Lietuvoje

2019.03.15 11:25

Panevėžio mero rinkimų dilema: rinkiminė kampanija ar korupcinė veikla?

Gabrielė Sagaitytė, LRT.lt 2019.03.15 11:25

Panevėžio apskrities Gabrielės Petkevičaitės-Bitės viešojoje bibliotekoje penktadienį įvyko geriausiai pirmajame Panevėžio mero rinkimų ture pasirodžiusių dabartinio miesto vadovo Ryčio Mykolo Račkausko ir parlamentaro Povilo Urbšio debatai. Rinkėjams tenka spręsti, ką palaikyti – žmogų, kuris domina Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT), ar buvusį specialiųjų tarnybų atstovą.

Dabartinis Panevėžio meras R. M. Račkauskas jau aštuonis mėnesius yra nušalintas nuo mero pareigų dėl įtarimų korupcine veikla. Nepaisant to, pirmajame rinkimų ture jis surinko daugiausia balsavusių panevėžiečių balsų – net 28 proc., o buvęs STT valdybos viršininkas P. Urbšys pirmajame rinkimų ture gavo 18 proc. balsų.

R. M. Račkauskas jam pareikštus įtarimus neigia ir neabejoja, kad teisme jie bus išsklaidyti. Pasak jo, pareikšti kaltinimai nėra joks nuosprendis – tai tik procedūrine priemonė reikiamam tyrimui atlikti ir šiai bylai išaiškinti. R. M. Račkausko aiškinimu, pirmajame rinkimų ture balsavę rinkėjai įvertino ne gausiai žarstomus rinkiminius pažadus, o, anot jo, konkrečius darbus Panevėžiui.

„Aš nuo pat pradžių pareiškiau, kad neigiu tuos įtarimus ir sieju tai su rinkimine kampanija, ši byla turi politinį pamušalą, jos tikslas apsunkinti mano galimybes būti perrinktam antrai kadencijai ir formuoti išankstinę panevėžiečių nuomonę. Aplinkybės nėra dramatiškos – nušalinimas nėra nei bausmė, nei kaltės įrodymas. Rinkėjų palankumą galima paaiškinti paprastai: tiesiog žmonės atskyrė grūdus nuo pelų“, – teigia R. M. Račkauskas.

P. Urbšys į šią situaciją žiūri skeptiškai. Anot parlamentaro, visada lengviausia viską suversti tarnyboms: jeigu tam tikri požiūriai išsiskiria, tai nereiškia, kad tarnybų įtarimai yra netiesa. Jo aiškinimu, jeigu žmogus yra išrenkamas atstovauti žmonių interesams, jis negali piktnaudžiauti savo galiomis.

„Įtarimai labai rimti. Kai kam kyla klausimas, kokios R. M. Račkauskas galėjo turėti asmeninė naudos? Labai elementariai – jeigu jis sudarė išskirtines sąlygas laimėti konkursus vieniems ar kitiems, jis jau pažeidžia teisingumo principą. 4 mln. eurų suma yra dėl tų pačių atnaujinimų, vandens infrastruktūros ir tie darbai yra sustoję, tai, akivaizdu, kad politinio pamušalo čia nebuvo“, – tvirtina P. Urbšys.

Kaip teigia P. Urbšys, didžiausia problema yra ta, kad žmonės nesuvokia savivaldybės, kaip demokratinės raidos pagrindo, o traktuoja ją, kaip vienetą ūkinėms problemos spręsti: „Jeigu atsiranda žmogus, kuris rūpinasi ūkiniais dalykais, tai vertinama ne kaip pareiga, o kaip malonė ir žmonės mano, kad to pakanka. Jeigu mes kalbame apie savivaldybę, kaip demokratinės valstybės raidos pagrindą, tai neatsiejamas yra valdžios skaidrumas, žmonių įgalinimas kontroliuoti valdžią ir daryti įtaką jos sprendimams.“

R. M. Račkauskas, reaguodamas į oponento pasisakymą, tvirtina, kad didesnis rinkėjų palankumas jam pirmajame rinkimų ture buvo dėl to, nes P. Urbšys daugiau aiškina rinkėjams, kaip jie turėtų suvokti tam tikrus dalykus, o nesiūlo, ką ir kaip jis pats darys.

„Žmonės mato konkrečius darbus, o ne politinius burbulus. Mane stebina mano oponento pomėgis iškart apkaltinti, nuteisti ir, jeigu būtų suteikta galimybė, iškart įvykdyti nuosprendį. Aš klausausi apie dalykus, apie kuriuos manęs niekas nėra supažindinęs, tai turbūt neetiška ir net nežinau, ar teisiška kalbėti apie dalykus, kurių net nėra. Jis šneka neva žinodamas su protingo visažinio šypsena“, – sako R. M. Račkauskas.

P. Urbšys paklaustas, ar ne jis pats atvedė R. M. Račkauską į merus prieš ketverius metus, atsako – suburtas komitetas „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“ aiškiai deklaravo bendruomeniškumą, skaidrumą, kad būtų pakeista valdžios aroganciją į žmogaus jautrumą, tačiau, kai buvo įgautos valdžios galios, pasirodo, kad visa tai buvo, kaip karnavalinis apdaras.

„Viskas buvo nueita išmintu keliu, sureikšminant savo administracines galias, darant viską, kad nebūtų kontroliuojama. Galų gale mes turime tokį rezultatą [...]. Žmogus, kuris yra įtariamas, ne vieną kartą apklausiamas, jis nesuvokia, kuo yra įtariamas. Aš manau, kad gal reikėtų pradėti kalbėti tiesą. Vengiama bendradarbiauti su teisėsauga, tyrimas vilkinimas, nėra suinteresuota, kad šis tyrimas atsidurtų teisme ir visi pamatytų, kas iš tikrųjų vyksta“, – pabrėžia P. Urbšys.

R. M. Račkausko versija kitokia: visos P. Urbšio vardijamos baisybės – arogancija, dėmesio stoka žmogui – yra melagingos, nes skaidrumas, kurio ir taip netrūksta valdžioje, yra garantuotas įstatymais.

„Kažkodėl žmogus to nejaučia ir balsuoja už tuos negeruosius, kuriuos jūs bandote suformuoti, o ne balsuoja už jus, žadantį tuos aukso kalnus ir skaidrumą“, – komentuoja R. M. Račkauskas.