Lietuvoje

2019.03.14 17:50

Telefoniniai sukčiai išviliojo tūkstantines sumas: įžūliai apsimetė net policininkais

papildyta
LRT RADIJAS, LRT.lt 2019.03.14 17:50

Policija aiškinasi tris telefoninio sukčiavimo atvejus, kai pasisavintos tūkstantinės sumos.

Apie tokius atvejus pranešta Alytuje, Kelmėje ir Vilniuje. Kai kurie sukčiai skambino iš į kalinimo įstaigų, kai kurie skambino apsimetę policininkais.

Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis ragina gyventojus nelaikyti didelių sumų grynųjų namuose, neįsileisti nepažįstamųjų, be to, jis pabrėžia, kad nei pareigūnai, nei bankininkai telefonu ar atėję į namus neprašo žmonių asmens duomenų. 

„Iš viso per metus registruoja virš 2000 tokio pobūdžio pranešimų, apie 40 proc. nusikaltimų yra ištiriama ir išaiškinama. Turbūt, nereikėtų namuose turėti tokių didelių sumų grynaisiais, tačiau pastebime, kad asmenys išvilioja pinigus ir iš elektroninės bankininkystės. Kitas dalykas, nereikėtų įsileistų nepažįstamų asmenų į namus, net jei jie prisistatinėja policijos pareigūnais, banko atstovais ar kažkuo kitokiu. Policijos pareigūnai tokių dalykų nevykdo, telefonais asmens duomenų nei policijos pareigūnai, nei banko ar kitų institucijų atstovai tokių duomenų neprašo“, – sakė Policijos departamento atstovas R. Matonis. 

Išvardijo sukčiavimo būdus

Šalčininkų rajono policija ketvirtadienį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė pranešimą, kuriame išvardijo dažniausiai šiuo metu pasitaikančius pasikėsinimus sukčiauti.

Sukčiai užeina į potencialių aukų namus ir prisistato Valstybinės mokesčių inspekcijos, policijos pareigūnais, siūlo patikrinti, ar turimos eurų kupiūros, pavyzdžiui, gaunama pensijos išmoka, nepadirbtos.

Kitas būdas – praneša apie tariamai laimėtą prizą telefonu ar trumpąja žinute.

Sukčiaujama ir  pardavinėjant socialiniuose tinkluose padirbtus bilietus į žinomų Lietuvos atlikėjų koncertus, taip pat automobilių dalis, kitas prekes ar paslaugas. Policija pateikia ir tokio sukčiavimo pavyzdį – „Facebook“ vartotoją ,,Viskas aišku“, prisistatantį A. Jankeliūnu, kuris naudojosi telefonu 8 679 56782. Sukčiui gavus pavedimą, pirkėjai prekių ar paslaugų nesulaukė.

Tinklalapyje autoplius.lt sukčiaujama parduodant automobilius, jų dalis, detales, sumokėjus avansinį mokestį už tariamai parduodamą prekę.

Skambinant telefonu, pavyzdžiui, 8 5 2143218 ar kitokiais numeriais teikiami finansiniai pasiūlymai, siūloma pirkti, investuoti į akcijas, prisistačius tam tikros įmonės vadovu.

Sukčiai prisistato gydytoju ir praneša apie tariamą giminaičio nelaimę, kuris neva sužalojo kitą žmogų, todėl jo gydymui reikalingi pinigai.

Pareigūnai ragina neapsigauti ir nesusigundyti įvairiais pasiūlymais internete įsigyti prekių žemesne nei vidutinė rinkos kaina iš nežinomų pardavėjų.

Norėdami įsigyti prekę ar paslaugą, įsitikinkite pardavėjo patikimumu, patikrinkite informaciją apie įmonę.

Neperveskite avansu pinigų už neįsigytas prekes ar paslaugas į nežinomas sąskaitas, sumokėkite už prekes tik jas gavę.

Neįsileiskite nepažįstamų asmenų į savo būstą, nepasitikėkite vien asmens prisistatymu ar pažymėjimo rodymu.

Visada patikrinkite jums sakomą informaciją paskambinę oficialiais įmonių, įstaigų, organizacijų ar valstybinių institucijų telefono numeriais.

Saugokite savo elektroninės bankininkystės, asmens duomenis, neatskleiskite tretiems asmenims kitos konfidencialios informacijos, kitaip rizikuojate nukentėti ir būti apgauti.