Naujienų srautas

Lietuvoje2015.09.08 13:45

Siūlo griežčiau kontroliuoti užsienietišką televizijos turinį

BNS 2015.09.08 13:45

Lietuvoje veikiantiems retransliuotojams siūloma įvesti privalomas turinio licencijas, kurios leistų aiškiau apibrėžti Lietuvoje rodomų užsienio programų turinį, o lietuviškus kanalus leistų rodyti be jokių papildomų reikalavimų.

Lietuvoje veikiantiems retransliuotojams siūloma įvesti privalomas turinio licencijas, kurios leistų aiškiau apibrėžti Lietuvoje rodomų užsienio programų turinį, o lietuviškus kanalus leistų rodyti be jokių papildomų reikalavimų.

Tai numatančias Visuomenės informavimo įstatymo pataisas parengė kultūros ministro sudaryta darbo grupė. Ministras Šarūnas Birutis ją inicijavo, teigdamas, kad Lietuva turi rasti būdų, kaip sumažinti Rusijos propagandos įtaką.

Pasak darbo grupės vadovės, kultūros viceministrės Agnetos Lobačevskytės, pataisose siūloma aiškiau reglamentuoti retransliavimo sąvoką, o dabar privalomos Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK) išduodamos retransliavimo licencijos būtų keičiamos į turinio licencijas.

„Siekiamybė būtų, kad mes turėtumėme teisinę priemonę, kuria vadovaujantis mes galėtumėme labiau kontroliuoti tą informaciją, kurią pateikia retransliuotojai, labiau apibrėžti situaciją, kai retransliuotojai nesilaiko nustatytų taisyklių, kad jiems būtų numatytos sankcijos, šiuo atveju – baudos“, – BNS sakė viceministrė.

Projekte numatyta, kad už pažeidimus retransliuotojams galima būtų skirti iki 100 tūkst. eurų, bet ne daugiau kaip 3 proc. bendrųjų metinių pajamų baudą.

Kaip BNS sakė darbo grupėje dalyvavęs LRTK teisininkas Viktoras Popandopula, priėmus pataisas, retransliuotojams nebereikėtų gauti licencijų savo veiklai. Tuo metu naujai įvedamas turinio licencijas būtų privaloma gauti tik nelietuviškoms programoms, o ketinantys rodyti tik lietuviškus kanalus nebepatirtų jokių biurokratinių kliūčių.

„Projekto mintis yra tokia, kad jei kažkuris asmuo norėtų retransliuoti tik lietuviškas televizijos programas – privalomąsias ir visas kitas mūsų licencijuotas – tai jam jokių licencijų tokiai veiklai nereikėtų, jis tik turėtų pranešti, kad ketina vykdyti tokią veiklą ir kitą dieną jau gali pradėti. Tuo tarpu jei jis norėtų retransliuoti nors vieną programą, kuriai nesame išdavę licencijos ar leidimo, kad ir tą patį BBC, reikėtų gauti turinio licenciją“, – sakė jis.

Pasak teisininko, projekte taip pat numatyta, jog retransliuojamoje programoje nustačius pažeidimų, retransliuotojai privalėtų ją metams pašalinti iš vadinamojo bazinio paslaugų paketo, t.y. ją rodyti klientams tik už papildomą mokestį.

Taip pat projekte apibrėžtos ir televizijos paslaugas internetu teikiančios įmonės, kurioms būtų taikomi tie patys reikalavimai ir atsakomybė.

V.Popandopula atkreipė dėmesį, kad šias pataisas Seimui dar tektų suderinti su šiuo metu svarstomomis prezidentės pataisomis, mat Prezidentūros projekte numatyta visiškai atsisakyti bet kokių licencijų, išskyrus išimtis antžeminei televizijai, kitaip siūloma taikyti ir sankcijų mechanizmą.

Abiejuose projektuose taip pat atsisakyta ir ankstesnių nuostatų, kad 90 proc. programų privaloma būtų retransliuoti oficialiomis Europos Sąjungos kalbomis. Abu projektai numato taikyti reikalavimus visiems retransliuotojams, kurie teikia paslaugas Lietuvoje, nesvarbu, kurioje valstybėje jie registruoti, tad pataisos galiotų ir tokiems retransliuotojams, kaip „Viasat'.

Projektas dar bus derinamas Vyriausybėje ir planuojamas pateikti Seimui pavasario sesijos pradžioje.

Darbo grupėje dalyvauja Kultūros, Susisiekimo, Ūkio, Užsienio reikalų ministerijų, Seimo komitetų,Vyriausybės kanceliarijos, Valstybės saugumo departamento, Ryšių reguliavimo tarnybos, LRTK, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos, Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademijos, Lietuvos radijo ir televizijos asociacijos bei Lietuvos kabelinės televizijos asociacijos atstovai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi