Lietuvoje

2019.03.14 22:09

Linkevičius gina Skvernelio „planą chuliganą“: premjeras pats sprendžia, ką su kuo derinti

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.03.14 22:09

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ketvirtadienį opozicijos buvo iškviestas į Seimą pasiaiškinti dėl premjero Sauliaus Skvernelio pateikto siūlymo Baltarusijos premjerui Astravo atominę elektrinę paversti dujine elektrine. Apie tai L. Linkevičius kalbėjo LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“.

– Kodėl aiškintis dėl premjero pasiūlymo Baltarusijos atominę elektrinę paversti dujomis kūrenama į Seimą buvote iškviestas jūs? Ar teikiant šitą pasiūlymą Užsienio reikalų ministerija dalyvavo?

– Gal jūs žinote, kodėl mane kvietė?

– Nežinau, todėl jūsų ir klausiu?

– Aš irgi nežinau, tiesą sakant, jeigu mane kviečia kalbėti apie užsienio politikos prioritetus, tai tą ir padariau šiandien, dar kartą pakartojau. Manau, niekam neturėtų būti abejonių, kad mūsų nei laikysena, nei vertinimas šios neteisėtai statomos elektrinės atžvilgiu nepakito. Tiesą sakant, premjeras S. Skvernelis irgi sakė, kad jo pozicija nesikeičia. Lietuvos vyriausybės pozicija nesikeičia dėl to, kad ta atominė elektrinė neturi būti statoma. Dėl to neturėtų būti jokių abejonių, o visi kiti klausimai – jau ne man.

– Ar derino su jumis premjeras šitą siūlymą? Žinojote, kad jis tokį laišką ruošiasi rašyti?

– Nederino, bet, matote, premjeras – vyriausybės vadovas, ne vyriausybė vadovauja premjerui. Premjeras pats sprendžia, ką su kuo derinti.

– Bet už užsienio politiką ir jūs atsakingas?

– Taip, bet ne mūsų čia idėja, ne mes rengiame.

– Dabar, ministre, pakalbėkime, kaip tas atrodo iš šalies. Vis tiek esate vyriausybės narys, ir, manau, savo nuomonę turite. Premjeras sako, kad jeigu baltarusiai priimtų tą pasiūlymą, Lietuva galėtų jiems tiekti dujas. Bet, ekspertų skaičiavimu, kiek Lietuva moka už dujas ir kiek Baltarusija moka už dujas, kurias gauna iš Rusijos – ar jums atrodo logiškas toks pasiūlymas?

– Negaliu vertinti. Tegul ekspertai vertina. Sakau dabar dar kartą, kad tai nekeičia mūsų požiūrio į atominę elektrinę, kuri statoma kaimynystėje, nieko nekeičia. Priešingai, esame pakankamai susimobilizavę, dirbame stipriai tarptautinėje arenoje. Neseniai ESPO komiteto išvados patvirtino mūsų nuostatą, – nepriimkite nervingai, bet tai yra faktas – kad aikštelė parinkta neteisingai, ir ten yra dar kitų priekaištų. Mes dirbame tuo klausimu. Premjero pasiūlymai dėl to pakeitimo profilio... Tie patys ekspertai, kurie jam pasiūlė, matyt, ir paaiškins tą logiką – aš dabar tikrai nesiimsiu. Bet tai irgi nekeičia neigiamo požiūrio į atominę elektrinę. Manau, tai yra svarbiausia, o visa kita yra detalės.

– Tai visiškai nekeičia, be abejo. Bet kaip atrodo Lietuvos ekspertų pasiūlymas žiūrint tarptautinės bendruomenės požiūriu į elektrinę, į kurią sudėti Rusijos pinigai, – Baltarusija pasiskolino iš Rusijos 10 mlrd., kinai investuoja 2 mlrd. dolerių į infrastruktūrą ir linijas? Tai ar čia sveiku protu paaiškinama, kaip tokiu Lietuvos pasiūlymu galima pasinaudoti – perdaryti atominę elektrinę į dujinę?

