Lietuvoje

2019.03.14 18:47

Politologas: Skvernelio planas dėl Astravo AE siunčia signalą Minskui ir Kremliui – Lietuvos pozicija aižėja

LRT TELEVIZIJOS laida „Laba diena, Lietuva“, LRT.lt2019.03.14 18:47

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad Lietuvos vyriausybės pozicija dėl Baltarusijoje statomos atominės elektrinės nesikeičia.

Tai ministras ketvirtadienį sakė Seime, kai opozicija iškvietė jį atsakyti į klausimus apie premjero Sauliaus Skvernelio siūlymą Baltarusijai, kad vietoje Astravo atominės elektrinės būtų statoma dujinė jėgainė.

Savo ruožtu LRT TELEVIZIJOS laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjęs Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos instituto (TSPMI) dėstytojas Vytis Jurkonis sako, kad kaimyninė valstybė į premjero pasiūlymą „žiūri nerimtai“.

„Nevertina rimtai. Iš principo, kyla klausimas, iš kur šitas pasiūlymas atsirado, kiek jis buvo derintas su kitomis institucijomis, o akivaizdu, kad to daryta nebuvo, ir tai yra tam tikras iššūkis ir problema Lietuvos užsienio politikai“, – sakė politologas.

V. Jurkonio manymu, tokie pareiškimai siunčia signalą į Minską bei Kremlių, kad kieta pozicija dėl Astravo AE aižėja. Vakarams siunčiama žinia, kad, reikalaudami iš ES vieningos pozicijos šiuo klausimu, patys nelabai esame vieningi.

„Iki šiol atrodė stipri, kieta ir nepalaužiama pozicija, o šią akimirką kyla klausimų, ar šis visas pasiūlymas apskritai buvo tinkamai paruoštas, nesuderintas su kitomis institucijomis ar išsakytos aiškios alternatyvos. To pasiruošimo akivaizdžiai trūko“, – kalbėjo V. Jurkonis, kurio teigimu panašu, kad ir su užsienio partneriais šis klausimas derintas nebuvo.

Politologo manymu, iš premjero retorikos galima spėti, kad S. Skvernelis nėra tikras komandos žaidėjas, nes, sprendžiant tokio svarbumo klausimus, toks bendradarbiavimas yra būtinas, ypač asmeniui, kuris kandidatuoja į prezidento postą.

LRT.lt primena, kad S. Skvernelis Baltarusijos premjerui Sergejui Rumasui pasiūlė Astrave statyti ne atominę, o dujų jėgainę, ir joje naudoti per Klaipėdą tiekiamas dujas.

S. Skvernelio teigimu, iniciatyvos jis ėmėsi, nes per pastarąjį dešimtmetį Lietuvos politikai ir pareigūnai nepadarė nieko realaus, kad sustabdytų elektrinės projektą.

Laba diena, Lietuva
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt