Lietuvoje

2019.03.14 13:43

Siūloma leisti vaiką iki 6 metų palikti iki 15 minučių su vyresniais vaikais

ELTA 2019.03.14 13:43

Palikimu be priežiūros siūloma nelaikyti trumpalaikį (iki 15 min. trukmės) vaiko iki 6 metų palikimą saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.

Taip papildyti Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymo pakeitimo projektą siūlo Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos- Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė bei Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė, Socialdemokratų darbo frakcijos narė Rimantė Šalaševičiūtė. 

„Dabartinis ir siūlomas teisinis reguliavimas sunkina daugybės itin rūpestingų ir pareigingų šeimų (ypač daugiavaikių) gyvenimą, nes trukdo paprastai spręsti kasdienes situacijas, kai jokio pavojaus vaikams nekyla. Pavyzdžiui, esant aktualiam reguliavimui, abejonių kelia tai, ar tėvai gali saugiai palikti penkiametį su trylikamečiu, kol išneš šiukšles, nueis į parduotuvę ar sutvarkys kitą buitinį reikalą, nors tokio amžiaus vaikai gali telefonu paskambinti tėvams ar prisišaukti kitą pagalbą, jei reikėtų. Siūlytina įstatyme numatyti laiko tarpą, per kurį tėvai galėtų be papildomų sąnaudų (auklės samdymo ar pan.) spręsti kasdienes situacijas, kartu vaiką palikdami saugioje aplinkoje su asmenimis, kurie trumpą laiką gali juo pasirūpinti“, – savo pasiūlymą argumentuoja parlamentarai. 

Todėl, atsižvelgus į Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pastabas, būtų tikslinama sąvoka „trumpalaikis“, nurodant, kad šis periodas apima ne daugiau nei 15 min. Įstatymo pataisų iniciatoriai taip pat siūlo patikslinti asmens, su kuriuo paliekamas vaikas, amžių, trumpalaikį vaiko iki 6 metų palikimą leidžiant, kai vaikas saugioje aplinkoje paliekamas su vyresniu 7–13 metų vaiku, kuris pagal savo brandą yra pajėgus esamoje situacijoje juo pasirūpinti. 

„O tuo tarpu palikimas, neribotas 15 min. terminu, būtų galimas, kaip ir šiuo metu yra, tik su asmeniu, vyresniu kaip 14 metų“, – sako pasiūlymą įstatymo pataisoms įregistravę Seimo nariai R. Karbauskis, R. Tamašunienė ir R. Šalaševičiūtė. 

Jie siūlo įstatyme palikti nuostatą, kad „vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas su negalia, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros.“