– Šiaip tai niekuo negalime pasinaudoti, nes jeigu neigiamai reaguos, tai ir pasakys – kam čia burti dabar. Jie gavo tą laišką, dabar jau oficialiai. Ten buvo neoficialūs komentarai, dabar bus oficialūs. Pasakys, kad jiems tai netinka, sakykime, bet tai gal pasiūlymas, kad tai nebūtų atominė elektrinė, būtų dujinė, tegul tai ir  nelogiška, tegul kas nors ir pasako, kad nelogiška, bet, manau, premjeras tiesiog pasiūlė kažkokį variantą, kuris būtent pakeistų tos žalingos elektrinės pobūdį.

– Tai jums atrodo normaliai? Toks pasiūlymas jūsų nešokiruoja?

– Sakyti, kad šokiruoja būtų per stipru. Nemanau, kad reikėtų taip dramatizuoti. Sakau, dar kartą – mes prieštaraujame ir turime tam logiškų argumentų, ne emocijomis vadovaujamės. Baltarusija mėgina mus kaltinti, kad štai jokių problemų nėra, čia lietuviai viduje turi politinių rietenų ir ten galbūt dabar viską rinkimams galima nurašyti. Nėra taip, yra argumentai labai aiškūs, ir jie lieka labai tvirti. Tie visi pasiūlymai – tai autoriai paaiškins.

– Jūs esate ministrų kabineto narys. Gal jūs girdėjote, kas premjerui tą idėją pasiūlė, su kuo tai derinta?

– Pats premjeras minėjo, kad Energetikos ministerijos specialistai pasiūlė, kiek aš girdėjau, kaip ir jūs turbūt girdėjote.

– O iki tol visus siūlymus, kurie buvo susiję su užsienio valstybėmis, derindavo premjeras ir jo aplinka su jumis, su Užsienio reikalų ministerija?

– Apskritai pasakysiu, kad šitie ir kiti siūlymai labai sklandžiai vyksta. Čia galbūt kažkokia išimtis šiuo atveju, gal ne visi žinojo. Galiu patikinti, kad šiaip užsienio politika formuojama taip, kaip Konstitucijoje ir numatyta. Mes dirbame viename informaciniame lauke, ir ateityje, manau, irgi bus būtent taip, neturėtų būti dėl to abejonių.

– Ministre, o kaip jūs manote, ar šitas siūlymas turėjo būti derintas ir su Europos Komisija? Visą laiką mes prašydavome jų paramos, kai reikėjo aiškinti, kokia nesaugi yra Baltarusijos atominė. Tai, kai teikiame tokį pasiūlymą, turime įspėti Europos Komisiją? Ar tai buvo padaryta – gal jūs žinote?

– Ne, šito nežinau, neturiu tokios informacijos, bet iš tikrųjų tas pasiūlymas nieko nekeičia dėl mūsų prašymo Europos Komisijai prieštarauti atominei elektrinei, nes mes čia ieškome, galbūt už baltarusius šiuo atveju, kaip išeiti iš tos situacijos. Sakiau ir Seime šiandien, kad legitimizuoti šito neteisėtai statomo objekto neįmanoma iš principo. Tai yra faktai, nes jau aikštelė parinkta netinkamai, ir tai konstatuoja autoritetingas Jungtinių Tautų komitetas. Nuo pat pradžių viskas yra netinkamai daroma, tik bėda ta, kad daroma jau 10 metų, ir, Jūs teisingai sakote, ant tų milijardų yra pakankamai investuota. Dar nepamirškime – tai yra Rusijos geopolitinis projektas, kad mus laikytų pririštus prie Rusijos kontroliuojamo elektros žiedo. Čia yra viskas. Po 10 metų dabar jau sunku kažką padaryti, bet vis tiek turime maksimaliai daryti viską, kas įmanoma, kad sumažintume žalą.

– Ar tai negali pakenkti Lietuvos pozicijai, susilpninti jos? Nors sakote, kad ji nesikeičia, vis dėlto kai prasideda tokie dvišaliai pokalbiai, tarsi derybos, ar tai negali susilpninti mūsų pozicijos Europos Komisijos atžvilgiu?

–  Neturėtų, dėl tų pačių priežasčių, kad ji nė kiek nekeičia mūsų prašymo  iš Europos Komisijai palaikyti mūsų nuostatą, kad ten negali būti atominės elektrinės. Komisijos vadovai ir Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas – ir buvęs komisaras, kuris dabar, beje, ir rinkimų kampanijoje dalyvauja, tik Slovakijoje – labai aiškiai buvo pasakę, kad „mes prieš visą šitą projektą“.

Tiesą sakant, to nepakanka. Mes dėkingi lenkams, kaimynams, kurie oficialiai pareiškė, kad nepirks elektros iš šio objekto. Kitų tokių ryškių pareiškimų nebuvo. Tai kad ne taip lengva konsoliduoti tą palaikančių poziciją, bet aš nematau kito kelio – mes turime tą daryti, visi susitelkę. Šiuo atveju mes tikrai neturime dabar ieškoti kaltų, galima ieškoti, kas čia buvo ne taip, ir nesunku būtų tą padaryti. Nesu šalininkas to, siūlyčiau tiktai susitelkti ir labai aiškiai išsakyti argumentais pagrįstą poziciją, kodėl mes prieštaraujame. Pagaliau dar vienas argumentas yra – mes ne tik dėl savęs čia rūpinamės, tai yra santykiai su trečiąja šalimi, ne ES šalimi. Kitos šalys irgi, žinome, mėgins statyti tokius objektus. Čia bus precedentas. Jeigu elgsimės neprincipingai, labai sunku bus tą daryti vėliau.

– Kai sakote, kad mes turime vieningai kalbėti, manau, kad šitas premjero tarsi išsišokimas kaip tik įrodo nevienybę – galbūt nereikėjo to daryti nederinus su jumis, su prezidente, kuri irgi tiesiogiai atsakinga už užsienio politiką?

– Aš dabar apie tą aspektą kalbu. Dėl požiūrio į atominę elektrinę – premjeras nekvestionavo tuo, jis nesakė, kad elektrinė ten gali būti kokiomis nors sąlygomis. Sakė, kad turi būti kita, dujinė, tačiau jau dabar galima ginčytis, kiek čia racionalu tą daryti. Ekspertai tą padarys, jau padarė nemažai. Čia aš neturiu komentarų. Man svarbu, kad mūsų pozicija priešintis būtent branduolinei elektrinei tikrai niekuo nepakitusi ir nebuvo tokių pastangų.

– Ministre, užsiminėte, kad kol kas tik Lenkija mus palaiko dėl embargo Baltarusijos elektrai. Jeigu nepritars ir kitos valstybės, artimiausi mūsų kaimynai, pavyzdžiui, latviai. Ar nebus taip, kad Baltarusijos kroviniai vieną dieną pradės vykti ne per Klaipėdą, o nusikels į Latviją? Juk yra ne paslaptis – baltarusiai labai žiūri į Latviją, netgi rengiami premjero vizitai į tą šalį. Ar tai nebus mums kliūtis, kad mes neturime palaikymo, nesugebame susitarti tarpusavyje?

– Baltarusija iki šiol elgiasi labai pragmatiškai, skaičiuoja ir resursus. Klaipėdos uostas jiems – pats artimiausias uostas, nes jis tikrai daugiafunkcinis, universalus. Jų prekių eksportui labai naudingas, jie turi sudarę ilgalaikių sutarčių – tai irgi reikėtų pabrėžti. Taip kad toks kalbėjimas apie pakeitimus – politiškai jisai galimas, bet praktiškai to neturėtų būti. Mes labai tikimės, kad Baltarusija, kaip ir mes, elgsis pragmatiškai šioje vietoje. Jie puikiai žino, kad mes prieštaraujame, jie žino, kodėl mes prieštaraujame. Manau, jie turėtų širdies gilumoje suprasti ir tas priežastis, nors retorika gal kita. Taip kad vis tiek tikiuosi, kad mes, abi pusės, pragmatiškai elgdamiesi, tęsime konstruktyvų bendradarbiavimą, bet tose principinėse vietose negalime tiesiog rasti to sutarimo.

