Lietuvoje

2019.03.14 15:25

Šiaurės Makedonija dėkoja Lietuvai: tapus NATO nare Balkanai bus saugesni

BNS 2019.03.14 15:25

Šiaurės Makedonijos parlamento pirmininkas Talatas Xhaferis ketvirtadienį padėkojo protokolą dėl šalies prisijungimo prie NATO ratifikavusiai Lietuvai ir teigė, kad Balkanų regionas prisijungus prie Aljanso taps saugesnis.

„Narystė NATO turi strateginę reikšmę ir reikšmingai prisidės prie regioninio ir tarptautinio stabilumo“, – per spaudos konferenciją su Lietuvos Seimo pirmininku Viktoru Pranckiečiu sakė T. Xhaferis.

„Regionas taps labiau apsaugotas ir saugesnis“, – teigė jis.

Lietuva tapo aštuntaja NATO nare, ratifikavusia Šiaurės Makedonijos stojimo protokolą.

Klausiamas apie šalies galimybes siųsti karius į NATO misijas Lietuvoje, T. Xhaferis pabrėžė, kad net ir nebūdama Aljanso nare Šiaurės Makedonija dalyvavo operacijose Afganistane, Irake ir kitur.

„Mums žinoma apie įsipareigojimus, kurie kyla dėl visateisės narystės. (...) Jeigu iškils būtinybė, būsime greta visų NATO šalių narių“, – kalbėjo Šiaurės Makedonijos Asamblėjos pirmininkas.

Prieš beveik dvejus metus NATO nare tapo Juodkalnija.

NATO plėtra regione suprantama kaip siekis didinti įtaką Vakarų Balkanuose, kur Aljanso plėtrai besipriešinanti Rusija istoriškai turėjo daug įtakos.

Šiaurės Makedonija taip pat tikisi šiemet pradėti derybas dėl narystės Europos Sąjungoje.

T. Xhaferis teigė, kad jo šalis yra „nuoširdžiai pasišventusi“ įvykdyti narystei reikalingas reformas.

Tolesnę paramą Šiaurės Makedonijai pažadėjo ir Lietuvos Seimo pirmininkas.

„Lietuvos ir Šiaurės Makedonijos institucijos sėkmingai bendradarbiauja jau 11-oje ES dvynių projektų. Esame pasirengę ir toliau dalintis savo eurointegracine patirtimi, plėsti mūsų bendradarbiavimą“, – tvirtino V. Pranckietis.

„Tvirtai tikime, kad sėkmingai bendradarbiausime ir ateityje galėsime kartu sėkmingai spręsti saugumo iššūkius“, – pridūrė jis.

Šiaurės Makedonija taps NATO nare, kai tam pritars visų Aljanso šalių parlamentai.