Naujienų srautas

Lietuvoje2012.12.05 23:18

Liudydamas V. Uspaskichas citavo V. Adamkaus memuarus

Liepa Želnienė, 15min.lt 2012.12.05 23:18

Seimo laikinoji tyrimo komisija, spręsianti, ar siūlyti Seimui leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris Darbo partijos atstovus Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę trečiadienį apklausia pačius parlamentarus.  

Seimo laikinoji tyrimo komisija, spręsianti, ar siūlyti Seimui leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn tris Darbo partijos atstovus Viktorą Uspaskichą, Vytautą Gapšį ir Vitaliją Vonžutaitę trečiadienį apklausia pačius parlamentarus. Liudijimą dėl neliečiamybės V. Uspaskichas pradėjo cituodamas kadenciją baigusio prezidento Valdo Adamkaus memuarų knygą bei jo pasisakymus televizijos laidoje.

Posėdį komisija pradėjo išklausydama V. Uspaskichą. Prieš posėdį jis sakė pasisakymui rengęsis visą dieną.

„Ši byla yra neabejotinai politinė, nes pats prezidentas nurodė ją pradėti“, – pareiškė V. Uspakichas remdamasis prezidento Valdo Adamkaus citatomis iš jo prisiminimų knygos „Paskutinė kadencija“ ir interviu televizijai, kur jis kalba apie savo pokalbius su patarėju Albinu Januška ir Dainiumi Dabašinsku.

Į posėdį atvyko ir valstybės kaltintojas byloje, Generalinės prokuratūros prokuroras Saulius Verseckas.

Jam pasirodžius, V. Uspaskichas iškart pateikė klausimą prokurorui.

Opozicija savo ruožtu piktinosi, kad V.Uspaskicho klausimai prokurorui neatitinka komisijos darbo reglamento.

„Kur numatyta, kad V.Uspaskichas bus pagrindiniu klausinėtoju?“ – teiravosi konservatorius Kęstutis Masiulis. Jis ir liberalas Remigijus Šimašius piktinosi ir tuo, kad V.Uspaskichui leidžiama kalbėti ne apie bylą, o apie Darbo partiją apskritai.

S.Verseckas pareiškė, kad atsakinės tik į komisijos narių, o ne į kaltinamojo klausimus.

V.Uspaskichas aiškino visoje byloje neradęs jokių įrodymų, kad jis organizavo apgaulingą buhalteriją, nurodinėjo ją vesti ir kontroliavo.

„Laikas gal sužinoti, kaip dirba teisėsauga mūsų. Jūs ją kūrėte tokią, o mes ateiname jos pataisyti“, – svaidėsi replikomis konservatoriui K.Masiuliui ir liberalui R.Šimašiui „darbietis“.

Rėmėsi V. Adamkaus interviu ir knyga

V. Uspaskichas komisijai atnešė iš V.Adamkaus interviu televizijai įrašą, kur prezidentas esą prisipažįsta raginęs prokurorus kuo greičiau perduoti bylą teismui, ir teismo posėdžių garso įrašus, kur teisėjai atmeta kaltinamųjų gynėjų prašymą tiksliai nurodyti, kaip rasti jiems reikiamą informaciją byloje.

„30 tūkst. lapų byla. Kaip surasti tuos priedus su FNTT specialistų išvada?“, – klausė V.Uspaskichas pridurdamas, kad prokurorams FNTT šiuos priedus persiuntė vos paprašyta.

S.Verseckas garso įrašo ir V.Uspaskicho teiginių klausėsi šypsodamasis. Pasak jo, Darbo partijos pirmininkas turėjo visus prašomus dokumentus – jie yra kaltinamiesiems įteiktoje byloje ir sudaro didžiąją jos dalį.

