Lietuvoje

2014.12.30 06:43

Ko dar galime tikėtis iš šios žiemos

Vytenis Radžiūnas, LRT.lt2014.12.30 06:43

Naujų metų pradžia bus šilta – bent jau vakarinėje Lietuvos dalyje, o sausio ir vasario mėnesių vidutinė temperatūra bus aukštesnė už vidutinę, portalui LRT.lt sako klimatologas Justinas Kilpys. „Tačiau negalima sakyti, kad žiemos nebus. Gali būti, kad ji bus labai permaininga“, – teigia klimatologas.

Naujų metų pradžia bus šilta – bent jau vakarinėje Lietuvos dalyje, o sausio ir vasario mėnesių vidutinė temperatūra bus aukštesnė už vidutinę, portalui LRT.lt sako klimatologas Justinas Kilpys. „Tačiau negalima sakyti, kad žiemos nebus. Gali būti, kad ji bus labai permaininga“, – teigia klimatologas.

Kaip portalui LRT.lt kalbėjo klimatologas J. Kilpys, naujųjų metų pradžia bus šilta, ypač vakarinėje Lietuvos dalyje – Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje.

„Panašu, kad pirma sausio savaitė bus šilta. Žiūrint ilgesnes prognozes, sausis prognozuojamas 1–2 laipsniais šiltesnis nei būna vidutiniškai. Rytinėje Lietuvoje paprastai sausį vidutinė temperatūra būna 4–4,5 laipsnių šalčio, o šį sausį vidutinė temperatūra bus apie 2–3 laipsnius šalčio. Pajūryje vidutinė sausio temperatūra būna 1–2 laipsnis šalčio, o šį sausį gali būti 1 laipsnis šalčio arba nulis“, – aiškino J. Kilpys. 

Tačiau, kaip teigia klimatologas, vidurkiai kartais slepia didelius temperatūrų svyravimus, todėl, nors panašu, kad turėsime šiltą sausio pradžią, naujųjų metų pirmojo mėnesio pabaigoje gali paspausti ir 15 laipsnių šaltis. „Tuomet vidurkis ir bus apie 3–4 laipsnių šalčio. Taigi vidurkiai rodo, kad bus lyg ir šilčiau, bet per mėnesį gali visko įvykti, gali būti ir labai šiltų dienų bei savaičių, bet gali būti ir šaltų laikotarpių“, – LRT.lt tikino J. Kilpys.

Klimatologas prisimena 2014-ųjų sausį, kai pirmosios dvi savaitės buvo labai šiltos, žmonės keliavo po miškus ir rado žydinčių žibučių, o sausio pabaigoje staigiai atšalo ir temperatūra nukrito iki 20–25 laipsnių šalčio, Pietų Lietuvoje moksleiviai nėjo į mokyklą.

„Praėjusių metų sausio vidutinė temperatūra buvo apie 1 laipsnį šaltesnė nei norma, bet po vidurkiu slėpėsi labai dideli svyravimai. Tie svyravimai tampa mūsų žiemų kasdienybe, keičiantis klimatui jie tampa vis dažnesni“, – sako klimatologas. 

Anot J. Kilpio, vasaris taip pat turėtų būti 0,5–1 laipsniu šiltesnis nei klimato norma. „Vasaris būna šiek tiek šaltesnis nei sausis, bet šiemet jis taip pat greičiausiai bus šiltesnis už praėjusį, todėl ir visa žiema tikriausiai bus šiltesnė, nei turėtų būti“, – apibendrino klimatologas.

„Negalima sakyti, kad žiemos nebus. Gali būti, kad ji bus labai permaininga. Gruodį taip pat buvo pliusinė temperatūra, o Kalėdinę savaitę turėjome 10–12 laipsnių šalčio. Tad galima tikėtis, jog šiltesni laikotarpiai keis šaltus, tikrai per šią žiemą bus dienų, kai bus šalta, turėsime sniego, tik jis, kaip ir minusinė temperatūra, neišsilaikys visą laiką“, – LRT.lt aiškino klimatologas J. Kilpys.

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, gruodžio 30-osios naktį gausesnio sniego nenumatoma. Temperatūra kris iki 9–14, vietomis iki 18 laipsnių šalčio. Dieną Šiaurės vakarinėje Lietuvos dalyje žadami krituliai, daugiausiai sniegas. Pajūryje pietvakarių vėjo gūsiai sieks 15 m/s. Temperatūra 5–10, kai kur vakariniuose rajonuose 2–4 laipsniai šalčio, pajūryje apie 0 laipsnių.

Gruodžio 31 d. numatomi krituliai: sniegas, šlapdriba, dieną pereinantys į lietų. Vietomis lijundra. Pietvakarių, vakarų vėjo gūsiai kai kur sieks 15–18 m/s. Pasak sinoptikų, dienos pradės šiltėti, o pirmąją kitų metų dieną bus nuo 1 laipsnio šalčio iki 4 laipsnių šilumos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Ruduo Vilniuje
COVID-19 TRUMPAI