Lietuvoje

2014.12.23 10:42

Prieš pat šventes Seimas ruošia tikrą dovaną „tvarkiečiams“

Šarūnas Černiauskas, DELFI.lt2014.12.23 10:42

Korupcijos skandalo krečiamai partijai „Tvarka ir teisingumas“ ruošiama neeilinė kalėdinė dovana.

Korupcijos skandalo krečiamai partijai „Tvarka ir teisingumas“ ruošiama neeilinė kalėdinė dovana.

Lyg tyčia, prieš pat šventes Seimas imasi pataisų, kurios gali palengvinti „tvarkiečių“ vargus su Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Mat siūloma gerokai perrašyti Baudžiamojo kodekso (BK) punktus, kurie atsispindi „tvarkiečių“ atžvilgiu atliekamame ikiteisminiame tyrime.

Nepagautas – ne kyšininkas

Tokius pasiūlymus Seime registravo Valdas Vasiliauskas, prie „tvarkiečių“ prisijungęs po „Drąsos kelio“ frakcijos subyrėjimo.

Visų pirma, V. Vasiliauskas siūlo atsisakyti paties termino „prekyba poveikiu“ ir perrašyti atsakomybę už tai numatantį BK straipsnį. „Tvarkiečio“ nuomone, kur kas geresnė sąvoka – „tarpininko kyšininkavimas“. Bet tai tėra mažiausia iš jo siūlomų permainų.

Toliau – parlamentaras siekia, kad iš BK dingtų atsakomybė už kyšio siūlymą ar susitarimą priimti „pakišą“. Seimo nario siūlyme nustatyta, kad bausti būtų galima tik tokį asmenį, kuris pričiuptas „davęs didesnės negu 250 MGL (32,5 tūkst. Lt – DELFI) vertės kyšį“, siekdamas paveikti valstybės tarnautoją.

Pažadą ar susitarimą kyšininkauti V. Vasiliauskas norėtų palikti tik patiems kyšininkams, ne kyšių siūlytojams. Be to, parlamentaras siekia švelnesnės atsakomybės už visas šiame BK straipsnyje numatytas nusikalstamas veikas – prie dabar numatomų arešto ar laisvės atėmimo bausmių politikas siekia prirašyti kur kas švelnesnes nuobaudas: piniginę baudą ar laisvės apribojimą.

V. Vasiliauskas siūlo braukti iš BK sakinį, jog už minėtas nusikalstamas veikas gali atsakyti ir juridinis asmuo. Pavyzdžiui, įmonė ar partija.

Partija rašo įstatymą sau

Būtent dėl prekybos poveikiu stambiu masto STT krėtė „tvarkiečių“ patalpas ir įtarimus pateikė būriui su partija susijusių asmenų.

„Šiandien sunku racionaliai atskleisti pastarųjų įvykių kontekstą, tačiau būtina pabrėžti, kad pareikštuose kaltinimuose minimo Baudžiamojo kodekso 226 straipsnio „Prekyba poveikiu“ nepagrįstas taikymas diskredituoja pačią teisinę sistemą ir iškraipo kovos su korupcija esmę, paverčiant ją absurdiška ir niekine“, – po kratų partijos patalpose išplatintame pareiškime teigė „tvarkiečių“ lyderis Rolandas Paksas.

Nuo kalbų – prie darbų. Dabar „tvarkiečiai“ siekia perrašyti tą patį BK straipsnį, už kurio pažeidimą gali tekti atsakyti.

P. Gražulis: gal tai su partija ir susiję

„Tvarkiečių“ frakcijos Seime seniūnas Petras Gražulis DELFI teigė dar nežinantis, kokia skuba partija sieks priimti BK pakeitimus. Esą tai priklauso nuo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK), kuris antradienį ryte susirinko svarstyti V. Vasiliausko siūlymų.

„Šiandien klausimas svarstomas TTK. Jeigu jie priims neigiamas išvadas, klausimas nebus įtrauktas į darbotvarkę“, – sakė P. Gražulis.

Paklaustas, ar teigiamo TTK įvertinimo atveju bus siekiama BK perrašymo imtis jau antradienį, jis tokios galimybės neatmetė.

Pasiteiravus, ar partija sąmoningai perrašinėja BK straipsnį, pagal kurį STT jos narių atžvilgiu vykdo ikiteisminį tyrimą, tiesaus atsakymo „tvarkiečių“ seniūnas nepateikė.

„Gal šiuo atveju ir liečia („tvarkiečių“ bylą – DELFI), bet tai yra bendresnio pobūdžio“, – patikino P. Gražulis.