V.Uspaskichas piktinosi, kad byloje nurodomos neteisingos galimai jo vykdytos neteisėtos veiklos datos. Jis teigė, kad nusikalstamos veiklos pradžia prokurorų laikoma 2004 m. liepos 14 d. negali būti tikra, nes „tuo metu jis visada būna ne Lietuvoje“.

Be to, jis teigė negalėjęs vadovauti partijos apgaulingai buhalterijai, net jei tokia ir buvo, tuo metu, kai nevadovavo pačiai partijai – 2006 m. ir, pasak jo, pusantrų metų negyveno Lietuvoje.

S. Verseckas vėliau paaiškino, kad datos nereiškia, kad tuo metu V.Uspaskichas turėjo fiziškai būti Lietuvoje. Pasak jo laikotarpiai įtraukiami, nes už juos yra pateiktos klaidingos, V.Uspaskicho pasirašytos arba organizuotos deklaracijos.

Į posėdį V.Uspaskichas atsinešė esą tai įrodančius savo pasus.

R.Šimašius pareikalavo, kad komisija liautųsi klausiusi apie įrodymus ir vertinti jų patikimumą.

„Neprašau, kad jūs vertintumėte, prašau, kad jūs išgirstumėte, kas vyksta. Aš kalbu apie faktus. Manęs nepasodino į teisiamųjų suolą šiaip sau. V.Adamkus tai liepė. Norite ar nenorite toliau pasakoju apie šitą Lietuvos gėdą“, – jam atsakė V.Uspaskichas.

N. Steponavičiūtė – užverbuota VSD

Jis pareikalavo iškviesti į posėdį ir VMI vadovus, kurie, pasak jo, priėmė esą suklastotais parašais pasirašytas Darbo partijos deklaracijas. „Kas gali priimti nepasirašytas arba suklastotais parašais pasirašytas deklaracijas?“ – retoriškai klausė kaltinamasis.

V.Uspaskichas teigė, kad liudytojai Darbo patijos teisme yra žeminami, klausimai jiems esą užduodami po aštuonis kartus ir taip neva spaudžiama pasakyti tai, ką nori girdėti teismas.

„Tokiam teisme su tokiais dokumentais nėra didelio noro būti“, – rėžė V.Uspaskichas.

Jis teigė, kad vienu metu Darbo partijos vyriausiaja buhaltere dirbusi ir prieš partiją teisme liudijusi Nijolė Steponavičiūtė į partiją papuolė neatsitiktinai.

„Ją, pasirodo pasiūlė, R. Ruškulis „Dujotekanos“ akcininkas. Priėmė ją ne Vonžutaitė, o Makselis, kurį atvedė V.Muntianas. Taip pat dirba būstinėje Baranauskas, kaip žinote, O N.Steponavičiūtė buvo su jais kartu. Baranausko ir Makselio prokurorai neapklausė, nors jų parašų yra“, – dėstė, kaip į partiją papuolė „provokatorė“ V. Uspaskichas.

Jis teigė teisme klausęs kiekvieno liudytojo, ar jie supratę, kad iš N.Steponavičiūtės gaudavo nelegalius pinigus. Pasak jo, niekas to nesuprato.

Paskui V.Uspaskichas citavo laikraščiui „L.T.“ Algirdo Brazausko išsakytas mintis apie Viktorą Uspaskichą. „Buvo duotas nurodymas jį iš Lietuvos išginti. Tai darė įtakingi žmonės iš prokuratūros ir mokesčų inspekcijos“, – skaitė Darbo partijos pirmininkas.

Jis teigė, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas, vykdydamas VSD veiklos tyrimą, išgirdo informaciją esą Viktorui Uspaskichui norima „suvaryti kulką“, bet nieko nedarė. taip pat jis citavo komiteto tyrimo apklausų protokolus, kur nurodoma, kad VSD turėjo infomacijos apie Darbo partijos veiklą anksčiau, tačiau 2006 m. tuometinis vadovas esą dar pasiūlė bandyti užverbuoti kokią nors „darbiečių“ buhalterę.

„Štai iš kur atsirado Steponavičiūtė ir Jagminaitė. Jos buvo užverbuotos“, – pareiškė V.Uspaskichas.

S.Verseckas teigė tokių duomenų neturintis. "Man nėra pagrindo tuo domėtis. N.Steponavičiūtė iki ikiteisiminio tyrimo pradžios ir bylos metu buvo operatyviniu būdu kontroliuojama. Manau, kad agentai nebūtų kontroliuojami", - sakė prokuroras.

V.Uspaskichas teigė, kad vienu metu N.Steponavičiūtė dirbo keliose įmonėse, todėl niekas neįrodo, kad kratų metu paimti dokumentai yra susiję su Darbo partija.

„Taip, yra tokių įrodymų, bet tai vėl yra faktinių duomenų analizė, kurią atlieka teismas", - sakė jis.

Prisiminė ir A.Ūsą

Be to, pasak Darbo partijos pirmininko, užverbuotas VSD galėjo būti ir Seimo pirmininko, Darbo partijos vicepirmininko V.Muntiano padėjėjas, buvęs pedofilijos bylos kaltinamasis, dabar išteisintas velionis Andrius Ūsas.

Jis teigė, kad Darbo partija padarė labai daug politinių klaidų remdama V. Adamkaus kandidatūrą į prezidentus, prisidėdama prie A.Paulausko nuvertimo iš Seimo pirmininko posto ir į šį postą skirdamas V. Muntianą.

„Tai buvo didžiulė klaida mūsų koalicijoje padaryta, bet paskui pasakiau, kad apiat (vėl – rusų k.) jis bus Seime. Šiandien esu patenkintas, kad tai įvyko“, – apie A.Paulausko atstatydinimą kalbėjo Darbo partijos pirmininkas.

V. Uspaskichas teigė, kad krata partijos būstinėje specialiai įvykdyta tada, kai jis esą išvyko į Rusiją laidoti sudegusio brolio.

Anot jo, septynių žmonių atliekamą kratą stebėjo tik trys liudininkai.

„Jei kas nors ir buvo paimta iš tos būstinės, tai neturi jokios teisinės galios“, – sakė jis.

V.Uspaskichas kalbėjo beveik dvi valandas, nors kiekvienam parlamentarui buvo numatyta kalbėti po valandą. Tačiau ir dviejų valandų pasisakymui jam pasirodė per maža, nes dar nepapasakojo apie „Wikileaks“ informaciją apie bylą. V.Uspaskichas prašė leisti jam pratęsti liudijimą.

Komisija nusprendė trečiadienį pabaigti klausytis jo liudijimo ir apklausti V. Vonžutaitę.

Per posėdžio pertrauką S.Verseckas pareiškė, kad komisijai V.Uspaskichas dėstė tai, ką vertinti gali tik teismas. „Įrodymų patikimumo vertina tik teismas, o ne Seimo komisija“, – sakė jis.

V. Uspaskichas: bylą kūrė dabartiniai koalicijos partneriai

Po pertraukos V.Uspaskichas tęsė pasisakymą. Jis tikino, kad susidorojimą su juo organizavo pati aukščiausia Lietuvos valdžia, pasinaudodama VSD.

Pasak jo, V. Adamkus susitikinėjo su Rusijos spcetarnybomis, tuometinis VSD vadovas Arvydas Pocius – buvęs KGB atsargos karininkas, o premjeras Algirdas Brazauskas – buvęs komunistas, „NKVD sūnus“, gynybos ministras Gediminas Kirkilas – buvęs komunistas, – visi jie esą buvo suinteresuoti jo nuvertimu ir Darbo partijos suskaldymu.

V. Uspaskichas rėmėsi „Wikileaks“ dokumentuose esą fiksuotu socialdemokrato Gedimino Kirkilo pasisakymu, kad socialdemokratai siekia suskaldyti Darbo partiją ir ją sužlugdyti.

