Lietuvoje

2019.03.15 10:26

Didžiausios antrojo turo intrigos: penkios savivaldybės, kur užvirs skambiausi mūšiai dėl mero kėdės

Šarūnas Nekrošius, LRT.lt 2019.03.15 10:26

Praėjus dviem savaitėms po balsavimo savivaldos rinkimuose, sekmadienį Lietuvoje vyks antrasis merų rinkimų turas.

Kovo 3-iąją pergales iškovojo 19 merų, didžioji dalis – senbuvai ir pozicijose esantys jau ne vienerius metus.

Šį sekmadienį paaiškės dar 41-os savivaldybės meras, kuris artimiausius ketverius metus vadovaus miestui ar rajonui.

LRT.lt pristato penkias dvikovas, kuriose galima tikėtis didžiausios intrigos ir įdomiausių akistatų.

Vilnius: atmosfera įkaitusi iki maksimumo

Antrajame ture susikaus du seni varžovai – Visuomeninio komiteto „R. Šimašiaus komanda „Už Vilnių, kuriuo didžiuojamės!“ lyderis Remigijus Šimašius ir Artūras Zuokas, vilniečių koalicijos „Laimingas Vilnius“ lyderis.

Patys konkurentai tiki savo pergalėmis, o dviejų savaičių laikotarpyje tarp pirmojo ir antrojo turo apsikeitė ne viena kandžia replika.

Buvęs sostinės vadovas A. Zuokas antrajame mero rinkimų ture tikisi nežymia persvara laimėti prieš dabartinį miesto vadovą Remigijų Šimašių. 

„Tikiuosi pergalės šiuose rinkimuose. Prognozuoju 48:52 mano naudai“, – žurnalistams balsuodamas antrajame ture kalbėjo kandidatas.

Perrinkimo siekiantis R. Šimašius tikėjosi, kad jį palaikys ir už varžovą pirmajame ture balsavę rinkėjai.

„Aš netgi tikiuosi, kad dalis tų rinkėjų, kurie, galbūt, ir mano konkurentą pirmajame ture palaikė, gali apsigalvoti ir pažiūrėti, kad gal vis dėlto verta mane palaikyti“, – taip pat balsuodamas trečiadienį sakė dabartinis meras.

Kad antrajame ture kova dėl šalies sostinės mero posto bus bekompromisė sako ir politologai. Jų vertinimu, R. Šimašiui tikėtis tokios pat lengvos pergalės, kaip prieš ketverius metus, būtų sunku.

„Akivaizdu, Šimašiui reikėtų sunerimti gerokai labiau nei prieš ketverius metus ir kėdę išlaikyti bus sunku“, – apie antrąjį rinkimų turą LRT.lt samprotavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologas Šarūnas Liekis.

Pirmojo turo skaičiai: R. Šimašius 37,33 proc. – A. Zuokas 22,70 proc.

Pikantiška detalė: tarp balsavimų pirmajame ir antrajame ture abu kandidatai spėjo sudalyvauti keletoje pokalbių laidų, kur apsikeitė griežtomis ir kandžiomis replikomis.

Interneto folkloru jau spėjo tapti R. Šimašių erzinę A. Zuoko prisilietimai, tuo metu R. Šimašius debatuose replikavo, esą A. Zuokas yra paėmęs kyšį. Dėl tokių pasisakymų A. Zuokas likus vos porai dienų iki rinkimų kreipėsi į prokurorus.

Klaipėda: dabartiniam merui antrajame ture teks paprakaituoti

Kova dėl Klaipėdos mero posto antrajame ture užvirs tarp dabartinio miesto vadovo Vytauto Grubliausko ir „valstiečių“ remiamo kandidato, Klaipėdos valstybinio jūrų uosto vadovo Arvydo Vaitkaus.

Visuomeninio rinkimų komiteto „Vytautas Grubliauskas ir komanda“ lyderis siekia užsitikrinti dar vieną mero kadenciją, o šį postą jis užima nuo 2011 metų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) kandidatas A. Vaitkus uostamiesčio mero posto nusprendė tik prieš šiuos rinkimus. Nors prieš pat rinkimus įsivėlė į kelias skandalingas istorijas, tačiau tai nesutrukdė jam prasibrauti į antrąjį turą itin konkurencingoje šiais metais Klaipėdoje.

Dar prieš pirmąjį turą MRU politologė Rima Urbonaitė sakė, kad rinkimus Klaipėdoje itin sunku prognozuoti, nors pažymėjo, kad V. Grubliauskas šiame mieste turi nemažai galimybių. Tiesa, politologė atkreipė dėmesį į tai, jog A. Vaitkus rinkimuose turėjo labai aktyvią rinkiminę kampaniją, o tai gali pridėti papildomų balsų finišo tiesiojoje.

„Klaipėda yra sunkiai nuspėjama. Grubliauskas turi nemažai šansų, nors tas pats Vaitkus vykdė labai aktyvią rinkimų kampaniją“, – dar prieš pirmąjį turą LRT.lt sakė R. Urbonaitė.

Pirmojo turo skaičiai:  V. Grubliauskas 31.15 proc. – A. Vaitkus 22,82 proc.

Pikantiška detalė: abu į antrąjį turą patekę kandidatai diskutavo apie galimybę dirbti bendroje koalicijoje. Čia jų požiūriai ganėtinai išsiskyrė – V. Grubliauskas sakė, jog savo politinėje karjeroje matė ne vieną įdomų politinį bendradarbiavimą, todėl tokios galimybės neatmetė, tuo tarpu A. Vaitkus, kuris gana skambiai kritikavo dabartinio mero darbus, šiuo klausimu buvo nusiteikęs gerokai skeptiškiau.

„Mums tai yra labai didelis klausimas“, – debatuose kalbėjo A. Vaitkus. 

Panevėžys: buvusių bendražygių bekompromisė kova

Panevėžyje antrajame ture susikaus prieš keletą metų buvę bendražygiai ir visuomeninio judėjimo kolegos – dabartinis miesto meras, komiteto „Atsinaujinančiam Panevėžiui“ lyderis, Rytis Mykolas Račkauskas ir Seimo narys, visuomeninio rinkimų komiteto „Kurkime jaukų miestą KARTU“ vadovas Povilas Urbšys.

Intrigos šiai dvikovai Panevėžyje suteikia tai, kad abu konkurentai prieš kurį laiką buvo politiniai bendražygiai, tačiau kelią perbėgus juodai katei, sekmadienį stos į akistatą antrajame ture dėl mero posto. Prieš lemiamą mūšį oponentai negailėjo vienas kitam skambių epitetų, kuomet žarstomasi tokiais priekaištais kaip bandymas „desperatiškai užimti valdžią“ ar „bet kokia kaina išlaikyti mero kėdę“.

Pirmojo turo skaičiai: R. Račkauskas 28,6 proc. – P. Urbšys 18 proc.

Pikantiška detalė: dabartinis Panevėžio meras šiuo metu yra nušalintas nuo pareigų dėl korupcijos tyrimo, todėl iškyla klausimas, kaip spręstųsi situacija, jei R. M. Račkauskas būtų perrinktas dar vienai kadencijai.

Prieš pat antrąjį turą P. Urbšys sulaukė netikėtos paramos iš dažnos kritikės Seime konservatorės Rasos Juknevičienės. Politikai, kurie iki šiol atvirai neslėpė vienas kitam antipatijos, pasirašė susitarimą, kad konservatoriai antrajame ture rems su R. M. Račkausku kovojančio Seimo nario kandidatūrą. 

„Jei jis (R. Račkauskas – LRT.lt) nušalintas ateis į pirmąjį tarybos posėdį, tai jis ir prisiekti negalės. Panevėžiečiai gali išrinkti merą, kuris negalės net būti meru“, – po viešai išreikštos paramos P. Urbšiui sakė R. Juknevičienė.

Lazdijai: A. Margeliui rimtą iššūkį metė S. Skvernelio štabo narė

Lazdijai – miestelis pietų Lietuvoje, kuriame iki šiol vykdavę mero rinkimai buvo labiau nei prognozuojami – dabartinis vadovas Artūras Margelis su pirmą kartą meru tapo dar 1997 metais, vėliau buvo vicemeras, o nuo 2007 metų Lazdijų vadovo pozicijos niekam ir neužleido, o varžovus praėjusios kadencijos mero rinkimuose nušlavė dar pirmajame ture.

Tiesa, šiais metais, panašu, A. Margelio su visuomeniniu komitetu „A. Margelio komanda „Pirmyn!“ kėdė rimtai svyruoja. „Valstiečiams“ metus Ausmos Miškinienės kandidatūrą, dabartinis meras tik kiek daugiau nei 0,5 proc. persvara laimėjo pirmajame ture, o stiprų paties premjero palaikymą jaučianti A. Miškinienė sekmadienį mes rimtą iššūkį ilgamečiam Lazdijų merui.

Pirmojo turo skaičiai: A. Margelis 28,98 proc. – Ausma Miškinienė 28,26 proc.

Pikantiška detalė: kandidatė į Lazdijų meres A. Miškinienė, likus vos kelioms dienoms iki antrojo turo, sulaukė rimto premjero S. Skvernelio dėmesio. Pastarasis dabartinę žemės ūkio viceministrę pakvietė prisijungi prie prezidentinės rinkimų kampanijos komandos.

Penktadienį numatytas ir S. Skvernelio vizitas į Lazdijus, kur, manoma, premjeras bendraudamas su vietos bendruomene užtars ir išreikš stiprų palaikymą „valstiečių“ kandidatei į miestelio merus.

Visaginas: „valstiečiai“ nusitaikė į dar vieną ilgametę merę

Rinkimai antrajame ture taip pat gali atnešti permainų Visagine – nuo 2011 metų savivaldybės mere esančiai Lietuvos laisvės sąjungos (liberalai) nariai Daliai Štraupaitei iššūkį antrajame ture mes „valstiečių“ kandidatas Erlandas Galaguz.

„Valstietis“ pirmajame ture surinko net šiek tiek daugiau balsų nei iki šiol rinkimuose dominavusi D. Štraupaitė.  Nors praėjusiuose rinkimuose dabartinei Visagino vadovei taip pat teko susigrumti antrajame ture, neabejojama, jog 2019-ųjų kovo 17-tą laukia kur kas rimtesnis mūšis.

Pirmojo turo skaičiai: E. Galaguz 27,52 proc. – D. Štraupaitė 26,21 proc.

Pikantiška detalė: dabartinė Visagino merė prieš keletą metų taip pat buvo atsidūrusi teisėsaugos akiratyje, teismas buvo nusprendęs nušalinti D. Štraupaitę nuo pareigų ir įpareigojo ją nebūti savivaldybės pastate. Vienoje televizijos laidoje tuometinė miesto vadovė teigė, jog ketina dirbti iš šalia savivaldybės pastato pastatytos palapinės.