Lietuvoje

2015.09.08 13:45

Lietuviai vis labiau pasitiki krašto apsauga

Lietuvos krašto apsauga pasitiki net iki 60 proc. žmonių, parodė naujausia visuomenės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa. Pasak centro vadovo sociologo Vlado Gaidžio, tai – pats aukščiausias šios institucijos rezultatas per šešerius metus.

Lietuvos krašto apsauga pasitiki net iki 60 proc. žmonių, parodė naujausia visuomenės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“ atlikta apklausa. Pasak centro vadovo sociologo Vlado Gaidžio, tai – pats aukščiausias šios institucijos rezultatas per šešerius metus.

„Mane, kaip sociologą, nudžiugino, kad kyla pasitikėjimas teismais ir prokuratūra. Tai yra civilizuotumo rodiklis. Vakarų šalyse yra pasitikima šiomis institucijomis. Pokomunistinėse, skurdesnėse šalyse, kur tvarkos mažiau, – nepasitikima. Akivaizdu, kad Lietuva pastaruoju metu pagal šį rodiklį žengia tų vakarietiškų šalių link“, – paskutinės šiais metais, kas mėnesį skelbiamos apklausos duomenis komentuoja V. Gaidys.

Po Prezidentės ir premjero – vidaus reikalų ministras

Šį mėnesį pirmoje vietoje pasitikėjimo lentelėje – šalies vadovė Dalia Grybauskaitė. Ja pasitiki 61 proc. apklaustųjų. 

„Tai yra didžioji dauguma. Per mėnesį šiek tiek sumažėjo palankumas jai – nuo 66 proc. iki 61 proc., bet ji išlieka faktiškai be konkurencijos“, – teigia V. Gaidys.

Antroje vietoje minėtoje lentelėje – premjeras Algirdas Butkevičius, kuriuo pasitiki 56 proc. respondentų. Trečioje vietoje – vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

„Neigiamų jo vertinimų yra labai mažai. Jį galima pasveikinti, kad jis taip greitai iškilo į reitingų viršūnes“, – sako „Vilmorus“ vadovas.

Pasak jo, per mėnesį sumažėjo Rolando Pakso reitingas –  nuo 33 proc. iki 27 proc. Tai, V. Gaidžio teigimu, yra kukliausias partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderio rezultatas per dvejus metus.

„Vilmorus“ vadovas pastebi, kad Prezidentė D. Grybauskaitė ir premjeras A. Butkevičius visus metus laikėsi pasitikėjimo lentelių viršūnėse, tik šiek tiek kito jų populiarumo lygis.

„Metų pradžioje jie galbūt konkuravo apylygiai. Vėliau, pradėjus antrą kadenciją, po rinkiminės kampanijos, D. Grybauskaitė vėl išsiveržė į priekį, tik šiuo metu kiek sumažėjo jos reitingas“, – teigia V. Gaidys.

Socialdemokratai turi trečdalio žmonių palaikymą

Apklausa parodė, kad Lietuvos socialdemokratų partija šiuo metu turi 33 proc. atėjusiųjų balsuoti simpatijas. Antroje vietoje yra Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD).

„Ilgą laiką „Tvarka ir teisingumas“ būdavo antroje vietoje, šiuo metu šios partijos populiarumas – jau antrą mėnesį – mažėja. Šiuo metu jis yra 12 proc. Tai yra trečia vieta“, – sako V. Gaidys. 

12 proc. populiarumą pasiekusi ir Darbo partija. Liberalų sąjūdis pelnė 11 proc. žmonių simpatijų, Valstiečių ir žaliųjų sąjunga – 8 proc.

„Tai – šešios partijos, kurios drąsiai praeina 5 proc. barjerą. [...] Drąsos kelias turi nykstamai mažai [simpatijų], Lino Balsio Žaliųjų partijai reikia dar gerokai pasistengti, kad praeitų 5 proc. barjerą. Lenkų rinkimų akcija [surinko – LRT.lt] mažiau negu 5 proc., bet mobilizuojasi rinkiminės kampanijos metu“, – tvirtina „Vilmorus“ vadovas.

Kitų metų kovą vyksiančių savivaldybių tarybų rinkimų rezultatus prognozuoti sudėtinga, sako V. Gaidys. Jo įsitikinimu, kuo mažesnė rinkiminė apygarda, tuo labiau veikia asmeninis faktorius.

„Ne tiek kokiai partijai priklauso tas politikas, bet jo asmeninė biografija, kas jis – gydytojas ar mokytojas, kuo jis užsiima, kaip jo vaikučiai auga, kas jo tėveliai buvo ir pan., ar jis sąžiningas žmogus. [Lemia – LRT.lt] būtent tai, o partinė priklausomybė – jau antroje vietoje“, – aiškina V. Gaidys.

Sociologo pastebėjimu, kuo didesnė apygarda, pvz., Vilniaus, tuo mažiau lemia šis asmeninis faktorius. Čia esą tampa svarbu jau ir tai, kuriai partijai priklauso žmogus.

„Dėl to gana sunku kalbėti apie tuos rezultatus. Socialdemokratai turi neblogus šansus. Matome, kad ir TS-LKD [reitingai – LRT.lt] per mėnesį išaugo“, – atkreipia dėmesį „Vilmorus“ vadovas.

Pasitiki ugniagesiais, krašto apsauga ir Bažnyčia

V. Gaidžio manymu, įdomūs valdžios institucijų darbo vertinimo rezultatai. „Pirmoje vietoje, be ugniagesių gelbėtojų, yra krašto apsauga – ja pasitiki beveik 60 proc. Tai yra pats aukščiausias rezultatas per šešerius metus“,– pažymi V. Gaidys.

Jis priduria, kad neseniai pasirodė ir patys naujausi Eurobarametro duomenys, skelbiantys, kaip Lietuva pagal šį rodiklį atrodo tarp kitų šalių.  

„Labiausiai krašto apsauga, savo kariuomene pasitikima Suomijoje, Bulgarijoje, Lietuva yra per vidurį“, – sako V. Gaidys.

Antroje vietoje, pasak jo, yra Bažnyčia, kuria pasitiki 55 proc., trečioje vietoje – policija, kuri pelnė 53 proc. žmonių pasitikėjimą.

„Vilmorus“ vadovas pastebi, kad įdomių rezultatų sulaukta ir kalbant apie tas institucijas, kurios yra sąrašo pabaigoje. Pavyzdžiui, 2010 m. į apklausą įtraukta prokuratūra pirmą kartą turi teigiamą balansą. Per 15 metų pirmą kartą aukščiausią rezultatą pasiekė ir Lietuvos teismai. 

„Buvo pastebėta ta tendencija, kad [juos vertina] vis geriau ir geriau. Jie netrukus turės tą teigiamą balansą“, – mano V. Gaidys.

Jis atkreipia dėmesį, kad ir Konstitucinis teismas pakėlė savo reitingą, o į ikikrizinį laikotarpį grįžta bankai. Pasitikėjimas Vyriausybe Lietuvoje šiuo metu yra aukščiau Europos Sąjungos (ES) vidurkio.

„Mane, kaip sociologą, nudžiugino, kad kyla pasitikėjimas teismais ir prokuratūra. Tai yra civilizuotumo rodiklis. Vakarų šalyse yra pasitikima šiomis institucijomis. Pokomunistinėse, skurdesnėse šalyse, kur tvarkos mažiau, – nepasitikima.

Akivaizdu, kad Lietuva pastaruoju metu pagal šį rodiklį žengia tų vakarietiškų šalių link. Neabejoju, kad kitais metais ten bus geri poslinkiai“, – įsitikinęs sociologas.

Naujausia visuomenės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus“  apklausa buvo atlikta dienraščio „Lietuvos rytas“ užsakymu.