„Vyriausybės nariai manipuliavo spectarnybomis, kad nuverstų mane nuo partijos vadovo pareigų. Tam tikslui buvo sukurta lygtai mokesčių nemokėjimo byla. tai buvo daroma itin skubiai, pasiekiant visišką absurdą, įtraukiant ir tą laikotarpį, kai nebuvau pirmininku“, – dėstė Darbo partijos pirmininkas.

„Nepaisant to, kad dabar su G.Kirkilu lygtai esame koalicijoje ir taip toliau, bet aš cituoju JAV dipomatus“, – pridūrė V.Uspaskichas.

Žadėjo, kad bylą pabaigs

Atėjus klausimų laikui, komisijos pirmininkas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis teiravosi Darbo partijos pirmininko, ar jam kas nors yra žadėjęs, kad jam pasitraukus iš Darbo partijos pirmininko posto, byla bus nutraukta.

„Ne kartą taip buvo, kad sakė: „pasitrauk ir viskas pasibaigs“. Kai išvažiavau laidoti brolio, tai pasakė ir Algirdas Brazauskas. Viktoras pasitraukė, o byla dar toliau nuvažiavo. Kai tik komanda sutiko man pasiūlyti pasitraukti, iškart man buvo išrašytas arešto orderis. Tai buvo didžiausia klaida. Niekada nereikia klausyti“, – dėstė V. Uspaskichas.

Prokuroro S. Versecko „tvarkietis“ teiravosi, ar byloje yra dokumentų, kurie pasirašyti paties V. Uspaskicho. Prokuroras sakė, kad V.Uspaskichas pasirašė bent dvi klaidingas Darbo partijos metinės finansinės veiklos deklaracijas.

„Tiesa, jis yra kaltinamas ne tik dėl tų deklaracijų, kurios jo tiesiogiai pasirašytos, bet ir tų, kurias pasirašė ne jis, bet kurių klaidingą surašymą jis organizavo“, – pridūrė S.Verseckas.

Jis teigė, kad 2006 m. liepos mėnesį V.Uspaskicho žmonai buvo įteiktas šaukimas V.Uspaskichui rugpjūčio gale atvykti į apklausą prokuratūroje. Buvo išaiškinta, kad neatvykus, bus paskelbta jo paieška.

„Davėme laiko bendrauti su teisėsauga, grįžti ir ginti savo teises. Deja, to nebuvo“, – sakė S. Verseckas.

Pateikė schemą

Primename, kad S.Verseckas parlamentarams pirmadienio komisijos posėdyje pareiškė, kad Darbo partijos byla jokiu būdu nėra politinė ir pateikė Darbo partijos juodosios buhalterijos vykdymo schemą, kurioje pademonstruota, kaip judėjo Darbo partijos finansai.

Komisija, išklausiusi prokurorus, parlamentarus, kurių neliečiamybę prašoma naikinti, turi pateikti Seimui rezoliucijos projektą, ar tenkinti tokį generalinio prokuroro prašymą.

Tyrimą atlikti ji įpareigota iki gruodžio 21 dienos. Komisijos pirmininkas „tvarkietis“ Andrius Mazuronis anksčiau yra teigęs, kad komisija darbą baigs greičiau nei numatyta.

Primename, kad Generalinė prokuratūra prašo Seimo panaikinti trijų Darbo partijos parlamentarų teisinę neliečiamybę, nes jie yra kaltinamieji vadinamoje juodosios buhalterijos byloje.

Prokuratūros duomenimis, V.Uspaskichas, V.Gapšys ir V.Vonžutaitė eidami vadovaujamas pareigas Darbo partijoje nuo 2004 iki 2006 metų Vilniuje organizavo apgaulingą Darbo partijos buhalterinės apskaitos tvarkymą. Dėl to valstybei, prokurorų skaičiavimu, buvo padaryta daugiau nei 6 mln. litų žala.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi