija: sugraudinti visuomenę

Darbo partijos lyderis siekia Seimo Laikinąjai komisijai, sprendžiančiai teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimą, įrodyti esąs politinio susidorojimo auka. Tiesa, to jam nepavyko įrodyti jau šešis kartus. Šį kartą jis demonstruoja kruopščiai suplanuotą gynybos strategiją, kuria siekiama ne tik įtikinti komisiją apsispręsti palankiai teisiamų Darbo partijos narių atžvilgiu, bet taip pat sugraudinti visuomenę ir užsitikrinti jos palaikymą.   

Darbo partijos lyderis siekia Seimo Laikinąjai komisijai, sprendžiančiai teisinės neliečiamybės panaikinimo klausimą, įrodyti esąs politinio susidorojimo auka. Tiesa, to jam nepavyko įrodyti jau šešis kartus. Šį kartą jis demonstruoja kruopščiai suplanuotą gynybos strategiją, kuria siekiama ne tik įtikinti komisiją apsispręsti palankiai teisiamų Darbo partijos narių atžvilgiu, bet taip pat sugraudinti visuomenę ir užsitikrinti jos palaikymą.  Sutapimas ar ne, bet taip elgdavosi ne vienas rezonansinių bylų herojus, teigiama LRT televizijos laidoje „Savaitė“.

Prieš mėnesį Viktoras Uspaskichas aiškino, kodėl Rusijoje prašė prieglobsčio ir netikėtai ėmė lyginti save su Baltarusijoje žuvusiu saugumo pareigūnu, diplomatu Vytautu Pociūnu.

„Buvo paruošta mašina su diplomatiniais numeriais mane išvežti. O kaip veža kartais, mes žinome. Tai Pociūnas kažkur nukrito, tai dar kažkur kažkas. Todėl saugodamasis, gindamasis aš prašiau politinio prieglobsčio. Kad apsiginčiau, kad nebūtų visiško susidorojimo“,– sako teisiamasis, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas.

Dabar aiškėja, kad, siekdamas sukelti visuomenės užuojautą ir palaikymą, Uspaskichas gynybai naudoja kitose bylose tokį efektą sukėlusius momentus. Pavyzdžiui, Baltarusijoje žuvusio karininko našlės pasakojimą, kai jai susipažįstant su ikiteisminio tyrimo medžiaga, prokuroras kas kartą ant stalo neva palikdavęs atverstą bylą su lavono nuotraukomis. Spėliota, kad taip siekiama paveikti našlę, kad ši nebeieškotų teisybės, o tai kėlė visuomenės pasipiktinimą.

Panašią versiją pateikė ir viena iš Darbo partijos teisiamųjų - skundėsi, kad ją  baugino iškastų „tulpinių“ gaujos aukų nuotraukomis. Esą jas rodęs prokuroras Artūras Urbelis žadėjęs ją, kaip ir „tulpinius“, „nulaužti“.

„Aš patyriau tokį poveikį, kuris tikrai padarė poveikį tikrai visam likusiam gyvenimui visi šitie procesiniai dalykai man padarė didžiulį poveikį“, – sako Darbo partijos narė Giedrė Vitienė.

Tokia gynyba ne naujiena. visuomenės pasipiktinimą, net protesto akcijas sukėlė terorizmu įtariamos Eglės Kusaitės pasakojimai apie prieš ją pareigūnų naudotą psichologinį ir net fizinį smurtą. Šiuos E. Kusaitės skundus primenantys dviejų Darbo partijos merginų pasakojimai graudina širdis.

Prokuroras A. Urbelis kategoriškai atmetė jam metamus kaltinimus, pabrėždamas, kad G. Vitienė jau teista už melagingus parodymus.

„Noriu jus užtikrinti - niekad taip nesielgiu, aš niekada familiariai nesielgiu, aš visada gerbiu kiekviena asmenį, gerbiu įstatymą ir baudžiamąjį procesą“, – sako prokuroras A. Urbelis.

Teisiamasis „darbietis“ Vytautas Gapšys skundėsi, kad saugumiečiai jo namus krėtė septintą ryto, o prokurorai taikė neteisėtus metodus.

„Visa tai daroma subtiliai, elgiantis atsargiai, nors jau kaip girdėjau iš praeito posėdžio kartais pasinaudojama ir lavonų nuotraukomis, kai subtilumas nepadeda“, – įsitikinęs teisiamasis, Darbo partijos vicepirmininkas Vytautas Gapšys.

Darbo partijos lyderis traukė „faktus“ iš „WikiLeaks“, pavogtų slaptų diplomatų susirašinėjimų, kurie neva patvirtina Uspaskicho skundus, kad su juo siekė susidoroti socialdemokratų elitas.

V. Uspaskichas teigia, kad byla sufabrikuota paties prezidento Valdo Adamkaus nurodymu, su juo savo veiksmus derino saugumo ir prokuratūros vadovybė. Apie tai rašoma neseniai išleistuose prezidento dienoraščiuose.

Išskirtas ir neseniai vadinamojoje pedofilijos byloje išteisintas velionis Andrius Ūsas. V. Uspaskichas įtaria, kad jis – Valstybės saugumo departamento infiltruotas šnipas.

Ikiteisminiam tyrimui vadovavęs prokuroras griežtai atremia, kad klauso tik įstatymų: jam įtakos nedarė joks politikas, politinė organizacija ar VSD.

„Galiu pasakyti, kad savo sprendimus priimu pats asmeniskai. Ši byla savo esme ir prigimtimi yra politinės korupcijos byla“, – sako prokuroras Saulius Verseckas.

V. Uspaskichas šešis kartus nesėkmingai bandė įrodyti esąs politinio susidorojimo auka. Vien Europos Parlamentas atmetė du jo prašymus palikti teisinę neliečiamybę. Šį sprendimą V. Uspaskichas apskundė  Europos bendrąjam teismui. Ieškinyje tie patys argumentai ir dar tie, apie kuriuos Lietuvoje ponas V.U. kalbėti nenori.

Remiandamasis VSD veiklos tyrimo medžiaga, V. Uspaskichas siekia įrodyti, kad vykdomas politinis susidorojimas, kurį užsakė ne kas kitas, o tuometis Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas, dabar – Darbo partijos vicepirmininkas ir Uspaskicho neliečiamybę gvildenančios komisijos vicepirmininkas. Ieškinys pateiktas rugpjūtį, o dabar V. Uspaskichas ginasi, kad argumentus surašė jo nusamdytas advokatas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi