Lietuvoje

2014.12.22 11:15

Galimas rekordas: šilčiausi per 135 metus

Milda Kniežaitė, lzinios.lt2014.12.22 11:15

JAV Nacionalinė okeanų ir atmosferos administracija (NOAA), apibendrinusi šių metų praėjusių 11 mėnesių temperatūros duomenis, paskelbė, kad vidutinė globali jų temperatūra yra pati aukščiausia, kokia buvo užfiksuota per visą matavimo laikotarpį nuo 1880 metų. Pasak klimatologo prof. Arūno Bukančio, jei gruodis bus taip pat nešaltas, manoma, kad bus pasiektas globalus šilumos rekordas per pastaruosius 135 metus, rašo lzinios.lt.

JAV Nacionalinė okeanų ir atmosferos administracija (NOAA), apibendrinusi šių metų praėjusių 11 mėnesių temperatūros duomenis, paskelbė, kad vidutinė globali jų temperatūra yra pati aukščiausia, kokia buvo užfiksuota per visą matavimo laikotarpį nuo 1880 metų. Pasak klimatologo prof. Arūno Bukančio, jei gruodis bus taip pat nešaltas, manoma, kad bus pasiektas globalus šilumos rekordas per pastaruosius 135 metus, rašo lzinios.lt.

Žiema dar neprasidėjo

„Lietuvoje šiuo metu oro temperatūra yra tikrai aukštesnė už vidutinę daugiametę, – sakė Vilniaus universiteto (VU) Hidrologijos ir klimatologijos katedros vedėjas prof. A. Bukantis. – Gruodžio mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė daugiametė temperatūra visoje šalyje yra neigiama, tačiau šiemet tuo laikotarpiu laikėsi apie 2–3 laipsnius šilumos. Tai reiškia, kad viršyta daugiametė norma maždaug keturiais–šešiais laipsniais.“

Tikrai didelė šilumos anomalija, kaip aiškino klimatologas, susijusi su šiltų oro masių prietaka į Baltijos regioną iš Atlanto, iš pietvakarių, Pietų Europos. Šiuo metu Šiaurės Atlante vyksta labai aktyvi ciklonų veikla. Ciklonai susidaro maždaug ties Islandija, Pietų Grenlandija ir tada slenka į Baltijos regioną. Dabar jų trajektorijos eina truputį šiauriau Lietuvos, maždaug per šiaurinę Baltijos dalį Estijos ir Peterburgo (Rusija) link. Į Lietuvą plūsta šiltos oro masės, nes Pietų Europoje dabar vyrauja aukšto slėgio sritis. Iš jos kaip tik ir skverbiasi šiltos oro masės į mūsų teritoriją. Taip susidarė tokia didelė šilumos anomalija.

Lietuvoje pastarosiomis dienomis oro temperatūrai net viršijus nulį laipsnių, pašalas baigia išeiti. Daugelyje rajonų jo beveik nebeliko. Nutirpo sniego danga. Pasak prof. A. Bukančio, sniego beveik nėra ir Lietuvoje, ir aplinkinėse šalyse. Jau baigia nutirpti ir ledo danga ežeruose.

„Galima sakyti, žiema dar neprasidėjo, – orų sąlygas Lietuvoje apibendrino klimatologas. – Trumpalaikis atšalimas buvo lapkričio pabaigoje. Tada temperatūra nukrito jau žemiau daugiametės net kokius 5 laipsnius. Deja, šis šalčio įsiveržimas, susijęs su oro masių prietaka iš rytų, baigėsi ir dabar iš esmės persitvarkė visa cirkuliacija Europos ir Atlanto sektoriuje. Jau esame ne rytinio anticiklono veikiami, o Atlanto oro masių globojami. Kokių nors esminių persitvarkymų atmosferos cirkuliacijos procesuose iki metų pabaigos kol kas nematyti. Labai aukštas slėgis yra vadinamojoje Azorų srityje, ties Azorų salomis, žemas slėgis – ties Islandija. Tokia situacija turėtų dar laikytis bent savaitę ir dėl to vyks gana intensyvi vakarinių oro masių pernaša.“

Visame Žemės rutulyje

Trečiadienį NOAA, apdorojanti visą informaciją apie orus, vandenynus ir pasaulio klimatą, paskelbė naujausius duomenis. Paaiškėjo, kad šių metų 11 mėnesių temperatūros vidurkis viršijo vidutinės globalios XX amžiaus temperatūros vidurkį 0,68 laipsnio. Vidutinė globali jų temperatūra yra pati aukščiausia per visą matavimo laikotarpį – pastaruosius 135 metus.

„Tai rodo, kad Žemės rutulyje daugelyje sričių tebesitęsia atšilimo tendencija arba ji vėl sustiprėjo, nes labai aktyviai ėmė plėtotis El Ninjo reiškinys Ramiajame vandenyne. Nuo jo priklauso orų sąlygos ir ekvatorinėse, ir subekvatorinėse, ir net vidutinėse platumose. Yra labai pakilusi vandens temperatūra visame pasaulio vandenyne, – sakė prof. A. Bukantis. – Toks visų veiksnių bendras rezultatas ir lėmė didžiulę šilumos anomaliją per praėjusius 11 mėnesių. Beveik visi jie buvo šiltesni už daugiametį vidurkį Žemės rutulyje.“

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.