Lietuvoje

2019.03.14 12:15

Parlamentarai ėmėsi įteisinti pluoštinių kanapių produktus

BNS 2019.03.14 12:15

Seime ketvirtadienį žengtas pirmas žingsnis įteisinant gaminius ir produktus iš pluoštinių kanapių.

Parlamentarai po pateikimo pritarė tai numatančioms įstatymų pataisoms, už jas 62 balsavo, prieš buvo keturi, 33 susilaikė.

Toliau projektą svarstys Seimo komitetai.

„Siūlau atverti akis, pamatyti, kokia yra situacija, ir teisiškai sureguliuoti šį procesą“, – pristatydamas projektą sakė konservatorius Kazimieras Starkevičius.

Anot jo, dabar Lietuvoje galima auginti pluoštines kanapes ir perdirbti jų pluoštą, bet draudžiama beveik visa iš jų pagaminta produkcija, todėl didžioji dalis žaliavos išvežama į užsienį.

Politiko duomenimis, Lietuvoje auginama per 3 tūkst. hektarų pluoštinių kanapių.

„Nors turime savas gamyklas, ta žaliava vežama į užsienio kaimynines šalis, į Lenkiją, į kitas šalis. Ten sukuriamas galutinis produktas. Nereikia aiškinti, kur didžiausia pridėtinė vertė sukuriama? Būtent sukuriama, kur pagaminamas galutinis produktas“, – kalbėjo K. Starkevičius.

Pagal projektą, į įstatymą būtų įrašyti pluoštinių kanapių gaminių ir produktų apibrėžimai. Tuo pačiu siūloma nustatyti reikalavimą, kad rinkai teikiami pluoštinių kanapių gaminiai privalėtų turėti atsakingos institucijos pažymą, patvirtinančią, kad juose psichoaktyvios medžiagos (THC) kiekis  neviršija 0,2 procento.

Projekto autoriai pabrėžė, kad pluoštinių kanapių produktai padeda onkoliginėmis ligomis sergantiems žmonėms.

„Labai svarbu, kad onkologiniai pacientai galės nesislėpdami įsigyti kokybiškų produktų ir gauti medikų konsultaciją, tuo metu teisėsaugos pareigūnai galės koncentruotis ties organizuotų nusikaltėlių gaudymu ir nesodinti onkologinių pacientų už atsisiunčiamą aliejų gydymosi tikslais“, – tvirtino vienas iš projekto autorių konservatorius Mykolas Majauskas.

Prieš pataisas balsavusi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovė „valstietė“ Agnė Širinskienė pareiškė įžvelgianti siekį dekriminalizuoti kanapių vartojimą.

„Ką matau pastaruoju metu, kad manipuliuodami ligoniais, kai kurie asmenys vienokiu ar kitokiu būdu viena ar kita apimtimi bando dekriminalizuoti kanapių vartojimą“, – sakė ji.

„Mano tuos negerus įtarimus sustiprina Teisės departamento pastabos, nes jis atkreipia dėmesį, kad projekto autoriai nepasirūpino jokia apsaugos, kontrolės, užkardymo mechanizmo sukūrimu. Visiškai neaišku, kas tokius produktus, kurie turi savyje kanapių veikliųjų medžiagų, pateikus į rinką, kontroliuos, kas įsitikins, kad ten yra ne 0,2, o 0,3 ar 0,4 procento“, – tvirtino A. Širinskienė.

Anot jos, vaistiniai preparatai, turintys kanapių ar kitų veikliųjų medžiagų, Lietuvoje įteisinti, onkologiniams ligoniams jie prieinami.

„Mes čia kalbame apie maisto produktus ir papildus, kurie savyje, pagal Europos Sąjungos teisę, negali turėti jokių veikliųjų medžiagų, kurios turi farmakologinį poveikį, kurios skausmą malšina, ligas gydo ir taip toliau“, – teigė parlamentarė.