Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Šnipinėjimu įtariamas karininkas suimtas trims mėnesiams

BNS, Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt, Arnas Mazėtis, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį trims mėnesiams leido suimti šnipinėjimu įtariamą Lietuvos karininką ir dar vieną asmenį, kuriam jis teikė informaciją.

Vilniaus miesto apylinkės teismas trečiadienį trims mėnesiams leido suimti šnipinėjimu įtariamą Lietuvos karininką ir dar vieną asmenį, kuriam jis teikė informaciją.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis BNS sakė, kad teismas patenkino prokuratūros prašymą ir leido suimti įtariamuosius maksimaliam terminui.

Prokuroras atsisakė įvardyti, kokios valstybės pilietis yra antras asmuo.

Šnipinėjimu įtariamas Karinių oro pajėgų bazės Šiauliuose karys

Dėl šnipinėjimo sulaikytas karys tarnavo Lietuvos karinių oro pajėgų Aviacijos bazėje Šiauliuose, iš kurios vykdoma NATO oro policijos misija, trečiadienį patvirtino bazės vadas pulkininkas leitenantas Vidmantas Raklevičius.

„Mane atitinkamos tarnybos informavo, kad yra sulaikytas bazės karys“, – žurnalistams Šiauliuose sakė V. Raklevičius.

Pasak karininko, sulaikytasis tarnavo apie 10 metų, o jo veikla susijusi su skrydžiu planavimu.

Anksčiau trečiadienį prokuratūra pranešė, kad Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų karininkas įtariamas šnipinėjimu užsienio valstybei, kuriai teikė įslaptintą informaciją. Taip pat sulaikytas asmuo, kuriam karininkas teikė surinktus duomenis.

Prokuratūra neatskleidžia sulaikytųjų tapatybių ir šalies, kurios naudai vykdytas šnipinėjimas.

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas sakė, kad šis atvejis rodo, jog Lietuvos tarnybos dirba tinkamai, siekdamos užkirsti kelią šnipinėjimui.

„Džiaugiuosi, kad mūsų sistema ir mūsų tarnybos veikia, kad nėra galimybės tokia veikla užsiimti. Kiekvieno, kuris bandys pasipinigauti ar veikti prieš valstybę, bus toks pats likimas už grotų, kaip ir šių asmenų, kurie bandė užsiimti tokia veikla“, – žurnalistams Šiauliuose sakė ministras.

„Saugumas ir gynyba yra viena iš tų sričių, kurios labiausiai domina nedraugiškų valstybių žinybas, ir būtent dėl to mes stipriname savo pačių kontrolę ir veiklą, todėl visi, kurie bando užsiimti tokia veikla, įkliūna mūsų tarnyboms“, – sakė ministras, atvykęs į NATO oro policijos misijos kontingentų pasikeitimo ceremoniją.

Tai jau trečias atvejis per pastaruosius du mėnesius, kai Lietuvos teisėsauga praneša apie šnipinėjimo bylas. Neseniai kaltinimai dėl šnipinėjimo Baltarusijai pateikti kariuomenės paramedikui ir buvusiam valstybinės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojui.

Rusija savo ruožtu šį mėnesį paskelbė, kad ji 15 metų turėjo slaptą agentą Estijos slaptojoje policijoje. Rusijoje nuo rugsėjo taip pat sulaikytas šnipinėjimu apkaltintas kitas estų pareigūnas. Talinas teigia, kad Rusija jį pagrobė iš Estijos teritorijos.

Ikiteisminį tyrimą pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį „Šnipinėjimas“ pradėjo ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas gavus Antrojo operatyvinių tarnybų departamento prie Krašto apsaugos ministerijos surinktą informaciją. Ikiteisminį tyrimą atlieka Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Lapkritį prokuratūra paviešino informaciją apie kitus du sulaikytus asmenis – tai buvęs technikos darbuotojas valstybės įmonėje „Oro navigacija“ ir buvęs paramedikas, tarnavęs Lietuvos kariuomenėje. Abu jie šnipinėjo Baltarusijos slaptosioms tarnyboms. Šių vyriškių bylos perduotos teismui. 

Šaltiniai: įtariami šnipai dirbo Rusijai

Kokios šalies naudai veikė įtariami šnipai, prokuratūra nedetalizuoja. Generalinės prokuratūros Komunikacijos skyriaus vadovė Elena Martinonienė DELFI teigė, jog tokios informacijos atskleisti prokurorai šiuo metu negali.

Anot E. Martinonienės, informacija apie šalį, kuriai galimai buvo teikiama įslaptinta informacija, galės būti paviešinta nebent vėlesnėje tyrimo stadijoje.

Neoficialiais DELFI duomenimis, įtariamas šnipinėjimas Rusijos naudai. Ankstesniais įtariamo šnipinėjimo atvejais skelbta, kad įtariamieji galimai dirbo Baltarusijos žvalgybai, tačiau jų surinkta informacija galėjo pasiekti ir Maskvą.

Domino NATO bazė?

Krašto apsaugos ministras Juozas Olekas, antradienį paskelbęs apie įtariamų šnipų sulaikymą, į detales nesileidžia.

„Man buvo pranešta, kad sulaikyti du asmenys ir tą tyrimą vykdo prokuratūra. Negaliu komentuoti daugiau nieko“, – DELFI trečiadienį teigė J. Olekas.

Valstybės saugumo departamento atstovas Vytautas Makauskas DELFI teigė, jog saugumiečiai taip pat kol kas susilaiko nuo komentarų dėl šios operacijos.

Vis dėlto faktas, jog įtariami šnipai sulaikyti Šiauliuose, o vienas iš jų yra Lietuvos karinių oro pajėgų karininkas, rodo pirštu į vieną objektą – Šiauliuose įsikūrusią NATO aviacijos bazę. Paklaustas, ar priešiška žvalgyba galimai siekė gauti įslaptintą informaciją apie NATO bazę, J. Olekas to nei patvirtino, nei paneigė.

„Tai yra prokuratūros tyrimo objektas, ir aš negaliu komentuoti“, – sakė ministras.

Tuo tarpu Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Artūras Paulauskas DELFI teigė, jog NATO bazė – labai tikėtinas šnipų taikinys.

„Esu seniai sakęs, kad užsienio žvalgybai yra įdomu ir turbūt didžiausias jų tikslas yra rinkti informaciją apie mūsų karines pajėgas, apie mūsų sąjungininkus. Manau, kad jie tai ir stengiasi daryti“, – kalbėjo A. Paulauskas.

Buvęs generalinis prokuroras ragina sulaukti ikiteisminio tyrimo pabaigos, tačiau pripažįsta, jog įtarimai šnipinėjimu Lietuvos karininkui – labai negeras ženklas.

„Reikėtų gal sulaukti ikiteisminio tyrimo pabaigos. Bet sutinku, kad signalas tai rimtas“, – sakė „darbietis“.

Incidentas Estijoje – tarsi signalas

Beje, Estijoje neseniai užfiksuotas nerimą keliantis incidentas, susijęs su NATO oro policijos misija.

„Die Welt“ pranešė, kad buvo įsilaužta į Estijos oro erdvę saugančių Vokietijos pilotų kambarius Talino viešbutyje.

Neatmetama, kad incidentas susijęs su šnipinėjimu. Vokietijos specialistai aiškinasi, ar buvo mėginama įsilaužti į pilotų kompiuterius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt