Lietuvoje

2019.03.14 14:29

Seimas pritarė, kad Šiaurės Makedonija jungtųsi prie NATO

BNS 2019.03.14 14:29

Seimas ketvirtadienį pritarė, kad Šiaurės Makedonija jungtųsi prie NATO.

Sprendimas priimtas Vilniuje viešint Šiaurės Makedonijos parlamento vadovui Talatui Xhaferiui (Talatui Džaferiui).

Ketvirtadienį jis asmeniškai dėkojo Lietuvai už ilgametę paramą ir garantavo, kad jo šalis daro viską įgyvendindama reformas.

„Šis procesas nėra lengvas, tačiau prieš save matome labai aiškų tikslą ir žinome, ką norime pasiekti – mes norime įgyvendinti jau patvirtintą strateginį tikslą tapti pilnateisės NATO ir Europos Sąjungos nariais. Tai reiškia, kad siekiame sukurti tikrą demokratinę valstybę su teisės viršenybe, kur institucijos veikia tarnaudamos piliečiams“, – sakė T. Xhaferis.

Jis vylėsi, kad iki šių metų pabaigos visos NATO narės ratifikuos protokolą dėl Šiaurės Makedonijos tapimo aljanse nare.

„Protokolas, kurį pirmoji ratifikavo Graikija, nutiesė kelią visiems kitiems parlamentams“, – teigė T. Xhaferis.

Šiaurės Atlanto sutarties protokolas dėl Šiaurės Makedonijos prisijungimo pasirašytas Briuselyje vasario 6 dieną. Aljanso šalys dar turi jį ratifikuoti, taip sudarydamos teisines prielaidas Šiaurės Makedonijos narystei NATO.

Prisijungimo protokolas įsigalios, kai jam pagal savo nacionalines procedūras pritars visos dabartinės Sutarties šalys. Lietuvos parlamente dokumentui pritarus po pateikimo, dar liko du balsavimai jam galutinai priimti.

Užsienio reikalų ministerija projekto aiškinamajame rašte pažymi, kad Makedonija iki šiol aktyviai prisidėjo prie NATO vykdytų operacijų ir misijų, pavyzdžiui, Afganistane ir Kosove, įgyvendino svarbias reformas gynybos ir saugumo sektoriuje.

Anot ministerijos, tikimasi, kad, tapusi 30-ąja NATO nare, Makedonija prisidės prie stabilumo ir saugumo Balkanų regione užtikrinimo.

Nuo 1995 metų Makedonija buvo NATO valstybė partnerė, dalyvaujanti „Partnerystės taikos labui“ programoje; nuo 1999 metų dalyvavo narystės veiksmų plane. 2018 metų liepą Briuselyje vykusiame NATO susitikime Makedonija buvo pakviesta pradėti derybas dėl prisijungimo prie Šiaurės Atlantos sutarties.