– Ministre, dar vienas dalykas. Lietuva yra pasirašiusi Europos energetikos chartiją, šalys, kurios yra ją pasirašiusios, privalo leisti laisvai judėti energetiniams ištekliams. Kaip tada mūsų priimtas įstatymas, kuris draudžia Baltarusijos elektrai patekti į mūsų rinką?

– Yra išlygos, yra nacionalinio saugumo interesai. Mes esame aiškiai pabrėžę, kad šitas objektas pažeidžia mūsų nacionalinį saugumą, mes paaiškinome, kodėl taip yra. Tiesą sakant, jis pažeidžia tarptautines normas. Jau nesikartosiu dėl ESPO konvencijos, bet jeigu paimtume TATENĄ, kuri gana neutrali, šiuo požiūriu ji neinspektuoja, kitų šalių netikrina, net neturi tokios kompetencijos. Bet net ir ji teigia, kad arti didesnių miestų neturi būti tokie objektai – tas arti yra 30 km, tikrai labai arti. Tiesą sakant, 150 kilometrų nuo Minsko – tai irgi nėra labai toli.

Tai mes suprantame, matyt, kad baltarusiai specialiai nestatys bombos savo teritorijoje, kad mus nubaustų, tai irgi nebūkime naivūs. Bet matome, kokia yra darbo kultūra, kokie yra pažeidimai tų statybų, kaip yra grobstomos statybinės medžiagos. Mes turime publikacijų jų pačių spaudoje, ką man teko rodyti savo kolegai Baltarusijoje – „skaičiau jūsų spaudos publikacijas, kaip tai vyksta, mes sužinome iš spaudos, ne iš jūsų – kaip mes galime pasitikėti?“ Aš tokius klausimus irgi užduodavau. Būdavo toks sunkus dialogas, bet, manau, viena iš pagrindinių priežasčių yra ta, kad ne jie yra čia autoriai. Vėlgi jei kalbėtume apie autorystę – tai  yra Rusijos idėja, yra Rusijos projektas, ir aišku, kodėl jis yra, tai  mes vertinkime tą realybę.

– Tai kaip čia su ta chartija?

– Aš ir sakau, jeigu yra išlyga nacionalinis saugumas, tai mes tikrai neketiname pažeisti savo nacionalinio saugumo interesų.

– Ministre,  jūs sakote, kad gal čia URM nedalyvavo derinant šitą projektą, tarsi Premjeras buvo paskubėjęs su tuo laišku, ne visiškai jūsų nuomonė sutapo ir dėl santykių su Rusija. Tai, ką šneka premjeras, jūs sakote, kad mes turime tuos santykius ir kad reikia Lietuvos interesams, kaip ir viskas gerai. Jūs tarsi ir nesutariate su premjeru? Tvirtos jūsų pozicijos? Jūs neturite problemų vyriausybėje ?

– Tai, ką jūs sakote, yra normali diskusija. Premjeras tikrai labai blaiviai ir pragmatiškai mąsto. Kai kartais ta diskusija vyksta viešai, gali atrodyti, kad čia kažkas kažko nesutarė, tačiau, sutikite, ir pats Premjeras ne kartą sakė ir pats neseniai pakartojo, kad pagrindo perkrauti santykius su Rusija šiuo metu nėra. O kontaktų yra, ir jų mes turime labai daug, ir darbinių, ir konkrečių. Ne aš formuoju vyriausybę, aš jaučiuosi tvirtai, nes nematau pagrindo ir elgtis kitaip.

Dienos tema. Linas Linkevičius
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.