Lietuvoje

2019.03.14 16:34

Sinoptikė apie nedrąsiai atslenkantį pavasarį: antroji kovo pusė bus šiltesnė

Giedrė Čiužaitė, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.03.14 16:34

Antroji kovo mėnesio pusė bus šiltesnė, bet iškris daugiau kritulių, LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Jos teigimu, kovui būdingi dideli temperatūrų svyravimai, dėl ko orą paįvairina tiek šaltesnis, tiek šiltesnis oras.

– Jau beveik kovo vidurys. Koks, jūsų akimis, šis mėnuo?

– Šiemet kovas gana drungnas, nes yra nei labai šilta, nei labai šalta, tačiau, lyginant su vidutiniais daugiamečiais duomenimis, šis mėnuo kol kas yra šiltesnis, nei įprasta. Prognozuojama, kad antroji kovo pusė taip pat bus šiltesnė, tik iškris daugiau kritulių. Likęs kovo mėnuo turėtų būti nešaltas ir drėgnas.

Kol kas kovo mėnesį pati žemiausia oro temperatūra buvo apie 13 laipsnių šalčio šiaurės rytiniuose rajonuose, o pati aukščiausia – apie 13 laipsnių šilumos pietrytiniuose rajonuose. Kovui būdingi dideli temperatūrų svyravimai, dėl ko skirtumas tarp aukščiausios ir žemiausios išmatuotos temperatūros yra apie 26 laipsniai. Prieš porą metų šis skirtumas buvo vos 10 laipsnių, tai kovas buvo nuobodus. Šiemet orą paįvairina vėjai, atšalimas ir atšilimas.

– Kokios prognozės šiai ir artimiausioms dienoms?

– Šiandien reikėtų nusiteikti, kad atplaukia debesys ir lietus, tad praverstų su savimi turėti skėtį. Oro temperatūra sieks 3–8 laipsnius šilumos. Žemaitijoje tarp lietaus lašų gali įsimaišyti ir šlapių snaigių. Nebus labai šilta, bet ir nešalta. Šiek tiek žvarbumo suteiks stiprokas pietvakarių vėjas, kurio greitis pajūryje gali siekti 15 m/s.

Artimiausiomis dienomis tiek penktadienį, tiek šeštadienį kritulių taip pat bus. Ypač daug jų gali išskristi šeštadienio naktį. Vyraus lietus, bet tarpais aukštumose gali pasirodyti ir šlapias sniegas. Naktį oro temperatūra bus nuo vieno laipsnio šalčio iki trijų šilumos, dienomis tie patys 3–8 laipsniai šilumos.

Sekmadienį bus šiek tiek šilčiau. Naktį neigiamos temperatūros neturėtų būti, o dieną oras šils nuo penkių iki dešimties laipsnių šilumos.

Panaši temperatūra bus ir pirmadienį, tačiau ir sekmadienį, ir pirmadienį šiek tiek palynos. Visai sausų dienų nesimato.

Antradienį ir trečiadienį mūsų šalyje tikėtinas kiek vėsesnio oro gūsis. Naktimis bus vėl keli laipsniai šalčio, o dienos taip pat išliks kiek vėsesnės – 3–5 laipsniai šilumos. Jau norisi, kad būtų šilčiau, tačiau antra savaitės pusė vėl turėtų būti šiltesnė.

– Vis labiau įsimename tam tikrų švenčių orus, pavyzdžiui, Kovo 11-ąją, ir puolame lyginti, kokia ji buvo ankstesniais metais. Ką jūs pastebite?

– Šiemet Kovo 11-oji buvo išties žiemiškesnė, nei Vasario 16-oji. Kovo 11-ąją aukščiausia temperatūra didžiojoje šalies dalyje buvo 2–3 laipsniai šilumos, o Žemaitijoje laikėsi apie 0, pūtė stiprus vėjas ir iškrito nemažai kritulių. Šiemet Vasario 16-ąją džiugino 6–10 laipsnių šiluma, tai Kovo 11-oji buvo 3–5 kartais šiltesnė už Vasario 16-ąją. Tokie skaičiai išties įspūdingi.

– Stebint gamtą, panašu, kad sąlygos pabudimui yra?

– Taip. Gamta atsižvelgia ne tik į oro temperatūrą, bet ir į dienos ilgumą, o saulė vis aukštyn, dienos vis ilgyn ir pavasaris artėja.

Pagal daugiamečius duomenis, meteorologinis pavasaris ateina tada, kai vidutinė paros oro temperatūra išlieka aukštesnė už nulį. Paprastai didžiojoje šalies dalyje tai įvyksta apie kovo vidurį, o Aukštaitijoje – kovo pabaigoje, po lygiadienio. Šiemet pavasaris skuba ateiti, bet, kadangi jis nėra toks šiltas, tai mums norisi, kad greičiau ateitų.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt